Ποδόσφαιρο posted by

Ολυμπιακός – Γάνδη 2-2

Ολυμπιακός – Γάνδη  2-2

Στο 3ο και σαφώς πιο δυνατό φιλικό προετοιμασίας, ο Ολυμπιακός αναδείχθηκε ισόπαλος 2-2 με την Γάνδη. Η ομάδα μας κατάφερε να αποδώσει ωραίο ποδόσφαιρο σε σημαντικά χρονικά διαστήματα της αναμέτρησης και το τελικό σκορ αναμφίβολα την αδικεί. Βεβαίως, το σκορ είναι από τα τελευταία πράγματα που έχουν σημασία στην περίοδο της προετοιμασίας.

Το σημαντικό είναι ο νέος Θρύλος ν’ αρχίσει να λειτουργεί στο χόρτο σύμφωνα με τις επιθυμίες και τις οδηγίες του προπονητή μας, Βίκτορ Σάντσεθ. Κι αυτό φάνηκε να συμβαίνει σε ουκ ολίγες περιπτώσεις απέναντι στην ομάδα που πέρυσι τερμάτισε στην 2η θέση του βελγικού πρωταθλήματος στην κανονική του διάρκεια.

Ο Ολυμπιακός ήταν κυρίαρχος από το ξεκίνημα της αναμέτρησης και έφτασε τέσσερις φορές με αξιώσεις απέναντι στα καρέ της Γάνδης. Δεν σκόραρε όμως και, τελικά, ήταν εκείνος που δέχθηκε γκολ από ένα ξαφνικό μακρινό σουτ στο 32’. Η απάντηση του Θρύλου δεν άργησε και στο 38’ ο Ιντέγε με κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1.

Η τύχη ωστόσο ήταν ξανά με το μέρος της Γάνδης και λίγο πριν από το τέλος του ημιχρόνου πήρε εκ νέου προβάδισμα στο σκορ (2-1) με πέναλτι που υποδείχθηκε για χέρι του Σιόβα. Στην επανάληψη η κυριαρχία του Θρύλου ήταν ολοκληρωτική. Και αυτό συνέβη παρότι ο προπονητής μας άλλαξε σχεδόν όλη την ομάδα δίνοντας χρόνο σε αρκετούς παίκτες. Μεταξύ αυτών και ένα από τα νέα μας αποκτήματα, ο Αλμπέρτο Ντε Λα Μπέγια που έκανε το ντεμπούτο του με την ερυθρόλευκη. Αυτό είναι αναμφίβολα ένα από τα στοιχεία που αξίζει να «κρατήσουμε» από την αναμέτρηση. «Κρατάμε» επίσης ξανά την πολλά υποσχόμενη εμφάνιση των πιτσιρικάδων μας, δηλαδή του Βούρου, του Τσιμίκα, του Μανθάτη και του Ρέτσου.

Θα θυμόμαστε επίσης και την γκολάρα του Φορτούνη με την οποία έγινε το 2-2 στο 58’ και ένα ωραίο σουτ του Τσόρι που σταμάτησε στο δοκάρι λίγο αργότερα. Θα θυμόμαστε και πολλά πολλά ακόμη. Υπάρχει δρόμος ακόμα. Βρισκόμαστε στην προετοιμασία. Όμως, η ομάδα απέδειξε και σ’ αυτό το ματς με την ισχυρή Γάνδη ότι βρίσκεται σε σωστό δρόμο. Βελτιώνεται όσο περνούν οι μέρες κι αυτό είναι θετικό. Το μέλλον λοιπόν είναι όντως ερυθρόλευκο και περιμένουμε με λαχτάρα να το ζήσουμε. Πάμε Θρύλε!

ΓΑΝΔΗ (Χάιν Βανχάεζερμπρουκ): Τουλέν, Μίτροβιτς, Κουμς, Σκουφς, Γουΐκχαιμ, Νίλσεν, Πέρμπετ, Σάιμον, Χόρεμανς, Φόκετ, Ντογκάλα.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Βίκτορ Σάντσεθ): Καπίνο, Βούρος, Τσιμίκας (63’ Ντε Λα Μπέγια), Σιόβας (63’ Ρέτσος), Μποτία (63’ Ντα Κόστα), Μανιάτης (46’ Ντομίνγκεζ), Μπουχαλάκης (63’ Κασάμι), Μιλιβόγεβιτς (46’ Ζντιέλαρ), Φορτούνης (63’ Μανθάτης), Πάρντο (63’ Σεμπά), Ιντέγε (46’ Πουλίδο).

Πηγή: olympiacos.org