Μπάσκετ posted by

Ο Ολυμπιακός άλωσε την Βιτόρια

Για την δεύτερη αγωνιστική του TOP-16, ο Ολυμπιακός σημείωσε το πρώτο του “διπλό” στον όμιλο, νικώντας την Λαμποράλ Κούτσα μέσα στην Βιτόρια με 82-76. Με αυτόν τον τρόπο έκανε το “δύο στα δύο” στις νίκες και έγινε η μοναδική ομάδα στους δύο ομίλους που το κατάφερε αυτό, καθώς όλες οι υπόλοιπες έχουν χάσει από τουλάχιστον ένα ματς.

Οι Πειραιώτες έλεγξαν τον ρυθμό του παιχνιδιού από την πρώτη περίοδο και από την στιγμή που πήραν το προβάδισμα στο σκορ το διατήρησαν μέχρι και το τέλος της αναμέτρησης. Η διαφορά έφτασε και στο +17 (38-55) στο 26′. Οι ερυθρόλευκοι είχαν ικανοποιητικά ποσοστά στην επίθεση (18/33δ-54%, 8/26τρ-30%, 22/24β-91%), είχαν θετικό πρόσημο στον συσχετισμό ασίστ/λάθη (17/16), ενώ στα ριμπάουντ υπήρχε ισορροπία (33-32) μεταξύ των δύο ομάδων.

Η 4άδα που του έδωσε το “διπλό” στην Βιτόρια

Ο Ολυμπιακός είχε για μεγάλους πρωταγωνιστές τέσσερις παίκτες, τους Σπανούλη, Μάντζαρη, Πρίντεζη και Χάντερ, στους οποίους και βασίστηκε ώστε να πάρει το “διπλό” μέσα στην Βιτόρια. Ο Σπανούλης ήταν ο πρώτος σκόρερ της ομάδας στο ματς με 19 πόντους (2/3δ, 3/9τρ, 6/6β, 2ασ), στην κορυφαία του επιθετική βραδιά για φέτος, ενώ έκανε καταπληκτική δουλειά στο ματς ο Χάντερ (17π, 5/8δ, 7/7β, 3ρ). Έκανε σπουδαίο και ώριμο ματς ο “μπόμπερ” Μάντζαρης, ο οποίος συνείσφερε σε όλους τους τομείς (14π, 3/4τρ, 3ρ, 3ασ), ενώ και ο Πρίντεζης έδωσε πολύτιμες λύσεις ειδικά στο κομμάτι του σκορ (15π, 6/9δ, 2ρ, 2ασ). Θετική εμφάνιση από τον Τζέιμς (7π), έκανε το ντεμπούτο του στην Euroleague με τους Πειραιώτες ο Τζόνσον-Όντομ (13 λεπτά).

Τα δεκάλεπτα: 18-24, 34-43, 56-62, 76-82

Ανά δεκάλεπτο: 18-24, 16-19, 22-19, 20-20

Λαμποράλ Κούτσα (Περάσοβιτς): Τζέιμς 16, Κοζέρ 7, Πλάνινιτς 4, Σενγκέιλα 7, Χανγκά 7, Μπουρούσης 12, Μπλάζιτς 7, Ντιόπ 4, Τιγιέ 7, Άνταμς 5, Κορμπάτσο.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Τζόνσον-Όντομ, Τζέιμς 7, Χάντερ 17, Παπαπέτρου 1, Σπανούλης 19 (3), Στρόμπερι, Μιλουτίνοβ, Πρίντεζης 15, Αγραβάνης 5, Μάντζαρης 14 (3), Χάκετ 4.

Πηγή: sport24.gr