Με δύο γκολάρες 2-0 ο Θρύλος στη Ν. Σμύρνη

Με μια κεφαλιά-οβίδα του Μποτία στο 15’ και ένα αριστοτεχνικό φάουλ του Μιλιβόγεβιτς στο 64’ ο Θρύλος πέρασε νικηφόρα από τη Νέα Σμύρνη όπου κέρδισε 2-0 τον Πανιώνιο για την 7η αγωνιστική της Super League.

Ο Ολυμπιακός ήταν εμφανώς ανώτερος από την αρχή ως το φινάλε της αναμέτρησης. Ήλεγξε απόλυτα το ματς και αφού προηγήθηκε πολύ νωρίς με το γκολ του Μποτία, «σφράγισε» τη νίκη με το δεύτερο που ήρθε από τον Μιλιβόγεβιτς στο β’ ημίχρονο. Μάλιστα η ομάδα μας είχε και δύο δοκάρια, ένα με τον Σεμπά στο α’ ημίχρονο και ένα με τον Ντομίνγκεζ στο β’.

Ο προπονητής μας, Πάουλο Μπέντο, παρέταξε την ομάδα με τον Καπίνο κάτω από τα δοκάρια και στην άμυνα τους Φιγκέιρας, Μποτία, Ντα Κόστα και Ρέτσο. Ο Μιλιβόγεβιτς με τον Μάρτινς ήταν οι κεντρικοί μέσοι με αρκετές ανασταλτικές υποχρεώσεις ενώ μπροστά τους ο Μάριν ανέλαβε το ρόλο του οργανωτή. Στα άκρα της μεσαίας γραμμής και επίθεσης ήταν οι Σεμπά και Ελιουνούσι ενώ στην κορυφή της επίθεσης βρέθηκε ο Ιντέγε.

Η ομάδα μας τέλειωσε την αναμέτρηση με 10 παίκτες καθώς αποβλήθηκε με 2η κίτρινη κάρτα ο Ρέτσος στο 76’ ενώ με 10 έμειναν και οι γηπεδούχοι στο 88’ με τον Βλάχο να παίρνει επίσης 2η κίτρινη.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Βλάνταν Μιλόγεβιτς): Γιαννιώτης, Αντώνιάδης, Βλάχος, Γκιοάτα, Οικονόμου, Σιώπης, Κόρμπος (88’ Ενγκόνγκ), Μασούρας (68’ Ολαϊτάν), Ανσαριφάρντ, Μασούντ, Φούντας.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πάουλο Μπέντο): Καπίνο, Φιγκέιρας, Μποτία, Ντα Κόστα, Ρέτσος, Μιλιβόγεβιτς, Μάρτινς, Ελιουνούσι, Σεμπά (78’ Βιάνα), Μάριν (65’ Ντομίνγκεζ), Ιντέγε (90+1’ Καμπιάσο).