Μπάσκετ posted by

Κιριλένκο και Ουίμς υποκλίθηκαν στον Ολυμπιακό

Οι Αντρέι Κιριλένκο και Σόνι Ουίμς υποκλίθηκαν στον Ολυμπιακό και τον Βασίλη Σπανούλη. Δεν θυμάται τι έγινε στο τέλος ο Άαρον Τζάκσον, όπως δήλωσε ο ίδιος! Τι υποστήριξε ο Νάντο Ντε Κολό.
Ο μεγάλος Ρώσος φόργουορντ της ΤΣΣΚΑ Μόσχας, Αντρέι Κιριλένκο, μίλησε με τα καλύτερα λόγια για τον Ολυμπιακό και τους παίκτες του.
Ο Αντρέι Κιριλένκο δήλωσε συγκεκριμένα μετά την ήττα της ομάδας του από τον Ολυμπιακό με 70-68 στη Μαδρίτη:

“Νομίζω κάναμε κάποια λάθη στο τέλος. Λάθος αποφάσεις που πήγαν το ματς στα χέρια του Ολυμπιακού, ο οποίος τις χρησιμοποίησε. Ήμασταν μπροστά με οκτώ πόντους, τρία με τέσσερα λεπτά πριν από το τέλος και τους επιτρέψαμε να πετύχουν εύκολα καλάθια δύο ή τρεις φορές. Αμυντικά τα πήγαμε καλά, καθώς ήμασταν πολύ συγκεντρωμένοι μέσα στη ρακέτα. Τους ήταν δύσκολο να σκοράρουν, αλλά τους κάναμε φάουλ, με αποτέλεσμα να σκοράρουν με βολές, ενώ πέτυχαν και ένα λέι απ στον αιφνιδιασμό. Αυτοί οι έξι πόντοι μας έβαλαν σε δύσκολη θέση.
Και μετά ο Σπανούλης πέτυχε τα τρίποντα. Είναι ένας μεγάλος παίκτης, αλλά δεν μπορούμε να υποτιμήσουμε τη δουλειά των υπολοίπων. Κρατούσαν το παιχνίδι στον πόντο, μέχρι να πάρει… μπρος ο Σπανούλης. Για 37 λεπτά οι υπόλοιποι παίκτες του Ολυμπιακού έκαναν σπουδαία δουλειά, καθώς πάλεψαν να μείνουν κοντά μέχρι το τέλος. Όπως είπα και πριν, αυτά τα δύο-τρία τελευταία λεπτά ήταν πολύ κρίσιμα για εμάς. Ήταν μεγάλα τα σουτ του Σπανούλη, αλλά εμείς δεν θα έπρεπε να φτάσουμε το ματς σε εκείνο το σημείο”.

Ουίμς: “Πρέπει να βγάλουμε το καπέλο στον Σπανούλη”
Την αξία και τον ηγετικό χαρακτήρα του Βασίλη Σπανούλη αναγνώρισε ο Σόνι Ουίμς. Ο Αμερικανός παίκτης της ΤΣΣΚΑ Μόσχας δήλωσε χαρακτηριστικά:

“Τους επιτρέψαμε να γυρίσουν στο παιχνίδι και αυτό είναι το κυριότερο. Τους αφήσαμε να επιστρέψουν στο ματς στην τέταρτη περίοδο, κάνοντας πολλά λάθη. Τους δώσαμε πολλά επιθετικά ριμπάουντ, πάρα πολλά. Δεν ήμασταν συγκεντρωμένοι στην τέταρτη περίοδο και προφανώς ο Σπανούλης έβαλε κάποια μεγάλα σουτ. Πρέπει να του βγάλουμε το καπέλο. Αυτό γίνεται τα τελευταία χρόνια, δεν ξέρω τι να πω…”.

Πηγή:redplanet.gr