Με πρωταγωνιστή τον Φορτούνη πέρασε ο Ολυμπιακός από την Τρίπολη

Έχοντας σε καλή βραδιά τον αρχηγό του, Κώστα Φορτούνη, ο Ολυμπιακός πέρασε νικηφόρα από την Τρίπολη όπου επιβλήθηκε του Αστέρα με 0-2, για την 11η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League.

Οι «ερυθρόλευκοι» πήραν τους τρεις βαθμούς της νίκης μετά την είσοδο του Φορτούνη στον αγωνιστικό χώρο, ο οποίος σημείωσε και τα δύο γκολ της αναμέτρησης στο 69′ και το έκτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Το πρώτο ημίχρονο δεν είχε αρκετές ευκαιρίες, ενώ ο Ολυμπιακός είχε την κατοχή της μπάλας και προσπαθούσε να «σπάσει» την άμυνα των γηπεδούχων. Στο 8′ ο Σκάρπα έκανε τη σέντρα-σουτ από πλάγια θέση αριστερά έξω από την περιοχή, όμως ο Παπαδόπουλος δεν αιφνιδιάστηκε και μπλόκαρε την μπάλα. Με τη συμπλήρωση του πρώτου μισάωρου αγώνα ο Έσε έκανε το σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή, αλλά πήγε άουτ. Έτσι έμεινε και το 0-0 στο ματς.

Στο δεύτερο μέρος της αναμέτρησης ο Αστέρας Τρίπολης είχε την πρώτη καλή στιγμή, όταν στο 67′ ο Ρεγκίς έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή και έδιωξε ο Πασχαλάκης. Όμως δύο λεπτά μετά στην πρώτη του καλή ευκαιρία ο Ολυμπιακός για το δεύτερο ημίχρονο, μπόρεσε να προηγηθεί στον αγώνα. Συγκεκριμένα, στο 69′ ο Φορτούνης έκανε το σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή, η μπάλα βρήκε σε πόδι αμυντικού του Αστέρα και κατέληξε στα δίχτυα για το 0-1.

Στο 86′ ο Αστέρας είχε καλή ευκαιρία με την κεφαλιά του Καλτσά που πήγε άουτ, μετά από σέντρα του Άλβαρες από τ’ αριστερά. Όμως ο Ολυμπιακός στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων έβαλε τέλος στις όποιες ελπίδες μπορεί να είχαν οι γηπεδούχοι. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Αστέρα Τρίπολης και την προώθηση του τερματοφύλακά του, Παπαδόπουλου, ο Ολυμπιακός βγήκε στην αντεπίθεση με τον Γιόβετιτς να κάνει την ασίστ για τον Φορτούνη και ο Έλληνας μεσοεπιθετικός των «ερυθρόλευκων» πλάσαρε σε κενή εστία για το τελικό 0-2.

Αστέρας Τρίπολης (Μ. Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Χουχούμης (84′ Άλβαρες), Καστάνιο, Ατιένθα, Γκαρθία, Γκος (66′ Βαλιέντε), Αλάγκμπε, Σεσκ, Σουρλής (67′ Ζουγλής), Καλτσάς, Μιριτέλο (14′ Μάντζης).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ντ. Μαρτίνεθ): Πασχαλάκης, Ροντινέι, Ρέτσος, Ντόη, Ορτέγκα, Αλεξανδρόπουλος, Έσε, Σκάρπα (63′ Φορτούνης), Σολμπάκεν (46′ Ποντένσε – 88′ Ιμπόρα), Μπιέλ (63′ Μασούρας), Ελ Κααμπί (73′ Γιόβετιτς).