Δύο στα δύο για τον Θρύλο

Το καθήκον του έκανε ο Θρύλος κόντρα και στον ΠΑΣ Λαμία, καθώς επικράτησε στην ουδέτερη έδρα του Περιστερίου με 1-0, χάρις σε γκολ του Κώστα Φορτούνη. Οι πρωταθλητές Ελλάδος προέρχονταν από μία δύσκολη εβδομάδα, με τη μεγάλη νίκη στην Κροατία και την πρόκριση στους ομίλους του UEFA Champions League.

Ο Μπέσνικ Χάσι παρέταξε τον Ολυμπιακό με διάταξη 4-2-3-1. Ο Καπίνο ήταν κάτω από τα δοκάρια. Στην άμυνα, από τα δεξιά προς τα αριστερά, ήταν οι Ελαμπντελαουί, Ρομαό, Ρέτσος και Μίλιτς. Ο Ζιλέ με τον Οτζίτζα ήταν στο «6» και στο «8» αντίστοιχα, ενώ μπροστά τους, ως «δεκάρι», ήταν ο Κώστας Φορτούνης. Στην επίθεση ήταν ο Μπεν, τον οποίο πλαισίωναν από αριστερά ο Μάριν και από δεξιά ο Πάρντο. Για την ιστορία, ο Θρύλος αγωνίστηκε, για πρώτη φορά εφέτος, με τη δεύτερη, πορτοκαλί εμφάνισή του.

Ο Θρύλος πήρε προβάδισμα με τον Κώστα Φορτούνη, ο οποίος αξιοποίησε το πέναλτι πάνω στον Πάρντο. Πέναλτι το οποίο δεν χωράει, φυσικά, καμία αμφιβολία. Ο Ολυμπιακός διατήρησε την υπεροχή στον αγώνα, δίχως να έχει τις μεγάλες φάσεις. Η Λαμία έδινε το 200%, όπως κάνουν άλλωστε όλες οι ομάδες απέναντι τους πρωταθλητές. Το δοκάρι του Βουό στο 35’ ήταν ένα «καμπανάκι» για τον Μπέσνικ Χάσι και τους ποδοσφαιριστές του, ότι το 1-0 ήταν εύθραυστο και πως το ματς είχε ακόμη δρόμο.

Το φίλμ του αγώνα:

5′ Σουτ από τον Πίτι, εντός περιοχής, ο Καπίνο όμως με άψογη τοποθέτηση, αποσόβησε τον κίνδυνο.
15’ Απειλεί ο Μπλάζιτς με σουτ, σε σωστή θέση ο Καπίνο, μπλοκάρει δίχως δυσκολία.
23’ Επικίνδυνο γύρισμα του Οτζίτζα Οφόε προς τον Μπεν μέσα στην περιοχή, προλαβαίνει τελευταία στιγμή ο Παπαδόπουλος και διώχνει σε κόρνερ.
24’ Εκτέλεση κόρνερ ο Φορτούνης, ο Μπεν κάνει την κεφαλιά αλλά η μπάλα περνάει παράλληλα της εστίας και καταλήγει άουτ.
26’ Σέντρα από τον Ελαμπντελαουί, κεφαλιά του Κώστα Φορτούνη, η μπάλα ελάχιστα άουτ.
27’ Πέναλτι για τον Ολυμπιακό! Ο Αναστασιάδης ανέτρεψε τον Πάρντο εντός περιοχής και ο διαιτητής Κατσικογιάννης έδωσε την ποινή.
29’ ΓΚΟΛ!! Ο Κώστας Φορτούνης νίκησε τον Παπαδόπουλο από την «άσπρη βούλα» και έβαλε μπροστά τον Θρύλο στον σκορ!
35’ Κεφαλιά του Βουό, η μπάλα σταματάει στο δεξί δοκάρι του Καπίνο.
51’ Σέντρα – σουτ του Πάρντο από δεξιά, ο Παπαδόπουλός έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ.
55’ Κεφαλιά του Βουό, στην αγκαλιά του Καπίνο η μπάλα.
59’ «Ξυράφι» σέντρα από τον Πάρντο, στην πορεία της μπάλας βρέθηκε ο Μάριν, το τελείωμα του δεν ήταν το καλύτερο και η μπάλα δεν κατέληξε στην εστία της Λαμίας.
67’ Ο Ανσαριφάρντ, μετά από ασίστ του Φορτούνη, βρέθηκε τετ α τετ με τον Παπαδόπουλο, ο Ιρανός τον «κρέμασε» αλλά ο Ασίγκμπα, πριν η μπάλα περάσει την γραμμή, την έδιωξε σε κόρνερ.
90’ Σουτ του Ακόστα, η μπάλα άουτ.

ΠΑΣ Λαμία: Παπαδόπουλος, Παντελιάδης (68’ Κουτρομάνος), Αναστασιάδης, Κουκόλης (85’ Μπουλούλης), Ασίγκμπα, Μπλάζιτς, Όμο, Ακόστα, Πίτι, Βασιλαντωνόπουλος (55’ Βάντερσον), Βουό.

Ολυμπιακός: Καπίνο, Ελαμπντελαουί, Ρέτσος, Ρομαό, Μίλιτς, Ζιλέ, Οτζίτζα Οφόε, Φορτούνης (79’ Σεμπά), Πάρντο, Μάριν (74΄Φιγκέιρας), Μπεν (64’ Ανσαριφάρντ).