Ποδόσφαιρο posted by

Ο Ολυμπιακός πήρε την ισοπαλία από την ΑΕΚ, εκτός έδρας, με το τελικό 0-0

Αλώβητος έφυγε από τη Φιλαδέλφεια, για μία ακόμη φορά στο πρωτάθλημα, ο Ολυμπιακός μένοντας στο 0-0 με την ΑΕΚ στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής των Stoiximan Super League Playoffs.

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν και τις ευκαιρίες να πάρουν ακόμη και τη νίκη στη Φιλαδέλφεια, ενώ σκόραρε με τον Μπακαμπού στο 69′ αλλά το γκολ ακυρώθηκε από το VAR ως οφσάιντ.

Ο Ολυμπιακός απείλησε την ΑΕΚ στο 21′, όταν βγήκε στην αντεπίθεση με τον Μπιέλ ο οποίος έδωσε στον Μπακαμπού και ο επιθετικός του Θρύλου έκανε το μακρινό σουτ με τον Αθανασιάδη να διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ. Στη συνέχεια οι «ερυθρόλευκοι» κράτησαν την μπάλα στα πόδια τους και προσπάθησαν να βρουν την ευκαιρία για το γκολ, με τον Εμβιλά στο 45′ να βρίσκεται μόνος του στο πλάι της περιοχής της ΑΕΚ και την μπάλα να του «στρώνεται», όμως το σουτ που επιχείρησε πήγε άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός ειδικά στα πρώτα λεπτά έδειχνε ότι «πατούσε» καλύτερα από την αντίπαλό του στον αγωνιστικό χώρο και μπόρεσε να δημιουργήσει επικίνδυνες κατάστασεις στην εστία των γηπεδούχων. Στο 57′ ο Σαμασέκου βρέθηκε μέσα στην περιοχή της ΑΕΚ και έκανε το σουτ, με τον Αθανασιάδη όμως να διώχνει και στην επαναφορά ο Μπιέλ από πλάγια θέση δεξιά έστειλε την μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Λίγα λεπτά αργότερα, συγκεκριμένα στο 69′, ο Ολυμπιακός κατάφερε να σκοράρει. Ο Χουάνγκ έβγαλε την πάσα στον Μπακαμπού ο οποίος έφυγε στον ελεύθερο χώρο, βγήκε τετ α τετ και με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ΑΕΚ. Το γκολ όμως ακυρώθηκε ως οφσάιντ, φάση την οποία είδαν και στο VAR.

Η ΑΕΚ στη συνέχεια πίεσε τον Ολυμπιακό και στο 87′ ο Γκαρσία έκανε το πλασέ από το ύψος του πέναλτι, όμως ο Εμβιλά έδιωξε τον κίνδυνο για τους «ερυθρόλευκους». Το 0-0 έμεινε και οι δύο ομάδες πήραν από έναν βαθμό για την ισοπαλία.

ΑΕΚ (Μ. Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Χατζισαφί, Μουκουντί, Βίντα, Μοχαμάντι (81′ Ελίασον), Γκατσίνοβιτς (81′ Φερνάντες), Σιμάνσκι, Άμραμπατ (90+3′ Ζίνι), Γιόνσον (60′ Πινέδα), Τσούμπερ (60′ Μάνταλος), Γκαρσία.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ζ. Ανιγκό): Τζολάκης, Ρέαμπτσιουκ, Μπα (46′ Ντόη), Παπασταθόπουλος, Ροντινέι, Εμβιλά, Σαμασέκου (76′ Κασάμι), Χουάνγκ (89′ Βρουσάι), Φορτούνης, Μπιέλ (64′ Μασούρας), Μπακαμπού (76′ Ελ Αραμπί).

Πηγή: olympiacos.org