Χωρίς γκολ (0-0) το ματς του Ολυμπιακού με τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα

Τον βαθμό της ισοπαλίας πήρε ο Ολυμπιακός στην εκτός έδρας αναμέτρηση με τον ΠΑΟΚ, μετά το τελικό 0-0 στη μεταξύ τους αναμέτρηση, για την 21η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Stoiximan Super League.

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν τις ευκαιρίες τους στο γήπεδο της Τούμπας, χωρίς όμως να φτάνουν στο γκολ για να κάνουν τη διαφορά στον αγώνα και να πάρουν το τρίποντο της νίκης. Μεγαλύτερη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό ήταν αυτή στο πρώτο ημίχρονο με το δοκάρι του Χάμες Ροντρίγκες σε μακρινό σουτ στο 22ο λεπτό της αναμέτρησης.

Στο ξεκίνημα του πρώτου μέρους του ματς ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να αιφνιδιάσει τον Ολυμπιακό, καθώς είχε δύο καλές στιγμές στα πρώτα λεπτά. Στο 1′ ο Νάρεϊ έκανε τη σέντρα-σουτ από τα δεξιά με τον Πασχαλάκη να διώχνει, ενώ στο 2′ ο Ζίβκοβιτς βρήκε το σουτ από το ύψος του πέναλτι και ο Έλληνας γκολκίπερ αντέδρασε και πάλι σωστά.

Ο Ολυμπιακός αντέδρασε στο 3′, όταν ο Χάμες Ροντρίγκες έκανε την ωραία κάθετη μπαλιά για τον Μπακαμπού όμως ο Κοτάρσκι βγήκε από την εστία του και έδιωξε την μπάλα, ενώ στο 5′ ο Πασχαλάκης έδιωξε το σουτ του Κωνσταντέλια. Επίσης ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού είπε «όχι» και στο 17′ όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του ΠΑΟΚ η μπάλα κατέληξε στον Κουλιεράκη ο οποίος έκανε το πλασέ και ο Πασχαλάκης μπλόκαρε σταθερά.

Στο 22′ ο Ολυμπιακός είχε την καλύτερή του στιγμή, όταν ο Χάμες Ροντρίγκες έκανε το μακρινό σουτ και η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Κοτάρσκι, ενώ ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ μπλόκαρε το νέο σουτ του Κολομβιανού στο 35′. Δύο λεπτά μετά ήταν η στιγμή του Μασούρα να κάνει το σουτ έξω από την περιοχή, χωρίς όμως τον επιθυμητό στόχο, ενώ ο Μασούρας είχε την τελευταία φάση του ημιχρόνου στο 45+2′ σε σουτ στην κίνηση και την μπάλα να πηγαίνει άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες αρκέστηκαν σε ένα παιχνίδι κέντρου, με τον ΠΑΟΚ να απειλεί μόνο από στημένες φάσεις, όπως αυτήν στο 87′ όταν ο Αουγκούστο εκτέλεσε απευθείας φάουλ και η μπάλα κατέληξε άουτ.

Έτσι το 0-0 έμεινε στο ματς και οι δύο ομάδες πήραν από έναν βαθμό στην αναμέτρηση της 21ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

ΠΑΟΚ (Ρ. Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Ράφα, Κουλιεράκης (70′ Νάσμπεργκ), Ίνγκασον, Σάστρε, Ντάντας (72′ Σβαμπ), Αουγκούστο, Ζίβκοβιτς (72′ Τόμας), Κωνσταντέλιας (90+1′ Μπίσεσβαρ), Νάρεϊ, Ολιβέιρα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μίτσελ): Πασχαλάκης, Ρέαμπτσιουκ, Ντόη, Παπασταθόπουλος, Ροντινέι, Εμβιλά, Χουάνγκ, Χάμες Ροντρίγκες (80′ Σαμασέκου), Μπιέλ (80′ Ραμόν), Μασούρας (61′ Κανός), Μπακαμπού (75′ Ελ Αραμπί).