Ποδόσφαιρο posted by

Ο Ολυμπιακός ήρθε 1-1 στο Ισραήλ κόντρα στη Μακάμπι Χάιφα, στο πρώτο ματς της β’ προκριματικής φάσης του Champions League

Ισόπαλος με σκορ 1-1 αναδείχθηκε ο Ολυμπιακός με τη Μακάμπι Χάιφα στο πρώτο παιχνίδι για τον β’ προκριματικό γύρο του Champions League. Το σκορ άνοιξε για τους πρωταθλητές Ελλάδς ο Ζινκερνάγκελ μόλις στο 7′, ενώ για τους Ισραηλινούς ισοφάρισε ο Χαζίζα στις καθυστερήσεις του αγώνα, με τον Ολυμπιακό να αγωνίζεται για πρώτη φορά με τη νέα του εκτός έδρας εμφάνιση.

Δυναμικό ξεκίνημα

Οι Πειραιώτες στο πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετά διαβασμένοι και με τους παίκτες να εκτελούν πιστά το πλάνο του Πέδρο Μαρτίνς, κατάφεραν να προηγηθούν μόλις στο 7ο λεπτό της αναμέτρησης, όταν μετά το σουτ του Τικίνιο η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι και το νέο μεταγραφικό απόκτημα του Ολυμπιακού, Φίλιπ Ζίνκερνάγκελ βρέθηκε σε κενή εστία και έκανε το 0-1.

Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να κυκλοφορήσουν την μπάλα, όμως ο Ολυμπιακός κρατούσε καλές αποστάσεις και δεν επέτρεπε στους Ισραηλινούς να βρουν χώρους και να γίνουν απειλητικοί.

Η πρώτη ευκαιρία για τη Μακάμπι ήρθε στο 15’ με ένα μακρινό σουτ του Σερί, το οποίο δεν ανησύχησε τον Βατσλίκ. Το παιχνίδι ήταν αρκετά δυνατό με τους γηπεδούχους να παίρνουν στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου την πρωτοβουλία των κινήσεων.

Στο 39ο λεπτό ο Νταβίντ σκόραρε, όμως βρισκόταν σε θέση οφσάιντ, ενώ ακυρώθηκε εκ νέου γκολ των γηπεδούχων όταν ο Πλάνιτς σκόραρε εκτεθειμένος στην πλάτη της άμυνας.

Ισοφαρίστηκε με ένα τυχερό γκολ

Ο Ολυμπιακός κατάφερε να ισορροπήσει το παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο, έχοντας ένα καλό διάστημα στο οποίο απείλησε αρχικά με ένα μακρινό σουτ του Μαντί Καμαρά στο 48ο λεπτό και δέκα λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης έκανε ένα γύρισμα το οποίο όμως δε δημιούργησε πρόβλημα στην άμυνα της Μακάμπι.

Οι γηπεδούχοι ανέβασαν και πάλι στροφές και είχαν μία καλή στιγμή με τον Πιερό να αστοχεί σε τετ-α-τετ στο 63’, ενώ στο 70ο λεπτό ο Κορνού με κοντινό πλασέ έστειλε τη μπάλα ψηλά.

Η καλύτερη στιγμή για τους Ισραηλινούς ήρθε στο 78’ με τον Πιερό να στέλνει την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι. Στο 90ο λεπτό ο Μοχάμεντ έκανε ένα φαλτσαριστό σουτ χωρίς όμως να απειλήσει την εστία του Ολυμπιακού. Το γκολ της ισοφάρισης για τη Μακάμπι ήρθε στο 90+2’ όταν ο Χαζίζα με ένα «τυφλό» γύρισμα στη μικρή περιοχή, νίκησε τον Βατσλίκ και έκανε το 1-1.

Στις καθυστερήσεις οι γηπεδούχοι λίγο έλειψε να ανατρέψουν το παιχνίδι, όταν ο Σερί νικήθηκε από τον Βατσλίκ σε δυνατό σουτ που επιχείρησε.

Επόμενος αγώνας για τον Ολυμπιακό είναι την επόμενη Τετάρτη (27/07, 22:00, Cosmote TV, επίσημος τηλεοπτικός συνεργάτης της ΠΑΕ Ολυμπιακός) όπου θα διεκδικήσει την πρόκριση στον τρίτο προκριματικό του Champions League.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Π. Μαρτίνς): Βατσλίκ, Μανωλάς, Σισέ, Βρσάλικο (80’ Παπασταθόπουλος), Ρέαμπτσιουκ, Κανέ, Εμβιλά (71’ Μπουχαλάκης), Μασούρας (80’ Άβιλα), Αγκ. Καμαρά (45’ Μ. Καμαρά), Ζινκερνάγκελ (45’ Αμπ. Καμαρά), Τικίνιο.

Πηγή: olympiacos.org