Μίλησε η καρδιά του Πρωταθλητή

Με καρδιά και ψυχή πρωταθλητή ο Ολυμπιακός έφερε τα πάνω-κάτω στο ματς με τον ΠΑΟΚ (2-1) για την 8η αγωνιστική της Super League και έμεινε μόνος πρώτος στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν μόλις στο 6ο λεπτό με κοντινό πλασέ του Βαρέλα και μετά από στημένη μπάλα, ωστόσο ο Θρύλος βρήκε τα ψυχικά αποθέματα να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση.

Στο 15’ ο Ελιουνούσι άγγιξε την ισοφάριση που ήρθε 10 λεπτά μετά με αυτογκόλ του Βαρέλα. Προηγήθηκε έξοχος συνδυασμός του διεθνούς Νορβηγού (σ.σ.: κάθετη πάσα) και του Ιντέγε που προσπάθησε να σεντράρει στον Σεμπά σε θέση φορ αλλά παρενεβλήθη ο παίκτης του ΠΑΟΚ στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του προσπαθώντας να διώξει.

Στο β’ ημίχρονο ο Ολυμπιακός είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και ειδικά στο τελευταίο ημίωρο όπου έχασε πολλές ευκαιρίες (σ.σ.: δύο φορές με τον Σεμπά, μία με τον Μποτία, τον Φορτούνη, τον Ελιουνούσι, τον Ιντέγε και τον Μιλιβόγεβιτς) πριν έρθει η λύτρωση και η ποδοσφαιρική δικαιοσύνη με κεφαλιά του Σέρβου αρχηγού μας στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πάουλο Μπέντο): Καπίνο, Μποτία, Ντα Κόστα, Φιγκέιρας, Βιάνα (46’ Ελαμπντελαουΐ), Μιλιβόγεβιτς, Μάρτινς, Φορτούνης (90+8’ Καμπιάσο), Σεμπά, Ελιουνούσι, Ιντέγε (85’ Καρντόσο).

ΠΑΟΚ (Βλάνταν Ίβιτς): Γλύκος, Ντε Μάτος, Λέοβατς (81’ Κρέσπο), Κάμπος, Μαλεζάς, Τσίμιροτ, Ροντρίγκες, Σακχόφ (74’ Μπίσεσβαρ), Αθανασιάδης, Βαρέλα, Κάνιας (46’ Χαρίσης).