Ο Ολυμπιακός επικράτησε του ΠΑΣ Γιάννινα με 3-1 στο «Γ. Καραϊσκάκης»

Τους τρεις βαθμούς της νίκης πήρε ο Ολυμπιακός αντιμετωπίζοντας τον ΠΑΣ Γιάννινα στο «Γ. Καραϊσκάκης», με σκορ 3-1, για την 20ή αγωνιστική του πρωταθλήματος της Stoiximan Super League. Οι «ερυθρόλευκοι» ανά διαστήματα έπαιξαν καλό ποδόσφαιρο και είχαν τον έλεγχο του αγώνα, κατακτώντας έτσι την τρίτη σερι νίκη τους στο πρωτάθλημα μετά από τα ματς με Κηφισιά και Άρη σε Καισαριανή και Θεσσαλονίκη αντίστοιχα.

Από νωρίς του αγώνα ο Ολυμπιακός έδειξε ότι θέλει να δείξει τις διαθέσεις του και δεν άφησε τον ΠΑΣ Γιάννινα να περάσει καθόλου το κέντρο, όμως δεν κατάφερε να σκοράρει στα πρώτα 45 λεπτά. Μόλις στο 2′ δημιούργησε την πρώτη του καλή στιγμή, όταν ο Μασούρας έκανε το σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής και η μπάλα πήγε άουτ. Την ίδια κατάληξη είχε και το πλασέ στην κίνηση επίσης του Μασούρα στο 19′ μετά από φάουλ του Φορτούνη. Με τη συμπλήρωση του πρώτου μισάωρου της αναμέτρησης, ο Μασούρας έκανε την μπαλιά ο Φορτούνης μπήκε από τα δεξιά στη μεγάλη περιοχή και πλάσαρε, όμως η προσπάθειά του πήγε άουτ. Λίγο αργότερα, στο 39′ ο ΠΑΣ είχε την πρώτη του ευκαιρία, όταν ο Σόρια έκανε το σουτ από μακριά και ο Πασχαλάκης έδιωξε σε κόρνερ. Η τελευταία καλή στιγμή του ημιχρόνου ήταν στο 41′, όταν ο Φορτούνης «γέμισε» από εκτέλεση κόρνερ ο Ντόη πήρε την κεφαλιά, όμως πήγε λίγο άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός στην πρώτη του καλή ευκαιρία πήρε και το προβάδισμα. Συγκεκριμένα, ο Ντόη στο 57′ έκανε το σουτ αρκετά μέτρα μακριά από τη μεγάλη περιοχή και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα του Αθανασίου για το 1-0.

Δύο λεπτά μετά ο Μασούρας έβγαλε τον Μάρτινς τετ α τετ, ο οποίος πλάσαρε και έδιωξε ο τερματοφύλακας και ο Μασούρας σκόραρε στην επαναφορά αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ στο ξεκίνημα της φάσης.

Στο 65′ ο Μάρτινς έκανε το σουτ και ο Αθανασίου μπλόκαρε, ενώ στο ίδιο λεπτό ο Μασούρας έβγαλε την κάθετη μπαλιά στον Ναβάρο ο οποίος βγήκε τετ α τετ και πλάσαρε για το 2-0. Στο 70′ ο Μάρτινς είχε ένα σουτ μέσα από την περιοχή το οποίο όμως πήγε κόρνερ ελάχιστα δίπλα από την εστία του ΠΑΣ και στο 74′ ο Ρέτσος έκανε πέναλτι στον Οσέι Τουτού. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Κόντε και στο 75′ μείωσε ο ΠΑΣ σε 2-1.

Οι «ερυθρόλευκοι» από εκείνη τη στιγμή είχαν συνεχόμενες ευκαιρίες. Στο 87′ ο Ποντένσε μετά από ατομική ενέργεια από τ’ αριστερά πλάσαρε, με τον Αθανασίου να μπλοκάρει, ενώ στο 88′ ο Ναβάρο έκανε το σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής και η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι. Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μασούρας έβγαλε την ασίστ από τα δεξιά και ο Γιόβετιτς με σουτ στην κίνηση έστειλε την μπάλα δοκάρι και… μέσα για το τελικό 3-1.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κ. Καρβαλιάλ): Πασχαλάκης, Ορτέγκα, Ντόη, Ρέτσος, Κίνι, Έσε (73′ Καρβάλιο), Όρτα (61′ Τσικίνιο), Μάρτινς (73′ Ποντένσε), Φορτούνης, Μασούρας, Ναβάρο (90′ Γιόβετιτς).

ΠΑΣ Γιάννινα (Μ. Γρηγορίου): Αθανασίου, Σόρια, Μπακαδήμας, Εραμούσπε, Κιάκος (82′ Τσαούσης), Ροσέρο (63′ Οσέι Τουτού), Καραχάλιος, Ριένστρα (82′ Έφορντ), Λιάσος, Μπάλαν (63′ Κόντε), Τζήμας.