Μπάσκετ posted by

Ήττα στο ΣΕΦ από την Μπασκόνια

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε στο ΣΕΦ από την Μπασκόνια με 74-75, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας.

Με εντυπωσιακά ποσοστά από τα 6.75μ. και πρωταγωνιστή τον Άλεκ Πίτερς, οι «ερυθρόλευκοι» «έχτισαν» μια διαφορά 11π. (20-9) στο 7’. Ξαφνικά, όμως, γύρισαν τον διακόπτη στο… OFF. «Κατέρρευσαν» σε άμυνα και επίθεση, δέχθηκαν ένα επί μέρους σκορ 12-41 και είδαν την Μπασκόνια να προσπερνά με μια διαφορά 18π. (32-50) στο 29’. Τελικά, μετά από 4:19 λεπτά επιθετικής αφλογιστίας, ο Κώστα Παπανικολάου ευστόχησε σε σουτ 3π. και διαμόρφωσε το 35-50, με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο εικοσάλεπτο.

Στην επανάληψη ο Αϊζάια Κάνααν πήρε… φωτιά στην επίθεση, η αμυντική παρουσία της ομάδας μας βελτιώθηκε αισθητά, η κατάσταση στα ριμπάουντ εξισορροπήθηκε και η διαφορά έπεσε στους 7π. (60-67) στο 30’. Με ένα σερί 6-0 ο Ολυμπιακός μείωσε στον πόντο (66-67), οι Βάσκοι πήραν ξανά ανάσα 5π. (66-71), όμως, με δύο σερί τρίποντα δια χειρός Γιαννούλη Λαρεντζάκη και Άλεκ Πίτερς οι «ερυθρόλευκοι» πήραν ξανά κεφάλι στο σκορ (72-71) στο 38’.

Η ομάδα μας θα μπορούσε να αυξήσει κι άλλο τις αποστάσεις, όμως, λάθη και κακές επιλογές δεν της το επέτρεψαν. Ο Μονέκε έδωσε ξανά προβάδισμα στην Μπασκόνια (72-73), ο Κάνααν δέχθηκε κόψιμο από τον Κοστέλο, όμως, μετά από άστοχο τρίποντο του δεύτερου, ο Ολυμπιακός είχε την ευκαιρία με 2/2 ελεύθερες βολές του Λαρεντζάκη και βρεθεί ξανά στο + (74-73) 10.6’’ για το τέλος. Με σουτ υπό πίεση ο ΜακΙντάιρ πέτυχε 0.7’’ για τη λήξη το νικητήριο καλάθι.

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας κάλεσε τάιμ άουτ, όμως, στην επαναφορά η μπάλα ναι μεν έφτασε στα χέρια του Φαλ, ωστόσο, ο Γάλλος σέντερ -ο οποίος έκανε υπερπροσπάθεια στο συγκεκριμένο ματς αγωνιζόμενος 37′- δεν μπόρεσε να την «σπρώξει» στο καλάθι.

• Ο Νίκολα Μιλουτίνοφ αγωνίστηκε μόλις 3 λεπτά λόγω του τραυματισμού του, ενώ εκτός 12άδας σε μια ακόμη αναμέτρηση ήταν οι Λουκ Σίκμα και Σακίλ ΜακΚίσικ.

Δεκάλεπτα: 26-10, 35-50, 60-67, 74-75.

Πηγή: olympiacosbc.gr