Στο 1-1 έμεινε ο Ολυμπιακός απέναντι στον Παναθηναϊκό, εκτός έδρας, για τους «16» του Κυπέλλου Ελλάδας

Το πρώτο του ματς για τους «16» του Κυπέλλου Ελλάδας έδωσε ο Ολυμπιακός στη Λεωφόρο με αντίπαλο τον Παναθηναϊκό και έμεινε στο ισόπαλο 1-1. Οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να προηγηθούν στο ημίχρονο, όμως δεν μπόρεσαν να κρατήσουν το υπέρ τους σκορ μέχρι το τέλος της αναμέτρησης.

Ο Ολυμπιακός στο πρώτο ημίχρονο ήταν καλύτερος του Παναθηναϊκού και άξιζε το γκολ που έβαλε και προηγήθηκε στο σκορ. Στο 25′ οι «ερυθρόλευκοι» δημιούργησαν την πρώτη τους καλή στιγμή, όταν ο Ρίτσαρντς πίεσε ψηλά και ανάγκασε τον Παναθηναϊκό στο λάθος με τον Μασούρα να βγαίνει στην αντεπίθεση, όμως το σουτ που έκανε από το ύψος της μεγάλης περιοχής, μπλόκαρε ο Λοντίγκιν.

Το γκολ για τον Θρύλο ήρθε λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, στο 45′. Ο Καρβάλιο «γέμισε» από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα κατέληξε στον Αλεξανδρόπουλο μετά από λάθος διώξιμο του Τσέριν και ο Έλληνας μέσος κοντρόλαρε μέσα στην περιοχή και πλάσαρε για το 0-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και μπόρεσε να ισοφαρίσει στο 65′ με την κεφαλιά του Ιωαννίδη μετά από κόρνερ του Μαντσίνι.

Ο Ολυμπιακός στο 88′ βγήκε στην αντεπίθεση, ο Φορτούνης γύρισε την μπάλα από τα δεξιά στο ύψος του πέναλτι εκεί όπου ήταν ο Ποντένσε και έκανε το σουτ όμως κόντραρε στον Τσέριν και στις καθυστερήσεις ο Παναθηναϊκός απείλησε με τον Ιωαννίδη και τον Βέρμπιτς, αλλά έμεινε το 1-1.

Το δεύτερο ματς της φάσης των «16» του Κυπέλλου είναι προγραμματισμένο για την Τετάρτη 17/01 στο «Γ. Καραϊσκάκης».

Παναθηναϊκός (Φ. Τερίμ): Λοντίγκιν, Μλαντένοβιτς, Γιεντβάι, Αράο, Κότσιρας, Πέρες (60′ Βαγιαννίδης), Τσέριν, Μπερνάρ (46′ Σπόραρ), Τζούρισιτς (38′ Μαντσίνι), Αϊτόρ (46′ Βέρμπιτς), Ιωαννίδης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κ. Καρβαλιάλ): Πασχαλάκης, Ροντινέι, Ρέτσος, Ντόη, Ορτέγκα (61′ Κίνι), Έσε, Αλεξανδρόπουλος (61′ Καμαρά), Μασούρας (74′ Φορτούνης), Καρβάλιο, Ρίτσαρντς (56′ Ποντένσε), Ναβάρο (74′ Γιόβετιτς).