Ποδόσφαιρο posted by

Ο Θρύλος έγραψε ιστορία και πέρασε στον τελικό του Conference League

Για μία ακόμη φορά ο Ολυμπιακός ήταν πιστός στο ραντεβού του με την ιστορία! Οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν για δεύτερη φορά την Άστον Βίλα και πήραν την πρόκριση για τον τελικό του UEFA Europa Conference League! Ο Ολυμπιακός ήταν και πάλι καλύτερος από τους Άγγλους και νίκησε με 2-0 και πέρασε στον τελικό με συνολικό σκορ 6-2!

Ο Θρύλος για πρώτη φορά στην ιστορία του θα λάβει μέρος σε τελικό ευρωπαϊκής διοργάνωσης, ο οποίος θα γίνει στις 29 Μαΐου στη Φιλαδέλφεια με αντίπαλο τη Φιορεντίνα η οποία απέκλεισε την Κλαμπ Μπριζ στα ημιτελικά.

Ο Ολυμπιακός παρά το γεγονός ότι είχε εκείνος το σκορ υπέρ του από τον πρώτο αγώνα, ήταν και η ομάδα που μπήκε δυνατά στο ματς. Μόλις στο 2ο λεπτό της αναμέτρησης δημιούργησε την πρώτη του καλή στιγμή. Όταν ο Τσικίνιο βρέθηκε στ’ αριστερά της μεγάλης περιοχής, έκανε το σουτ και η μπάλα σταμάτησε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Στην αμέσως επόμενη φάση οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν και να προηγηθούν στο ματς. Συγκεκριμένα, στο 10′ ο Ποντένσε «άνοιξε» την μπάλα στ’ αριστερά για τον Κίνι, ο οποίος έκανε το γύρισμα στην περιοχή και ο Ελ Κααμπί με πλασέ στην κίνηση έκανε το 1-0. Στη συνέχεια η Άστον Βίλα πήρε την κατοχή της μπάλας και κατάφερε να απειλήσει.

Στο 25′ ο Ντάγκλας Λουίς έκανε το σουτ έξω από την περιοχή με τον Τζολάκη να μπλοκάρει σταθερά, ενώ ο ίδιος παίκτης εκτέλεσε απευθείας φάουλ στο 34′ και η μπάλα πήγε άουτ. Τρία λεπτά μετά ο Ολυμπιακός είχε τη δική του καλή στιγμή, όταν ο Φορτούνης πήρε την μπάλα από τον Ποντένσε, έκανε το σουτ στην κίνηση και μπλόκαρε ο Μαρτίνες. Στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων ήταν η τελευταία καλή φάση του παιχνιδιού, με τον Μπέιλι να κάνει το σουτ έξω από την περιοχή και τον Τζολάκη να διώχνει σε κόρνερ.

Έμεινε το 1-0 του Θρύλου και οι δύο ομάδες πήγαν στ’ αποδυτήρια.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός είχε το υπέρ του σκορ και αυτό που ήθελε ήταν να το κρατήσει και το κατάφερε με τον καλύτερο τρόπο, ενώ παράλληλα σημείωσε και ένα ακόμη γκολ. Οι «ερυθρόλευκοι» δεν άφησαν σε καμία περίπτωση τους Άγγλους να κάνουν το παιχνίδι τους και όταν τους παρουσιάστηκε η ευκαιρία έκαναν και το 2-0.

Αρχικά στο 60′ η Άστον Βίλα απείλησε με σουτ του Ντουράν μέσα από την περιοχή, αλλά έδιωξε ο Τζολάκης. Στο 79′ ο Τζολάκης έκανε το βολέ από την περιοχή του, ο Ελ Κααμπί βγήκε στην αντεπίθεση, έκανε το κοντρόλ βγήκε τετ α τετ και με πλασέ σημείωσε το 2-0. Ένα γκολ το οποίο αρχικά ο βοηθός το ακύρωσε ως οφσάιντ, αλλά η φάση ελέγχθηκε στο VAR και ο διαιτητής μετά από λίγο έδειξε τη σέντρα για το τελικό 2-0!

Έτσι ο Ολυμπιακός πήρε δεύτερη νίκη απέναντι στην Άστον Βίλα, με συνολικό σκορ 6-2 και παράλληλα πήρε το ιστορικό εισιτήριο για τον τελικό του UEFA Europa Conference League, εκεί όπου στις 29 Μαΐου οι «ερυθρόλευκοι» θα αντιμετωπίσουν τη Φιορεντίνα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ): Τζολάκης, Ροντινέι, Κάρμο, Ρέτσος, Κίνι (77′ Αποστολόπουλος), Έσε, Ιμπόρα (73′ Όρτα), Τσικίνιο, Φορτούνης, Ποντένσε (63′ Μασούρας), Ελ Κααμπί.

Άστον Βίλα (Ο. Έμερι): Μαρτίνες, Κας (86′ Kesler Hayden), Τόρες, Κόνσα, Ντιέγκο, Κάρλος (66′ Ιρεγκμπουνάμ), Ντίνιε (86′ Μουνρό), Ντιαμπί (58′ Ντουράν), ΜακΓκιν, Ντάκλας Λουίς, Μπέιλι (86′ Κέλιμαν), Γουότκινς.

Πηγή: olympiacos.org