Νίκη με ανατροπή για τον Θρύλο

Τη νίκη με 2-1 πήρε ο Ολυμπιακός στο «Γ. Καραϊσκάκης», για την 24η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Stoiximan Super League. Οι «ερυθρόλευκοι» παρά το γεγονός ότι έπαιζαν καλό ποδόσφαιρο, έμειναν πίσω στο σκορ στο πρώτο μέρος της αναμέτρησης όμως στο δεύτερο ημίχρονο έκαναν την ανατροπή και πήραν τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Ο Ολυμπιακός στο πρώτο ημίχρονο μπήκε καλά στο παιχνίδι και δημιούργησε καλές στιγμές για να προηγηθεί, ενώ σημείωσε και δύο γκολ τα οποία όμως ακυρώθηκαν. Στο 6′ οι «ερυθρόλευκοι» σκόραραν με τον Ναβάρο όμως ακυρώθηκε ως οφσάιντ, ενώ στο 15′ το μακρινό σουτ του Όρτα κατέληξε στην αγκαλιά του Τσιφτσή. Δύο λεπτά μετά ο Ροντινέι σέντραρε από τα δεξιά, ο Ναβάρο έκανε την κεφαλιά με την μπάλα να πηγαίνει άουτ. Στο 19′ ο Καμπράλ έκανε το μακρινό σουτ με τον Τσιφτσή να αποκρούει, ενώ στο 32′ ο Έσε έκανε το γύρισμα μέσα στην περιοχή και τον Φορτούνη να κάνει το σουτ στην κίνηση από πλάγια δεξιά της περιοχής, με την μπάλα να κοντράρει και να πηγαίνει ελάχιστα δίπλα από την εστία.

Στο 40′ ο Αστέρας είχε την πρώτη του καλή στιγμή, όταν ο Σεσκ «γέμισε» από εκτέλεση φάουλ, ο Χριστόπουλος πήρε την πρώτη κεφαλιά με τον Γιαμπλόνσκι να κοντρολάρει και να πλασάρει από τη μικρή περιοχή όμως ο Πασχαλάκης έδιωξε σωτήρια. Τρία λεπτά μετά, στο 43′, ο Ναβάρο σκόραρε με σουτ στην κίνηση όμως το γκολ ακυρώθηκε για κόντρα της μπάλας στο χέρι του Ιμπόρα.

Λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, στο 45′, ο Γιαμπλόνσκι έκανε το 0-1 όταν ο Σεσκ έκανε τη σέντρα από τα δεξιά και ο πρώτος με πλασέ στην κίνηση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Στο τέταρτο λεπτό καθυστερήσεων του πρώτου μέρους, ο Φορτούνης έκανε την απευθείας εκτέλεση φάουλ με την μπάλα να πηγαίνει ελάχιστα άουτ και να μένει το 0-1.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως τελείωσε το πρώτο, με απειλή από τον Φορτούνη με απευθείας εκτέλεση φάουλ, όμως και πάλι η μπάλα πήγε δίπλα από το δοκάρι της αντίπαλης εστίας.

Δέκα λεπτά μετά, στο 63′, ο Ποντένσε έκανε το σουτ έξω από την περιοχή με τον Τσιφτσή να μπλοκάρει σταθερά. Στο 72′ ο Τσικίνιο έκανε ωραία πάσα στον Ροντινέι ο οποίος μπήκε στην περιοχή από τα δεξιά και πλάσαρε, με τον Τσιφτσή να διώχνει σε κόρνερ.

Στο 75′ ο Καρμόνα ανέτρεψε τον Ποντένσε μέσα στην περιοχή, με τον διαιτητή να δείχνει να συνεχιστεί το ματς, στη συνέχεια της φάσης ο Φορτούνης έκανε το σουτ έξω από την περιοχή με την μπάλα να φεύγει από τα χέρια του Τσιφτσή και τον Ελ Κααμπί να σκοράρει, αλλά ακυρώθηκε για οφσάιντ. Έγινε όμως από το VAR εξέταση της φάσης του πέναλτι στον Ποντένσε, με τον Φωτιά να βλέπει επίσης τη φάση και να δείχνει τη βούλα του πέναλτι.

Έτσι στο 79′ ο Ελ Κααμπί εκτέλεση την εσχάτη των ποινών και ισοφάρισε σε 1-1.

Η ανατροπή και το 2-1 για τον Ολυμπιακό δεν άργησε να έρθει, καθώς στο 87′ ο Ποντένσε με τον Όρτα συνεργάστηκαν άψογα μέσα στην περιοχή του Αστέρα, με τον τελευταίο να κάνει το γύρισμα από τ’ αριστερά και ο Ελ Κααμπί σε κενή εστία να σκοράρει για το 2-1!

Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Γιόβετιτς έκανε το σουτ έξω από την περιοχή με την μπάλα να πηγαίνει ελάχιστα άουτ, ενώ στο 90+5′ ο Ποντένσε μετά από ωραία ατομική ενέργεια έκανε το σουτ και ο Τσιφτσής έδιωξε σε κόρνερ.

Έμεινε το 2-1 για τον Θρύλο και πήρε τους τρεις βαθμούς της νίκης με ανατροπή στο σκορ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ): Πασχαλάκης, Ρίτσαρντς, Κάρμο, Μπιανκόν (46′ Βέζο), Ροντινέι, Όρτα, Ιμπόρα (57′ Ελ Κααμπί), Έσε (46′ Τσικίνιο), Καμπράλ (46′ Ποντένσε), Φορτούνης, Ναβάρο (79′ Γιόβετιτς).

Αστέρας Τρίπολης (Μ. Ράσταβατς): Τσιφτσής, Ατιένθα, Σιέρα, Χριστόπουλος, Χουχούμης, Γιαμπλόνσκι (71′ Γκος), Αλάγκμπε, Ζούγλης (71′ Παλάσιος), Σίτο (59′ Καλτσάς), Σεσκ, Μάντζης (59′ Μιριτέλο).