Με το δεξί ξεκίνησε ο Ολυμπιακός την υπεράσπιση των κεκτημένων καθώς επιβλήθηκε του Αστέρα Τρίπολης με 3-0

Μετά από ένα άκαρπο πρώτο ημίχρονο ο Θρύλος πάτησε γκάζι στο δεύτερο και έφτασε εύκολα στην κατάκτηση των τριών βαθμών. Οι δύο αλλαγές του κ. Μαρτίνς στην έναρξη του δευτέρου μέρους έκαναν και τη διαφορά. Ο Φορτούνης με έξοχο σουτ στο 60′ άνοιξε το σκορ και τέσσερα λεπτά αργότερα ο Μασούρας διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Ο ίδιος παίκτης στο 88′ έστειλε ξανά την μπάλα στα δίχτυα του Παπαδόπουλου, ο οποίος με τις επεμβάσεις του δεν επέτρεψε στους νταμπλούχους να φτάσουν σε μία ευρεία νίκη…

Ο κ. Πέδρο Μαρτίνς χρησιμοποίησε τον Τζολάκη στη θέση του τερματοφύλακα και τους Ραφίνια, Μπα, Σεμέδο και Χολέμπας στην άμυνα από τα δεξιά προς τα αριστερά. Εμβιλά, Μπουχαλάκης και Καμαρά ήταν η τριάδα στη μεσαία γραμμή με τους Ραντζέλοβιτς, Βαλμπουενά στα άκρα και τον Ελ Αραμπί στην κορυφή της επίθεσης.

Από τα πρώτα λεπτά φάνηκε το πλάνο των δύο ομάδων. Ο Ολυμπιακός κυκλοφορούσε την μπάλα και προσπαθούσε από τα πλάγια να ανοίξει την αντίπαλη άμυνα, ενώ ο Αστέρας Τρίπολης πρόσεχε αρχικά τα μετόπισθεν, θέλοντας παράλληλα να «χτυπήσει» στην αντεπίθεση.

Το σύνολο του Πέδρο Μαρτίνς απείλησε για πρώτη φορά στο 14′ με σουτ του Καμαρά από τη γραμμή της περιοχής, με τον Παπαδόπουλο να μπλοκάρει. Πέρασαν λίγα δευτερόλεπτα για τη δεύτερη τελική της ομάδας μας στο ματς. Συγκεκριμένα ο Ραφίνια έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά και ο αμαρκάριστος Βαλμπουενά με κεφαλιά έστειλε την μπάλα πάνω από το δοκάρι. Στο 22′ ο Θρύλος είχε τη μεγαλύτερη ευκαιρία του στο πρώτο 45λεπτο. Ο Ελ Αραμπί με κάθετη μπαλιά έβγαλε τον Ραντζέλοβιτς απέναντι από τον γκολκίπερ των Αρκάδων, ο οποίος με τα πόδια έσωσε τους φιλοξενούμενους από το 1-0. Οι δύο παίκτες του Ολυμπιακού ήταν πρωταγωνιστές και στη φάση του 28ου λεπτού. Ο Μαροκινός έστρωσε στον Σέρβο, ωστόσο ο αμυντικός πρόλαβε και έκοψε το σουτ του τελευταίου. Στο 32′ ήταν η σειρά του Εμβιλά να απειλήσει με το άστοχο σουτ που επιχείρησε έξω από την περιοχή. Η μοναδική φορά που ο Αστέρας Τρίπολης πλησίασε στο γκολ ήταν στο 37′ με τον Αλί Μπαμπά να κερδίζει την κεφαλιά και να «αναγκάζει» τον Τζολάκη σε διπλή επέμβαση.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο κ. Πέδρο Μαρτίνς πραγματοποίησε δύο αλλαγές. Ο Φορτούνης πήρε τη θέση του Εμβιλά και ο Μασούρας αυτή του Ραντζέλοβιτς. Η πρώτη ευκαιρία για την ομάδα μας δεν άργησε να έρθει. Ύστερα από ωραίο συνδυασμό ο Ραφίνια σούταρε μέσα από την περιοχή, όμως ο Παπαδόπουλος ήταν και πάλι στο σωστό σημείο. Ο γκολκίπερ των φιλοξενούμενων αντέδρασε σωστά και στο 58′ στο βολέ του Μασούρα από τη γραμμή της περιοχής. Το «Γόρδιο Δεσμό» έλυσε ο Φορτούνης με τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα. Ο Έλληνας άσος με ωραία προσποίηση άφησε την μπάλα στον Ραφίνια, ο Βραζιλιάνος του την επέστρεψε και ο σκόρερ του Θρύλου με αριστερό συρτό σουτ έγραψε το 1-0.

Πριν κοπάσουν οι πανηγυρισμοί ο Ολυμπιακός έφτασε στην επίτευξη και δεύτερου τέρματος (64′). Ο Μασούρας με εκπληκτικό αριστερό νίκησε αυτή τη φορά τον Παπαδόπουλο και διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του . Στο 67′ ο Χασάν πήρε τη θέση του Ελ Αραμπί και τέσσερα λεπτά αργότερα ο Μπρούνο μπήκε στο ματς με τον Βαλμπουενά να πηγαίνει στον πάγκο.

Το παιχνίδι απέκτησε πιο γρήγορο ρυθμό και η μία ευκαιρία διαδεχόταν την άλλη. Ο Μπαράλες στο 72′ σούταρε από καλή θέση, αλλά η «στρογγυλή θεά» έφυγε πάνω από το δοκάρι. Στο επόμενο λεπτό ο Παπαδόπουλος με υπερένταση σταμάτησε την πορεία της μπάλας προς τα δίχτυα, ενώ στο 76′ ο Τζολάκης δεν επέτρεψε στον Κρέσπι να σκοράρει πέφτοντας γρήγορα στα πόδια αντιπάλου του. Στο 83′ ο Τασουλής προσπάθησε να βάλει την ομάδα του και πάλι στο παιχνίδι, ωστόσο η κεφαλιά του δεν βρήκε στόχο.

Ο κ. Μαρτίνς ολοκλήρωσε τις αλλαγές στο 85′ με τον Καφού να μπαίνει αντί του Μπουχαλάκη. Στα εναπομείναντα λεπτά ο Ολυμπιακός είχε τρεις μεγάλες ευκαιρίες και ένα ακόμα γκολ. Στο 87′ ο Παπαδόπουλος με τα ακροδάχτυλα και διπλή προσπάθεια σταμάτησε τον Χασάν, ο οποίος στο 88′ έδωσε την ασίστ στο δεύτερο σημερινό γκολ του Μασούρα στο ματς. Στο 89′ ο Χολέμπας εξαπόλυσε έναν… κεραυνό από τα αριστερά και στο 90′ ο Φορτούνης βγήκε τετ α τετ με τον Παπαδόπουλο. Και τις δύο φορές ο γκολκίπερ του Αστέρα Τρίπολης επενέβη και κράτησε το 3-0!

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Τζολάκης, Ραφίνια, Μπα, Σεμέδο, Χολέμπας, Εμβιλά (45′ Φορτούνης), Μπουχαλάκης (85′ Καφού), Καμαρά, Ραντζέλοβιτς (45′ Μασούρας), Βαλμπουενά (71′ Μπρούνο), Ελ Αραμπί (67′ Χασάν).