Ο Ολυμπιακός νίκησε εύκολα το Βόλο με το εμφατικό 5-0

Δεν αντιμετώπισε κάποιο πρόβλημα ο Ολυμπιακός απέναντι στο Βόλο στο «Γ. Καραϊσκάκης» και νίκησε με 5-0 για την 7η αγωνιστική των Stoiximan Super League Playoffs.

Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν ανώτεροι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και κατάφεραν να φτάσουν στην άνετη κατάκτηση των τριών βαθμών της νίκης στο γήπεδό τους. Από τα πρώτα κιόλας λεπτά ο Ολυμπιακός έδειξε την ανωτερότητά του, σημειώνοντας πέντε γκολ και όλα με διαφορετικό σκόρερ.

Τα γκολ για τον Θρύλο σημείωσαν οι Ντόη (19′), Κασάμι (25′), Μπιέλ (45′), Μπακαμπού (61′) και Ελ Αραμπί (69′).

Μόλις στο 3′ κατάφερε να δημιουργήσει την πρώτη του καλή στιγμή στο παιχνίδι, όταν ο Βαλμπουενά σέντραρε από τ’ αριστερά και ο Κασάμι με προβολή έστειλε την μπάλα λίγο άουτ. Λίγο αργότερα, στο 10′, ο Βαλμπουενά γύρισε την μπάλα από τα δεξιά στην περιοχή και ο Κασάμι από το ύψος του πέναλτι έκανε το πλασέ με τον Κότνικ να διώχνει με τα πόδια. Η μοναδική στιγμή που απείλησε ο Βόλος ήταν στο 14′, με τον Τζολάκη όμως να μπλοκάρει σταθερά το σουτ του Πιρές.

Στο 17′ ο Μπακαμπού έκανε το σουτ έξω από την περιοχή και ο Κότνικ έδιωξε, ενώ ένα λεπτό μετά το σουτ του Φορτούνη από πλάγια θέση αριστερά της περιοχής κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων του Βόλου.

Αμέσως στην επόμενη φάση, στο 19′, ήρθε το 1-0 για τον Ολυμπιακό. Ο Φορτούνης «γέμισε» στην περιοχή από εκτέλεση φάουλ και ο Ντόη με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Στο 21′ ο Κασάμι έκανε το σουτ έξω από την περιοχή όμως η μπάλα πήγε άουτ, ενώ ο Κότνικ έδιωξε το πλασέ του Μπιέλ από κοντά επίσης στο 21′. Τέσσερα λεπτά μετά, στο 25′, έγινε το 2-0. Ωραία ατομική ενέργεια του Βαλμπουενά, με τον Γάλλο να γυρνάει την μπάλα στο πέναλτι εκεί όπου ήταν ο Κασάμι και με πλασέ σημείωσε το 2-0.

Το 3-0 ήρθε με τη συμπλήρωση των 45 λεπτών του πρώτου ημιχρόνου, όταν ο Φορτούνης σε αντεπίθεση της ομάδας έδωσε στα δεξιά και ο Μπιέλ με πλασέ έβαλε το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ.

Ο Ολυμπιακός δεν έριξε το ρυθμό του στο δεύτερο ημίχρονο και στο 50′ είχε δοκάρι ο Μπακαμπού μετά από εκτέλεση κόρνερ του Βαλμπουενά, ενώ στο 61′ ο Μπακαμπού έκανε το 4-0 μετά από ασίστ του Μπιέλ.

Το 5-0 έγινε στο 68′ όταν ο Μασούρας έκανε την ασίστ και ο Ελ Αραμπί με πλασέ διαμόρφωσε το τελικό σκορ. Οι «ερυθρόλευκοι» έψαξαν ένα ακόμη γκολ, με τη φάση στο 85′ να είναι η καλύτερη στιγμή, όταν ο Ραμόν σέντραρε από τ’ αριστερά και ο Βρουσάι έκανε την κεφαλιά όμως είδε την μπάλα να πηγαίνει ελάχιστα άουτ.

Έτσι έμεινε το 5-0 υπέρ του Ολυμπιακού και οι «ερυθρόλευκοι» κατέκτησαν τους τρεις βαθμούς της νίκης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ζ. Ανιγκό): Τζολάκης, Ραμόν, Ντόη, Παπασταθόπουλος, Ροντινέι, Κασάμι, Εμβιλά (68′ Σαμασέκου), Φορτούνης (67′ Μασούρας), Βαλμπουενά (67′ Βρουσάι), Μπιέλ, Μπακαμπού (64′ Ελ Αραμπί).

Βόλος (Κ. Μπράτσος): Κότνικ, Σι, Σιέλης (46′ Ασλανίδης), Πίρινεν, Ταχάτος, Μεταξάς, Γκάγκι (46′ Λούνα), Τσοκάνης (73′ Κάτσε), Τσιρίνος (63′ Οικονομόπουλος), Πιρές (46′ Άλχο), Ντέλετιτς.