Uncategorized posted by

Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 76-70

Ο Ολυμπιακός κέρδισε με 76-70 τον Παναθηναϊκό στο ΣΕΦ, έχοντας για ηγέτη τον εξαιρετικό Σλούκα (16π, 3ασ) και έκανε το 1-0 στη σειρά των τελικών.
Για τον πρώτο τελικό της Basket League, ο Ολυμπιακός κέρδισε δίκαια τον Παναθηναϊκό στο ΣΕΦ με σκορ 76-70 , κάνοντας το 1-0 στη σειρά. Οι Πειραιώτες ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, αν και οι πράσινοι προηγήθηκαν με +13 (10-23) στο 12′. Στη συνέχεια όμως οι ερυθρόλευκοι βελτιώθηκαν στην άμυνα και βρήκαν λύσεις στην επίθεση, έχοντας για μπροστάρη τον εξαιρετικό Σλούκα, πήραν το προβάδισμα στο σκορ, έφτασαν την διαφορά ακόμη και στο +14 (72-58) στο 35′, φτάνοντας στο τέλος στην επικράτηση δίχως να ανησυχήσουν από τους πράσινους.
Ο πρωταγωνιστής
Ο Κώστας Σλούκας ήταν αδιαμφισβήτητα ο MVP της αναμέτρησης. Πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση, έδωσε ρυθμό στον Ολυμπιακό και λύσεις τόσο στην επίθεση, όσο και στη δημιουργία. Δημιούργησε συνεχόμενα ρήγματα στην άμυνα του Παναθηναϊκού με τα αποφασιστικά του ντράιβ, σκοράροντας συνεχώς με μπασίματα, έβαλε μεγάλα σουτ από την περιφέρεια, κέρδισε φάουλ και μοίρασε ασίστ στους συμπαίκτες του, πραγματοποιώντας μία από τις καλύτερες εμφανίσεις του με την ερυθρόλευκη φανέλα. Ήταν ο ηγέτης της ομάδας, έδωσε τεράστια ώθηση στους γηπεδούχους στην επίθεση και έκανε την διαφορά στο παιχνίδι, τελειώνοντας την αναμέτρηση όντας ο πρώτος σκόρερ των Πειραιωτών με 16 πόντους (4/7δ, 1/3τρ, 5/6β), ενώ μέτρησε 3 ασίστ (1 λάθος), 2 κλεψίματα και 7 κερδισμένα φάουλ.
Ο αριθμός
Ο Ολυμπιακός είχε 0/13 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο, αλλά τελείωσε το ματς όντας εξαιρετικός στον συσχετισμό ασίστ/λάθη, μετρώντας 16 ασίστ και μόλις 4 (!) λάθη σε ολόκληρο τον αγώνα, κάτι που συνατάς σπάνια.
Το ματς
Οι δύο ομάδες ήταν νευρικές στα πρώτα λεπτά, όντας άστοχες και κάνοντας λάθη, με τον Φώτση να ανοίγει το σκορ από την περιφέρεια (0-3) σχεδόν ύστερα από τρία λεπτά αγώνα. Η απάντηση του Ολυμπιακού ήταν άμεση, καταρχάς με δεξι ντράιβ από τον Σπανούλη και ακολούθως με δύο καλάθια στον αιφνιδιασμό από τους Πρίντεζη και Ντάρντεν (6-3), με τους Πειραιώτες να βρίσκουν ρυθμό από την άμυνα και να τρέχουν γρήγορα στο ανοιχτό γήπεδο, επιβάλλοντας το παιχνίδι τους, με τους ερυθρόλευκους να παίζουν συχνά με αλλαγές στα μετόπισθεν. Ο Παναθηναϊκός στη συνέχεια απάντησε δυναμικά, καθώς αν και βρέθηκε στο -5 (8-3), με τους Φώτση και Διαμαντίδη έκανε ένα σερί 10-0, παίρνοντας το προβάδισμα με 8-13 στο 8′, με τους γηπεδούχους να αναλώνονται σε κακές επιλογές, σε άστοχα σουτ και σε μπόλικα φάουλ. Το “τριφύλλι” μάλιστα έφτασε και στο +7 (8-15), με τους Πειραιώτες να έχουν… σπάσει τα καλάθια (0/9τρ) από τη περιφέρεια. Επιθετική ανάσα ύστερα από ώρα έδωσε ο μαχητικός Ντάνστον, με τη πρώτη περίοδο να βρίσκει τους πράσινους να προηγούνται με 10-17 με καλάθι στην εκπνοή από τον Μαυροκεφαλίδη που πόσταρε.

Στη δεύτερη περίοδο οι πράσινοι πήραν… φωτιά από τη περιφέρεια, καθώς με δύο σερί τρίποντα από τους Μπλουμς και Φώτση ανέβασαν την διαφορά στο +13 (10-23) το 12′, με τον Σλούκα να αξιοποιεί το γκολ-φάουλ που κέρδισε. Ο Παναθηναϊκός συνέχιζε να ελέγχει το παιχνίδι, ο Ολυμπιακός εξακολουθούσε να βρίσκει σίδερο από την περιφέρεια (0/11τρ), αλλά στη συνέχεια πήρε μπρος! Ο εντυπωσιακός Σλούκας ήταν ασταμάτητος, παίρνοντας πρωτοβουλίες στην επίθεση, τρυπώντας συνεχώς την άμυνα του αντιπάλου με ντράιβ, σκοράροντας με συνεχόμενα μπασίματα. Οι φιλοξενούμενοι κυκλοφορούσαν καλά την μπάλα, έβγαζαν σουτ, αλλά ήταν άστοχοι, με τους γηπεδούχους να βρίσκουν και πάλι ρυθμό, φτάνοντας εντυπωσιακό 18-0 σερί με πρωταγωνιστή τον “καυτό” Σλούκα, παίρνοντας το προβάδισμα και πάλι με 28-23 στο 17′. Ύστερα από έξι λεπτά δίχως σκορ οι πράσινοι πήραν… ανάσα με βολές του Γιάνκοβιτς, με τον Νέλσον να δίνει και πάλι το προβάδισμα στην ομάδα του με ντράιβ στο τρανζίσιον, με το σκορ του ημιχρόνου να βρίσκει το “τριφύλλι” μπροστά με 33-34.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός με τους Μάντζαρη και Πρίντεζη πέτυχε τα πρώτα του τρίποντα στο ματς (2/15), φτάνοντας στο +5 (41-36), με τον Μαυροκεφαλίδη να δίνει λύσεις επιθετικά στον Παναθηναϊκό. Οι Πειραιώτες είχαν πλέον για όπλο τους το αξιόπιστο σουτ από την περιφέρεια (3/4), καθώς με νέο σουτ του Πρίντεζη προηγήθηκαν με 47-38. Οι πράσινοι είχαν πρόβλημα στην επίθεση, έχοντας εγκλωβιστεί στην άμυνα των ερυθρολεύκων, με τον Μάντζαρη να φέρνει την διαφορά σε διψήφιο αριθμό (49-38) στο 26’. Ο Φώτσης έδωσε… ανάσα με βολή, ο Πρίντεζης ήταν ασταμάτητος στη τρίτη περίοδο βάζοντας μεγάλα καλάθια, φέρνοντας την διαφορά στο +12 (51-39), με τον Μποχωρίδη να απαντά με τρίποντο, τον Μαυροκεφαλίδη με ωραία κίνηση στο ποστ και τον Φώτση με μακρινό σουτ, με το “τριφύλλι” να απαντά με ένα 7-0 σερί (51-46). Οι φιλοξενούμενοι με υπομονή μάζεψαν την διαφορά, έχοντας για μπροστάρη τον Μαυροκεφαλίδη που ήταν ασταμάτητος στο ποστ με υπέροχες κινήσεις (53-50), με το 55-50 να είναι το σκορ στο 30’.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Λοτζέσκι με τρίποντο έφερε την διαφορά και πάλι στο +10 (60-50), αλλά η απάντηση ήταν άμεση με τον ίδιο τρόπο από τον Μπλουμς, με τον Κούπερ στον αιφνιδιασμό να μειώνει σε 60-55. Ο Σλούκας συνέχιζε να σκοράρει με ντράιβ και ο Λοτζέσκι από την περιφέρεια, με τον Ντάνστον με ανάποδο κάρφωμα να «γράφει» το 67-55 από ασίστ του εξαιρετικού Σλούκα. Ο 25χρονος γκαρντ ήταν σε τρομερή κατάσταση, καθώς στη συνέχεια πρώτα με τρίποντο από τα 7 μέτρα και ακολούθως με alley-oop πάσα στον Πέτγουεϊ, πήγε την ομάδα του στο +14 (72-58) στο 35’, έχοντας δώσει ρυθμό στον Ολυμπιακό. Ο Παναθηναϊκός απάντησε με τρίποντο του Γιάνκοβιτς, μείωσε σε 75-68 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, άρχισε να παίζει περισσότερο σκληρά στην άμυνα, αλλά οι γηπεδούχοι διαχειρίστηκαν σωστά το προβάδισμα τους, έλεγξαν το παιχνίδι μέχρι το τέλος, κερδίζοντας το ματς με σκορ 76-70.

Tα δεκάλεπτα: 10-17, 33-34, 55-50, 76-70

Ανά δεκάλεπτο: 10-17, 23-17, 22-16, 21-20

Πηγή:redplanet.gr