Ο Θρύλος Νταμπλούχος Ελλάδας 2019/20

Αυτή ήταν η 28η κατάκτηση Κυπέλλου για τον Θρύλο που έφτασε και τα 18 νταμπλ στην ιστορία του. Η ομάδα μας ήταν ανώτερη, είχε την καθολική υπεροχή και θα μπορούσε να είχε επικρατήσει με μεγαλύτερη διαφορά τερμάτων, καθώς είχε πολλές χαμένες ευκαιρίες, με κυριότερη όλων το πέναλτι του Ελ Αραμπί στο 56′.

Ο κ. Πέδρο Μαρτίνς παρέταξε τον Ολυμπιακό με τον Τζολάκη στη θέση του τερματοφύλακα και τους Μπρούνο, Μπα, Σισέ, Τοροσίδη στην άμυνα από τα δεξιά προς τα αριστερά. Μπουχαλάκης και Καμαρά ήταν τα δύο αμυντικά χαφ με τους Ραντζέλοβιτς, Μασούρα στα άκρα και τον Βαλμπουενά πίσω από τον Ελ Αραμπί.

Η ομάδα μας είχε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία του τελικού, καθώς στο 4′ ο Ραντζέλοβιτς έφυγε στην αντεπίθεση, γύρισε από τα δεξιά, ωστόσο το πλασέ του Μασούρα στην κίνηση ήταν για λίγα εκατοστά άστοχo. Πέρασαν λίγα δευτερόλεπτα για τη δεύτερη τελική του Θρύλου στο ματς. Ο Βαλμπουενά εκτέλεσε το φάουλ, ο Ελ Αραμπί με κεφαλιά έστειλε την μπάλα ξυστά από το δεξί δοκάρι. Η απάντηση της ΑΕΚ ήρθε στο 8′ με το φάουλ του Λιβάγια, το οποίο εξουδετέρωσε αρχικά ο Τζολάκης, με τον Καμαρά να κερδίζει το φάουλ και να βάζει τέλος στη φάση. Ο Ολυμπιακός μετουσίωσε την υπεροχή του σε γκολ πριν συμπληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο. Ο Καμαρά είδε τον Ραντζέλοβιτς μόνο από τα δεξιά και ο Σέρβος αφού μπήκε στην περιοχή με συρτό διαγώνιο σουτ νίκησε τον Τσιντώτα και έγραψε το 1-0.

Ο Ολυμπιακός έχοντας το προβάδισμα έλεγξε τη μεσαία γραμμή και έψαχνε τους κατάλληλους χώρους για να «χτυπήσει». Στα μετόπισθεν το σύνολο του Πέδρο Μαρτίνς δεν αντιμετώπιζε πρόβλημα, με τον Τζολάκη να μην δέχεται ιδιαίτερη πίεση. Στο 21′ ο Βαλμπουενά είδε την αντίπαλη περιοχή γεμάτη, έβγαλε τη σέντρα και ύστερα από κακή συνεννόηση με τον τερματοφύλακα της ΑΕΚ έστειλε την «στρογγυλή θεά» δίπλα από το δοκάρι. Στο 27′ ο Βέρντε προσπάθησε να απειλήσει από μακρινή απόσταση, ωστόσο το σουτ του δεν βρήκε στόχο. Στο 32′ ο Λιβάγια βρέθηκε σε θέση βολής, χωρίς να ολοκληρώσει την προσπάθειά του, αφού ο Μπα έβαλε το πόδι του και έκοψε.

Η εκπληκτική ατομική ενέργεια του Ελ Αραμπί στο 34′ λίγο έλειψε να βάλει τον Θρύλο μπροστά με δύο γκολ. Ο πρώτος σκόρερ του περσινού πρωταθλήματος ταλαιπώρησε τους αμυντικούς της «Ένωσης» βρέθηκε απέναντι στον Τσιντώντα, αλλά η μπάλα έφυγε και πάλι ξυστά από το αριστερό δοκάρι. Δύο επεμβάσεις του Τζολάκη δεν επέτρεψαν στην ΑΕΚ να ισοφαρίσει, ενώ και ο αντίπαλος γκολκίπερ χρειάστηκε να δείξει την ετοιμότητά του στο 44′ στο σουτ του Ραντζέλοβιτς.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με μία ακόμα ανεπανάληπτη ευκαιρία. Ο Ελ Αραμπί προσπάθησε να κάνει κοντρόλ στην κίνηση, έστειλε την μπάλα στον αμαρκάριστο Μασούρα, όμως ο Τσιντώτας έπεσε στα πόδια του αντιπάλου του και κατάφερε να αποσοβήσει το 2-0. Αυτό δεν το κατάφερε ούτε ο Ελ Αραμπί στο 56′ από την άσπρη βούλα. Ο Καμαρά έβγαλε εκπληκτική μπαλιά από τη μεσαία γραμμή, ο Μασούρας «τσίμπησε» την μπάλα και ο Μπακάκης τον ανέτρεψε στην περιοχή. Ο Μαροκινός νικήθηκε από τον γκολκίπερ της ΑΕΚ και η διαφορά έμεινε στα χαμηλότερα δυνατά επίπεδα.

Στο 75′ ο Πέδρο Μαρτίνς πραγματοποίησε την πρώτη του αλλαγή. Ο Καφού πήρε τη θέση του Βαλμπουενά και πλέον το σύστημα του Θρύλου μετετράπη σε 4-3-3. Τρία λεπτά αργότερα ο Σεμέδο μπήκε αντί του αρχηγού Βασίλη Τοροσίδη, με τον Πορτογάλο να γίνεται παρτενέρ του Μπα στο κέντρο της άμυνας και τον Σισέ να μετακομίζει στο αριστερό άκρο.

Ο Ολυμπιακός στα τελευταία λεπτά υπερασπίστηκε άψογα το υπέρ του 1-0 και αν ήταν πιο αποτελεσματικός στην τελική προσπάθεια θα μπορούσε να είχε φτάσει στην επίτευξη και δεύτερου τέρματος.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Τζολάκης, Μπρούνο, Μπα, Σισέ, Τοροσίδης (78′ Σεμέδο), Μπουχαλάκης, Καμαρά, Ραντζέλοβιτς, Μασούρας, Βαλμπουενά (75′ Καφού), Ελ Αραμπί (89′ Φορτούνης).