Μπάσκετ posted by

Θρύλος από άλλο πλανήτη διέλυσε με 92-62 τη Μπασκόνια

Ο Ολυμπιακός διέλυσε 92-62 τη Μπασκόνια και έφτασε στο 13-5 μετά από 18 αγωνιστικές στην Ευρωλίγκα. Πρώτοι σκόρερ οι Σπανούλης, Πρίντεζης και Παπανικολάου που είχαν από 12 πόντους.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός έπαιξε εντυπωσιακά επιθετικά, αλλά οι Βάσκοι βρήκαν μερικές ευκαιρίες να κάνουν το παιχνίδι τους. Και αυτή ήταν η μόνο φορά που η ομάδα του Σίτο Αλόνσο κατάφερε να κάνει κάτι καλό επιθετικά. Γιατί από το δεύτερο δεκάλεπτο και έπειτα, οι… αμυντικές δαγκάνες των πρωταθλητών Ελλάδος ήταν τέτοιες, που οι Βάσκοι σε πολλές επιθέσεις δεν μπόρεσαν καν να σουτάρουν. Μέσω της άμυνας, ο Ολυμπιακός βρήκε ρυθμό και στην επίθεση με το ημίχρονο να τελειώνει 50-28 υπέρ των «ερυθρολεύκων».

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε το παραμικρό. Η εικόνα του Θρύλου ήταν ίδια και καλύτερη. Ο Ολυμπιακός πήγαινε με το πόδι στο γκάζι σε όλο το ματς, προσέφερε ουσία και θέαμα με το τρίτο δεκάλεπτο να τελειώνει 76-43. Στην τελευταία περίοδο, οι φιλοξενούμενοι έριξαν τη διαφορά κάτω από τους 20 πόντους, στις αρχές της περιόδου, αλλά μετά από ένα τάιμ άουτ του Γιάννη Σφαιρόπουλου, η εικόνα έγινε ακόμη καλύτερη με τον Ολυμπιακό να διαλύει τελικά τη Μπασκόνια με 92-62.

Δεκάλεπτα: 24-17, 50-28, 76-43, 92-62

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Γκριν 11, Μπιρτς 9 (7ριμπ.), Γιανγκ 7, Παπαπέτρου 4, Σπανούλης 12 (2τρ., 7 ασ.), Γουότερς 2 (5ασ.), Αγραβάνης 2, Μιλουτίνοφ 3, Πρίντεζης 12 (7ριμπ.), Παπανικολάου 12 (2), Μάντζαρης 10 (2), Λοτζέσκι 8 (1).

Μπασκόνια (Αλόνσο): Λάρκιν 12, Μπαρνιάνι 2, Φόιγκτμαν 3, Χάνγκα 11, Σεντεκέρκις 3, Μπομπουά 9 (1), Μπλάζιτς 2, Ντιόπ, Τιγί 7 (1), Μπάντιντζερ 8, Λουζ 5.

Πηγή: olympiacosbc.gr