Μπάσκετ posted by

Παλικαρίσια νίκη του Θρύλου μέσα στην Πόλη 87-91 !!!

Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε, έπειτα από ένα συγκλονιστικό ματς, το οποίος κρίθηκε στην παράταση με 91-87 της Αναντολού Εφές στην Πόλη και έφτασε στο 4-1 με την ολοκλήρωση του πρώτου γύρου της πρώτης φάσης της Ευρωλίγκας.

Το ματς άρχισε εξαιρετικά για την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου και οι πρωταθλητές Ελλάδος προηγήθηκαν με 13-20 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Η άμυνα των Πειραιωτών ήταν καταπληκτική σε όλο το πρώτο ημίχρονο με τον Θρύλο να φτάνει ακόμη και σε διψήφια επίπεδα τη διαφορά στο σκορ με το ημίχρονο να λήγει 30-36 υπέρ των “ερυθρολεύκων”.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η τουρκική ομάδα με συνεχόμενα τρίποντα μείωσε και κατάφερε τελικά να περάσει και μπροστά στο σκορ, αλλά ο Ολυμπιακός έφερε το ματς στα ίσα (54-54) στο 30’. Στην τελευταία περίοδο τα πράγματα, αρχικά δεν εξελίχθηκαν καλά για τον Θρύλο. Η Εφές πέρασε μπροστά ακόμη και με 11 πόντους (72-61) στο 36’, αλλά σε εκείνο το σημείο ο Θρύλος έφερε τα πάνω κάτω για ακόμη μια φορά. Με επιμέρους σκορ 4-15 σε 4 λεπτά έγινε το 76-76 και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση. Εκεί, οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου έδειξαν φοβερό χαρακτήρα και έφτασαν στη νίκη με 87-91.

Δεκάλεπτα: 13-20, 30-36, 54-54, 87-91.

Αναντολού Εφές (Ίβκοβιτς): Τάιους 2, Μπαλμπάι, Μπράουν 9, Οσμάν 2, Μπατούκ 3 (1), Σάριτς 11 (1), Κορκμαζ 2, Γκρέιντζερ 26 (3), Ερτέλ 12 (3), Ντ΄μπλερ 9 (2), Ντάνστον 7, Ντουβέριογλου 4.
Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Γιανγκ 2, Χάντερ 15 (4ριμπ), Παπαπέτρου 11 (1ριμπ, 2ασ, 1κλεψ), Στρόμπερι 9 (1τριπ, 4ριμπ, 1ασ), Πρίντεζης 17 (1τριπ, 4ριμπ, 1ασ), Αγραβάνης 5 (1), Μάντζαρης (2ριμπ, 2ασ, 1κλεψ), Χάκετ 11 (32τριπ, 2ριμπ, 8ασ, 2κλεψ), Λοτζέσκι 11 (2τριπ, 7ριμπ, 5ασ, 1κλεψ), Αθηναίου 4 (1τριπ, 2ριμπ).

Πηγή:olympiacosbc.gr