Ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος από τη Μαρσέιγ αλλά ηττήθηκε με 2-1, ύστερα από δύο πέναλτι που δόθηκαν από το… VAR

Η ομάδα μας κατάφερε να προηγηθεί στο 33′ με εκπληκτικό σουτ του Καμαρά από τα όρια της περιοχής και με το 0-1 πήγε στα αποδυτήρια. Στο δεύτερο ημίχρονο η Μαρσέιγ ανέτρεψε την εις βάρος της κατάσταση χωρίς να απειλήσει και να κάνει κάποια αξιόλογη ευκαιρία σε ροή αγώνα. Ο Παγιέτ ευστόχησε δύο φορές από την άσπρη βούλα και έκρινε το ματς. Πλέον ο Θρύλος κυνηγάει την πρόκρισή του στο Europa League…

Ο κ. Πέδρο Μαρτίνς επέλεξε τον Σα στη θέση του τερματοφύλακα και τους Ραφίνια, Σεμέδο, Σισέ, Χολέμπας στην άμυνα από τα δεξιά προς τα αριστερά. Εμβιλά, Μπουχαλάκης και Καμαρά ήταν η τριάδα στη μεσαία γραμμή με τους Βρουσάι, Φορτούνη στα άκρα και τον Ελ Αραμπί στην κορυφή της επίθεσης.

Ο Ολυμπιακός είχε την πρώτη καλή στιγμή του αγώνα, καθώς στο 13′ ο Καμαρά έκλεψε και έδωσε στον Φορτούνη από τα δεξιά, ο Έλληνας άσος έβγαλε τη σέντρα και ο Ελ Αραμπί με κεφαλιά δοκίμασε την ετοιμότητα του σταθερού Μανταντά. Τρία λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Καμαρά να απειλήσει με σουτ έξω από την περιοχή, ωστόσο η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό και έφυγε κόρνερ. Η Μαρσέιγ απάντησε στις ευκαιρίες στο 19′ με το σουτ του Τοβέν από το ημικύκλιο της περιοχής. Ο Σα βρισκόταν σε σωστή θέση και μπλόκαρε στη γωνία του, διορθώνοντας το λάθος του Ελ Αραμπί.

Οι γηπεδούχοι είχαν την υπεροχή και προσπαθούσαν να φτάσουν με αξιώσεις στην περιοχή του Σα, χωρίς να το καταφέρουν. Αντίθετα, η ομάδα μας όποτε μπορούσε έβγαινε επικίνδυνα στην αντεπίθεση, όπως στη φάση του 30′ με τον Φορτούνη. Ο Θρύλος βάδιζε στο πλάνο που είχε χαράξει ο προπονητής του και αυτό φάνηκε στο 33΄ όταν οι Φορτούνης, Χολέμπας και Βρουσάι συνδυάστηκαν άψογα, ο τελευταίος από τα αριστερά της περιοχής έστρωσε στον Καμαρά που με εκπληκτικό σουτ έστειλε τη «στρογγυλή θεά» στο δεξί παραθυράκι της εστίας, γράφοντας με αυτόν τον φανταστικό τρόπο το 0-1.

Χωρίς να πιεστεί και κρατώντας τους παίκτες του Βίλας Μπόας μακριά από την περιοχή του, ο Ολυμπιακός πήγε στα αποδυτήρια έχοντας το προβάδισμα.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με γκολ. Χωρίς να απειλήσει η Μαρσέιγ κατάφερε να ισοφαρίσει στο 55′ με πέναλτι που εκτέλεσε ο Παγιέτ. Αυτό ήταν το πρώτο γκολ της γαλλικής ομάδας στο φετινό UEFA Champions League. Ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο του ρυθμού, με τους γηπεδούχους να μην μπορούν να βγάλουν φάσεις σε ροή αγώνα. Ωστόσο βρήκαν και δεύτερο γκολ και πάλι από την άσπρη βούλα με τον Παγιέτ στο 75′.

Στα τελευταία λεπτά είχαν εξαφανιστεί τα ball boys από το γήπεδο και οι παίκτες του Βίλας Μπόας έκαναν καθυστερήσεις συνεχώς. Παρόλα αυτά η ομάδα μας έφτασε δύο φορές κοντά στην ισοφάριση με τον Σισέ, χωρίς να τα καταφέρει. Πλέον οι δύο ομάδες ισοβαθμούν στην τρίτη θέση, με τον Ολυμπιακό να έχει καλύτερη διαφορά τερμάτων. Όλα θα κριθούν στην τελευταία αγωνιστική, με τον Θρύλο να φιλοξενεί την Πόρτο και η Μαρσέιγ να ταξιδεύει στην Αγγλία για να αναμετρηθεί με τη Μάντσεστερ Σίτι.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ραφίνια, Σεμέδο, Σισέ, Χολέμπας, Εμβιλά (79’ Μασούρας), Μπουχαλάκης, Καμαρά, Βρουσάι (90’ Σουντανί), Φορτούνης, Ελ Αραμπί.