Θρυλική ανατροπή και 3-1 τον ΠΑΟΚ

Σημαντική νίκη πήρε ο Ολυμπιακός απέναντι στον ΠΑΟΚ στο «Γ. Καραϊσκάκης» για την 3η αγωνιστική των Stoiximan Super League Playoffs με 3-1.

Οι «ερυθρόλευκοι» παρά το γεγονός ότι έμειναν πίσω στο σκορ κατάφεραν να βγάλουν την ανωτερότητά τους μέσα στον αγωνιστικό χώρο και ανέτρεψαν το σκορ σε 3-1 κατακτώντας έτσι και τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Ο ΠΑΟΚ έκανε το 0-1 στο 22′ με τον Τόμας, ενώ η ανατροπή για τον Θρύλο ήρθε με τα γκολ των Μπακαμπού (59′), Μασούρα (78′) και Ελ Αραμπί (87′ πέναλτι).

Στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός ήταν άτυχος, καθώς κατάφερε να δημιουργήσει αρκετές ευκαιρίες χωρίς όμως να φτάνει στο γκολ, εν αντιθέσει με τον ΠΑΟΚ ο οποίος σε μία στιγμή μπόρεσε να προηγηθεί.

Μόλις στο 1′ ο Μπιέλ έκανε ένα μακρινό πλασέ με την μπάλα να περνάει άουτ, ενώ στο 7′ ο Μπακαμπού έκλεψε από τον Αουγκούστο έδωσε στον Βαλμπουενά όμως η μπάλα κόντραρε και στη συνέχεια κατέληξε στον Ροντινέι, ο Βραζιλιάνος έδωσε στον μπιέλ ο οποίος έκανε το πλασέ χωρίς όμως τον επιθυμητό στόχο, όπως ούτε ο Βαλμπουενά τα κατάφερε με νέο σουτ το οποίο πέρασε άουτ.

Στο 13′ ο Βαλμπουενά έκανε τη σέντρα από τα δεξιά ο Μπακαμπού έκανε την προβολή με τον Κοτάρσκι να απομακρύνει, ενώ στη συνέχεια ο Φορτούνης έγινε κάτοχος της μπάλας αλλά το πλασέ του κατέληξε άουτ. Τέσσερα λεπτά μετά ο Μπακαμπού σκόραρε, αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ, ενώ στο 18′ ο Φορτούνης έκανε το μακρινό σουτ όμως έδιωξε ο Κοτάρσκι.

Ο ΠΑΟΚ τη μοναδική φορά που κατάφερε να απειλήσει τους «ερυθρόλευκους» μπόρεσε και να σκοράρει, στο 22′ έγινε η σέντρα από τα δεξιά ο Τόμας έκανε το πλασέ στην κίνηση και άνοιξε το σκορ. Ο Ολυμπιακός συνέχισε να πιέζει τον αντίπαλό του, στο 25′ ο Μπακαμπού μετά από ατομική ενέργεια έκανε το σουτ έξω από την περιοχή όμως πήγε άουτ, ενώ στο 29′ ο Ζίβκοβιτς απείλησε από μακριά και ο Πασχαλάκης έδιωξε σε κόρνερ.

Στο 36′ ο Βαλμπουενά σέντραρε από τα δεξιά ο Μπακαμπού πήρε την κεφαλιά και ο Κοτάρσκι αντέδρασε, ενώ στην τελευταία φάση του ημιχρόνου στο 44′ ο Ρέαμπτσιουκ βγήκε τετ α τετ από τ’ αριστερά έκανε το πλασέ και ο Κοτάρσκι κατάφερε να διώξει σε κόρνερ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός μπήκε εξίσου δυναμικά και μπόρεσε να φτάσει σε μία θρυλική ανατροπή. Αρχικά ο ΠΑΟΚ είχε καλή στιγμή στο 51′ όταν ο Αουγκούστο έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή και ο Πασχαλάκης αντέδρασε σωστά και από εκεί και πέρα το ματς ανήκε ολοκληρωτικά στους «ερυθρόλευκους».

Η ισοφάριση ήρθε στο 59′ με ένα τρομερό σουτ του Μπακαμπού έξω από τη μεγάλη περιοχή, ενώ στο 78′ έγινε το 2-1 όταν ο Ελ Αραμπί σέντραρε από τα δεξιά ο Χάμες Ροντρίγκες έκανε την κεφαλιά και ο Μασούρας με νέα κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του ΠΑΟΚ.

Στο 84′ ο Ζίβκοβιτς βρήκε την μπάλα στην περιοχή του ΠΑΟΚ, με τον διαιτητή της αναμέτρησης να βλέπει τη φάση στο VAR και να δείχνει την άσπρη βούλα του πέναλτι. Την εσχάτη των ποινών ανέλαβε να εκτελέσει ο Ελ Αραμπί ο οποίος και διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ζ. Ανιγκό): Πασχαλάκης, Ροντινέι, Παπασταθόπουλος (57′ Σισέ), Μπα, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Χουάνγκ, Βαλμπουενά (61′ Χάμες Ροντρίγκες), Μπιέλ (77′ Μασούρας), Φορτούνης (77′ Βρουσάι), Μπακαμπού (77′ Ελ Αραμπί).

ΠΑΟΚ (Ρ. Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Σάστρε, Ίνγκασον, Κουλιεράκης, Ρ. Σοάρες, Αουγκούστο, Φ. Σοάρες, Ζίβκοβιτς, Τάισον (68′ Ελ Καντουρί), Κωνσταντέλιας (68′ Νάρεϊ), Τόμας (68′ Ολιβέιρα).