Μπάσκετ posted by

Χίμκι – Ολυμπιακός 88-105

Ο Ολυμπιακός επέστρεψε και μάλιστα με άκρως εντυπωσιακό τρόπο στις νίκες! Επιβλήθηκε στην Ρωσία της Κίμκι με 105-88, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι «ερυθρόλευκοι» ήταν εξαιρετικά εύστοχοι από την γραμμή των 6.75μ. (5/8), όμως, η κακή τους αμυντική λειτουργία δεν τους επέτρεψε να «εξαργυρώσουν» τα πολύ καλά τους ποσοστά και έκλεισαν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 3π. (23-26).

Τα πράγματα έγιναν ακόμη πιο δύσκολα για την ομάδα μας, όταν οι Ρώσοι άνοιξαν και εκείνοι πυρ από την περιφέρεια… Με πρωταγωνιστές τους Σβεντ και Βιάλτσεφ η Κίμκι έφερε τα πάνω κάτω και βρέθηκε στο +8 (43-35  στο 16’).

Ο Ολυμπιακός εξακολούθησε να αντιμετωπίζει αμυντικό πρόβλημα, ωστόσο, χάρη στην επίθεσή του και τα τρίποντα των Βεζένκοφ, Σπανούλη και Χαραλαμπόπουλου, κατάφερε να κάνει την ανατροπή και να βρεθεί στο +1 (50-51) με την ολοκλήρωση του πρώτου εικοσαλέπτου.

Στην επανάληψη, ωστόσο, οι «ερυθρόλευκοι» ανταπεξήλθαν και με το παραπάνω στα αμυντικά τους καθήκοντα, οι ψηλοί «καθάρισαν» τα ριμπάουντ, ο Κώστας Σλούκας συνέχισε να είναι «καυτός», το ίδιο και ο Σάσα Βεζένκοφ και η διαφορά εκτοξεύθηκε στους 17π. (64-81) στο 31’.

Οι Ρώσοι πάλεψαν για ένα ακόμη come back και μείωσαν στους 10π.  (84-94) στο 37’, όμως, ο Κώστας Σλούκας ήταν… άχαστος και από την γραμμή των ελευθέρων βολών και οδήγησε εκ του ασφαλούς τον Ολυμπιακό στο διπλό!

Δεκάλεπτα: 23-28, 50-51, 64-78, 88-105.

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Γιώργος Μπαρτζώκας, δήλωσε: «Ήταν μια πολύ σημαντική νίκη για εμάς στην συγκεκριμένη χρονική περίοδο. Είμαστε κοντά στο τέλος του πρώτου γύρου της Ευρωλίγκας και στο διάστημα αυτό είχαμε αρκετά σκαμπανεβάσματα. Έχουμε ένα ακόμη παιχνίδι να δώσουμε κόντρα στην Βιλερμπάν εκτός έδρας. Οπότε για εμάς ήταν πολύ σημαντικό να κλείσουμε τη χρονιά με μια εκτός έδρας νίκη επί της Κίμκι. Όλοι ξέρουν πόσο σεβασμό τρέφω για αυτή την ομάδα, όπως και για όλο τον οργανισμό, τους φιλάθλους και τους παίκτες. Συγχαρητήρια  στους παίκτες μου, ήταν μια καλή νίκη. Όσον αφορά στο κλειδί της νίκης, θεωρώ πως ήταν η αμυντική μας προσπάθεια στην 3η περίοδο, καθώς και η άμυνα του Τζένκινς για 23-24 λεπτά πάνω στον Σβεντ. Γιατί όσο ο Τζένκινς δεν βρισκόταν στο παρκέ ο  Σβεντ έδειξε το καταπληκτικό του ταλέντο. Ο Τζένκινς ήταν το κλειδί, όμως, ήταν μια ομαδική προσπάθεια και θέλω δώσω τα εύσημα σε όλους».

Ο Τσαρλς Τζένκινς, σχολίασε από την πλευρά του: «Ναι, για εμένα είναι διασκεδαστική η άμυνα, όπως ήταν διασκεδαστικό το να παίζω κόντρα στον Σβεντ τον οποίο γνωρίζω καλά και έχουμε υπάρξει συμπαίκτες. Δεν θέλω να μιλήσω για εμένα προσωπικά, θεωρώ πως η ομάδα έκανε πολύ καλή δουλειά. Εγώ απλά βοήθησα στην άμυνα. Ξέρω γιατί είμαι εδώ. Ξέρω πως με την άμυνα βγάζω το ψωμί μου. Δεν προσπαθώ να φτιάξω τα στατιστικά μου. Έχουμε πολλούς καλούς σκόρερ στην ομάδα. Εμένα δουλειά μου είναι να μαρκάρω τον καλύτερο παίκτη της αντίπαλης ομάδας και αν είμαι ελεύθερος θα πάρω και το σουτ».

Πηγή: olympiacosbc.gr