Ο Ολυμπιακός σφράγισε για 20η φορά την παρουσία του στους ομίλους του UEFA Champions League

Ο Ολυμπιακός ήταν ανώτερος και στον επαναληπτικό με την Ομόνοια και αν δεν ήταν ο Φαμπιάνο σε εκπληκτική βραδιά θα είχε σφραγίσει την πρόκριση με δύο νίκες. Ο Θρύλος που δεν κινδύνευσε σε κανένα σημείο της αναμέτρησης, δημιούργησε πολλές ευκαιρίες για να σκοράρει. Το 0-0 δεν αντικατοπτρίζει την εικόνα του αγώνα, που κύλησε με την ομάδα μας να ολοκληρώνει αυτό που ξεκίνησε πριν λίγες μέρες στο «Γεώργιος Kαραϊσκάκης».

Ο κ. Πέδρο Μαρτίνς χρησιμοποίησε τον Σα στη θέση του τερματοφύλακα και τους Ραφίνια, Σεμέδο, Μπα, Χολέμπας στην άμυνα από τα δεξιά προς τα αριστερά. Εμβιλά, Μπουχαλάκης και Καμαρά ήταν η τριάδα της μεσαίας γραμμής με τους Ραντζέλοβιτς, Βαλμπουενά στα άκρα και τον Ελ Αραμπί στην κορυφή της επίθεσης.

Ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που είχε τις πρώτες καλές ευκαιρίες του αγώνα. Μόλις στο τρίτο λεπτό ο Βαλμπουενά επιχείρησε το σουτ από τα αριστερά της περιοχής, αλλά στο 5’ η προσπάθεια του Ελ Αραμπί ανησύχησε περισσότερο τον Φαμπιάνο, ο οποίος χρειάστηκε να καλύψει τη γωνία του προκειμένου να μη δεχθεί η ομάδα του γκολ. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να απαντήσουν στο 8’ με το σουτ του Παπουλή να είναι άστοχο, ενώ την ίδια κατάληξη είχε και η κεφαλιά του Λούφτνερ στο 11’.

Η Ομόνοια πίεζε ψηλά, αφήνοντας παράλληλα ανοιχτούς χώρους στα μετόπισθεν. Αυτά τα κενά εκμεταλλεύτηκε στο 19’ ο Καμαρά, ωστόσο ο Ραντζέλοβιτς, που έγινε αποδέκτης της πάσας, δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Ο Θρύλος πατούσε εύκολα στην αντίπαλη περιοχή και στο 27’ το απέδειξε για ακόμα μία φορά, χωρίς να μπορέσει όμως να ολοκληρώσει την προσπάθεια με θετικό τρόπο ο Καμαρά.

Στο 34’ το σύνολο του Μπεργκ είχε την καλύτερή του στιγμή, με τον Σεμέδο να παίρνει την… μπουκιά από το στόμα του Μποτεάκ. Στην εξέλιξη της φάσης ο Ολυμπιακός έφυγε στην αντεπίθεση και ο Καμαρά με σουτ έγραψε ακόμα μία τελική στο ματς. Τον τελευταίο… λόγο στο πρώτο ημίχρονο τον είχε και πάλι ο Θρύλος με την ατομική ενέργεια του Χολέμπας, όμως ο Φαμπιάνο ήταν και πάλι σε σωστή θέση, μπλοκάροντας στη δεξιά του γωνία.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με την Ομόνοια να απειλεί και πάλι με στημένη μπάλα. Ο Μποτεάκ επιχείρησε το φάουλ από τον άξονα, με την μπάλα να φεύγει λίγα εκατοστά πάνω από το δοκάρι. Στο 51’ ο Κούσουλος επιχείρησε το μακρινό σουτ, χωρίς να αιφνιδιάσει τον Σα…

Ο Ολυμπιακός δεν είχε «κερδίσει» κόρνερ στα πρώτα 45 λεπτά, όμως στα δύο πρώτα που εκτέλεσε τη μία ο Σεμέδο βρήκε την μπάλα και την έστειλε πλάγια, ενώ στην άλλη ο Λέσιακς έκοψε το σουτ του Εμβιλά. Στο 61’ ο Καμαρά έφτασε κοντά στο 0-1 με σουτ που επιχείρησε έξω από την περιοχή, ωστόσο ο Φαμπιάνο απογειώθηκε και έδιωξε σε κόρνερ. Στο επόμενο λεπτό ο γκολκίπερ της Ομόνοιας χρειάστηκε να επέμβει ξανά, μπλοκάροντας δύσκολα στην αριστερή του γωνία το σουτ του Χολέμπας.

Ο Θρύλος είχε ανεβάσει κατακόρυφα την απόδοσή του και στο 65’ ο Ελ Αραμπί αρχικά και στη συνέχεια ο Ραντζέλοβιτς απώλεσαν σημαντική ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ. Πιο σημαντική στιγμή αυτή του 66’, με τον Χολέμπας να στέλνει την μπάλα στον αμαρκάριστο Μπα, ο οποίος αστόχησε από ιδανική θέση.

Στο 74’ ο κ. Πέδρο Μαρτίνς πραγματοποίησε την πρώτη του αλλαγή με τον Μασούρα να μπαίνει αντί του Ραντζέλοβιτς. Χρειάστηκαν μόλις τρία λεπτά για να σημειώσει την πρώτη του τελική ο Έλληνας άσος. Συγκεκριμένα ο Βαλμπουενά εκτέλεσε το φάουλ, ο Φαμπιάνο έδιωξε δύσκολα στη γωνία του και ο νεοεισελθών με εναέριο πλασέ έστειλε τη «στρογγυλή θεά» άουτ. Στο 79’ η εκπληκτική ενέργεια του Χολέμπας δεν ολοκληρώθηκε με θετικό τρόπο από τον Καμαρά. Ο χορός των ευκαιριών συνεχίστηκε στο 81’ με το σουτ του Ελ Αραμπί. Ο Μαροκινός λίγα δευτερόλεπτα αργότερα έστρωσε στον Μασούρα, αλλά για ακόμα μία φορά ο Φαμπιάνο έδειξε τις ικανότητές του αποκρούοντας.

Πρωταγωνιστής ο γκολκίπερ των γηπεδούχων, αφού στο 87’ έδιωξε σε κόρνερ και το δυνατό σουτ του Εμβιλά. Στα εναπομείναντα λεπτά εκτός από μία κεφαλιά του Μπα και ένα φάουλ του Φορτούνη, δεν σημειώθηκε κάποια άλλη ευκαιρία και ο Ολυμπιακός σφράγισε την πρόκριση για τους ομίλους του UEFA Champions League.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ραφίνια, Σεμέδο, Μπα, Χολέμπας, Εμβιλά, Μπουχαλάκης, Καμαρά (89’ Καφού), Ραντζέλοβιτς (74’ Μασούρας), Βαλμπουενά (89’ Φορτούνης), Ελ Αραμπί.