Νικητής ο Θρύλος στην αναμέτρηση κορυφής

Ο Ολυμπιακός υποδέχθηκε στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» την ακριτική ομάδα, στην αναμέτρηση κορυφής μεταξύ του πρώτου της βαθμολογίας Ολυμπιακού και της δεύτερης, Ξάνθης. Ο Θρύλος δεν άφησε περιθώρια ελπίδας στους φιλοξενούμενους για κάποιο θετικό αποτέλεσμα, καθώς έχοντας την συντριπτική κατοχή της μπάλας στον αγώνα, επικράτησε με 2-0. Στο 48΄η ομάδα μας προηγήθηκε με αυτογκόλ του Σβάρνα, όμως το γκολ ανήκει εξ ολοκλήρου στον Σεμπά. Το… κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Μανθάτης στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, διαμορφώνοντας το τελικό 2-0. Με αυτή τη νίκη η ομάδα μας αποσπάστηκε από την διώκτρια της στην βαθμολογία, Ξάνθη, 11 βαθμούς!

48’ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΛ! 1-0 για τον Θρύλο, γκολ το οποίο ανήκει εξ ολοκλήρου στον Σεμπά! Ο Βραζιλιάνος πάτησε περιοχή από δεξιά, με υπέροχη ενέργεια απέφυγε δύο παίκτες και πλάσαρε, ο Ζίβκοβιτς έδιωξε, η μπάλα κόντραρε στον Σβάρνα και κατέληξε στα δίχτυα!

90+1’: ΓΚΟΟΟΟΟΟΛ! Ο Ντε Λα Μπέγια σεντράρει από τα αριστερά, ο Καρντόσο παίρνει την κεφαλιά, αλλά ο Ζίβκοβιτς διώχνει εντυπωσιακά. Η μπάλα στρώνεται στον Μανθάτη, ο οποίος με ένα σουτ στην κίνηση νικάει τον τερματοφύλακα της Ξάνθης και σημειώνει το 2-0!!!

Ολυμπιακός (Πάουλο Μπέντο): Καπίνο (GK), Μιλιβόγεβιτς (C), Φορτούνης, Μάριν (67’ Μανθάτης), Ντε Λα Μπέγια, Ανδρούτσος (85’ Καμπιάσο), Βιάνα, Ρέτσος, Φιγκέιρας, Σεμπά, Ιντέγε (81’ Καρντόσο).
Αναπληρωματικοί: Χουτεσιώτης (GK), Ελιουνούσι, Σισοκό, Νικολάου.

ΑΟ Ξάνθη (Ράζβαν Λουτσέσκου): Ζίβκοβιτς (GK), Καρασαλίδης, Μπαξεβανίδης (C), Τριάδης, Λουσέρο, Βασιλακάκης, Περέιρα, Ράνος (85’ Κώστας), Λάζιτς, Σβάρνας (73’ Παπαγεωργίου), Καμαρά (67’ Σολτάνι).