Ποδόσφαιρο posted by

Ισόπαλος με σκορ 2-2, ο Ολυμπιακός στα Γιάννενα απέναντι στον ΠΑΣ

Παρά το γεγονός πως ο Ολυμπιακός έκανε ένα καλό πρώτο ημίχρονο και μπόρεσε να προηγηθεί με 0-2, δεν κατάφερε να πάρει τους βαθμούς της νίκης μετά το τελικό 2-2 με τον ΠΑΣ Γιάννινα, εκτός έδρας, για τη 14η αγωνιστική της Super League.

Οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να οδηγηθούν στο ημίχρονο με το υπέρ τους 0-2, με τα δύο γκολ του Φορτούνη στο 34′ και 45′, αλλά οι γηπεδούχοι στο δεύτερο μέρος μπόρεσαν να ισοφαρίσουν σε 2-2 με τους Παμλίδη και Λιάσο στο 64′ και 76′ αντίστοιχα.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός έδειξε αρκετά καλά στοιχεία και κατάφερε να πάρει και το προβάδισμα στο σκορ. Συνεχή κίνηση από τους «ερυθρόλευκους» στον αγωνιστικό χώρο και καλές συνεργασίες των παικτών του κέντρου με τους επιθετικούς.

Έτσι στο 18′ ήρθε η πρώτη καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό, ωραία συνεργασία του Ίνμπομ Χουάνγκ με Φορτούνη και Μπιέλ, ο τελευταίος ήταν ο τελικός αποδέκτης της μπάλας ο οποίος έκανε το πλασέ από το ύψος της μεγάλης περιοχής με τον Σούλη να μπλοκάρει σταθερά. Δύο λεπτά μετά, στο 20′, ο Ελ Αραμπί σέντραρε από τα δεξιά, ο Μπιέλ έκανε το πλασέ μέσα από την περιοχή όμως η μπάλα κατέληξε άουτ.

Στη συμπλήρωση του πρώτου μισάωρου του αγώνα ο Φορτούνης έστειλε το… μήνυμά του, σουτ έξω από την περιοχή και ο Σούλης έδιωξε σε κόρνερ. Όμως στο 34′, ο τερματοφύλακας του ΠΑΣ δεν κατάφερε να αντιδράσει όταν ο Ανδρούτσος έκλεψε την μπάλα στο κέντρο και έδωσε για τον Ελ Αραμπί και ο Μαροκινός με τη μία έκανε την ασίστ για τον Φορτούνη. Ο Έλληνας μεσοεπιθετικός βγήκε τετ α τετ, πλάσαρε και έγινε το 0-1 στο ματς. Το δεύτερο γκολ για τον Φορτούνη δεν άργησε να έρθει, καθώς στο 45+1′ έστειλε την μπάλα ξανά στα δίχτυα με απευθείας εκτέλεση φάουλ και 0-2 για τον Θρύλο.

Εν αντιθέσει με το πρώτο ημίχρονο, στο δεύτερο ο Ολυμπιακός έδωσε στον ΠΑΣ Γιάννινα χώρο και το δικαίωμα να πιστέψει ότι μπορεί να πάρει κάτι από το παιχνίδι. Στο 46′ ο Ριέστρα απείλησε με πλασέ μέσα από την περιοχή το οποίο κατέληξε άουτ, ενώ στο 54′ ο Ελ Αραμπί από πλευράς Ολυμπιακού ήταν αυτός ο οποίος βρέθηκε σε θέση… βολής αλλά το πλασέ του από το ύψος του πέναλτι δεν ήταν καλό. Ο ΠΑΣ στο 56′ απείλησε με το μακρινό σουτ του Μορέιρα, ενώ είχε και δοκάρι στο 64′ με την κεφαλιά του Λιάσου μετά από κόρνερ του Μορέιρα. Και στο 64′ μπόρεσε να μειώσει σε 1-2 με το σουτ του Παμλίδη έξω από τη μεγάλη περιοχή. Το τελικό 2-2 διαμόρφωσε στο 76′ ο Λιάσος με πλασέ μετά από ατομική ενέργεια του Μορέιρα από τ’ αριστερά.

Ο Ολυμπιακός πίεσε στη συνέχεια για το γκολ της νίκης και είχε μία καλή στιγμή με τον Φορτούνη στο 87′, ο οποίος έκανε το σουτ έξω από την περιοχή με τον Σούλη όμως να μπλοκάρει σταθερά και να παραμένει το 2-2 στο ματς.

ΠΑΣ Γιάννινα (Θ. Στάικος): Σούλης, Σόρια, Παντελάκης, Εραμούσπε, Καραχάλιος, Μορέιρα, Ριένστρα, Λιάσος, Σταματελόπουλος (60′ Μπάλαν), Πήλιος, Παμλίδης (81′ Ροσέρο).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μίτσελ): Πασχαλάκης, Ρέαμπτσιουκ (81′ Γκάρι Ροντρίγκες), Ρέτσος, Ντόη, Βρουσάι (22′ Ανδρούτσος), Εμβιλά, Ίνμπομ Χουάνγκ (81′ Μαρσέλο), Χάμες Ροντρίγκες (70′ Κασάμι), Μπιέλ, Φορτούνης, Ελ Αραμπί (70′ Μπακαμπού).

Πηγή: olympiacos.org