Ποδόσφαιρο posted by

Ο Ολυμπιακός πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Φενερμπαχτσέ και έκανε το δύο στα δύο στον όμιλο

Με μία επιβλητική εμφάνιση ο Θρύλος επικράτησε της Φενερμπαχτσέ στην Κωνσταντινούπολη με 3-0 και «ζευγάρωσε» τις νίκες του στον 4ο όμιλο του UEFA Europa League, απολαμβάνοντας έτσι τη μοναξιά της κορυφής στον βαθμολογικό πίνακα. Η ομάδα μας έδειξε τις προθέσεις της στο ματς από τα πρώτα λεπτά, όταν και πήρε κεφάλι στο σκορ με το γκολ του Τικίνιο (6’), ύστερα από ασίστ του Μασούρα. Ο Έλληνας άσος έβαλε διάπλατα την υπογραφή του στην επιτυχία του Ολυμπιακού σκοράροντας δύο φορές. Αρχικά στο 62’ έκανε το 0-2, ενώ στο 68’ διαμόρφωσε το τελικό 0-3.

Ο κ. Πέδρο Μαρτίνς επέλεξε τον Βατσλίκ στο τέρμα και τους Ου. Μπα, Σισέ, Παπασταθόπουλο και Ρέαμπτσιουκ στην άμυνα. Μπουχαλάκης, Μ. Καμαρά και Α. Καμαρά ήταν η τριάδα της μεσαίας γραμμής, με τους Ονιεκουρού, Μασούρα στα άκρα και τον Τικίνιο στην κορυφή της επίθεσης.

Η ομάδα μας ξεκίνησε δυναμικά το ματς με διάθεση επιθετική και ανταμείφθηκε με ένα γκολ. Συγκεκριμένα μόλις στο έκτο λεπτό ο Μασούρας έβγαλε την κάθετη μπαλιά και ο Τικίνιο με εξαιρετικό πλασέ πέρασε την μπάλα πάνω από το σώμα του αντίπαλου γκολκίπερ και έγραψε το 0-1. Μετά το γκολ οι γηπεδούχοι πήραν την κατοχή και προσπαθούσαν από τα πλάγια να πατήσουν περιοχή. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να δημιουργούνται χώροι στην άμυνα της Φενερμπαχτσέ, τους οποίους προσπαθούσαν να εκμεταλλευτούν οι παίκτες του Πέδρο Μαρτίνς.

Στο 26’ ήταν η πρώτη φορά που χρειάστηκε να επέμβει ο Βατσλίκ, καθώς μέχρι εκείνο το σημείο δύο σουτ των παικτών της τουρκικής ομάδας δεν είχαν βρει στόχο. Στο 35’ η ομάδα μας άγγιξε το 0-2 με τον Μασούρα να γυρίζει υπέροχα από τα δεξιά, ο Μαντί Καμαρά σούταρε στην κίνηση, αλλά ο γκολκίπερ της Φενέρ έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ. Δύο λεπτά αργότερα απείλησε ξανά ο Καμαρά με σουτ από τη γραμμή της περιοχής, με τη «στρογγυλή θεά» να φεύγει πάνω από το δοκάρι.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τον Λαλά να παίρνει τη θέση του Ουσεϊνού Μπα και τους γηπεδούχους να πιέζουν για την ισοφάριση. Στο 56’ η Φενέρ είχε την καλύτερή της ευκαιρία με το δοκάρι του Πέλκα και στο επόμενο λεπτό ήρθε η απάντηση της ομάδας μας με την ευκαιρία του Αγκιμπού Καμαρά στην αντεπίθεση.

Ο Θρύλος τελικά έφτασε στην επίτευξη και δεύτερου τέρματος «παγώνοντας» το γήπεδο. Ο Τικίνιο με εκπληκτική ατομική ενέργεια μπήκε στην περιοχή και γύρισε την μπάλα, ο Μαντί Καμαρά επιχείρησε το σουτ με τον γκολκίπερ να πραγματοποιεί ακόμα μία δύσκολη επέμβαση. Η μπάλα έφτασε στον Μασούρα, ο οποίος την κοντρόλαρε και με ωραίο σουτ έδωσε το έναυσμα για τους πανηγυρισμούς που ακολούθησαν στο 62’.

Στο 63’ ο κ. Μαρτίνς έριξε στο ματς τον Κούντε με τον τελευταίο να δημιουργεί το ρήγμα στην αντίπαλη άμυνα από το οποίο προήλθε το 0-3 (68’). Ο Μασούρας βρέθηκε και πάλι στο κατάλληλο σημείο μετά από απόκρουση και χωρίς να χάσει χρόνο με σουτ έστειλε την μπάλα να αναπαυθεί για τρίτη φορά στο βάθος της εστίας. Ο Έλληνας άσος θα μπορούσε να είχε υπογράψει τη νίκη με χατ τρικ, όμως στο 83’ νικήθηκε από τον αντίπαλο τερματοφύλακα στο τετ α τετ.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Βατσλίκ, Ου. Μπα (46’ Λαλά), Σισέ, Παπασταθόπουλος, Ρέαμπτσιουκ, Μπουχαλάκης, Μ. Καμαρά (89’ Βρουσάι), Α. Καμαρά, Ονιεκουρού (63’ Κούντε), Μασούρας (89’ Βαλμπουενά), Τικίνιο (86’ Ελ Αραμπί).

Πηγή: olympiacos.org