Έκλεψαν τη νίκη από τον Θρύλο

Καλύτερος σε όλους τους τομείς ήταν ο Ολυμπιακός απέναντι στον Παναθηναϊκό μέσα στη Λεωφόρο, όμως στις καθυστερήσεις έγινε το 1-1 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα, για την 11η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League.

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν πολλές και μεγάλες ευκαιρίες για να σημειώσουν πολλά γκολ και να τελειώσουν το ματς. Το γκολ που έδωσε το προβάδισμα στους πρωταθλητές Ελλάδας σημειώθηκε στο 84′ από τον Μπιέλ και ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε στο 90+13′ με πέναλτι του Σποράρ το οποίο δόθηκε στο 90+7′, ενώ ο διαιτητής Κέλετ είχε δώσει έξι λεπτά καθυστερήσεις.

Στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης ο Παναθηναϊκός ήταν αυτός που είχε την κατοχή, όμως ο Ολυμπιακός από την άλλη είχε τις μεγαλύτερες ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ. Οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να φτάσουν αρκετές φορές στην περιοχή των γηπεδούχων και να απειλήσουν την εστία του Μπρινιόλι.

Μόλις στο 2′ ο Ολυμπιακός βγήκε μπροστά, με τον Μπιέλ να κάνει την μπαλιά για τον Μασούρα μέσα στην περιοχή, ο Έλληνας εξτρέμ έκανε το κοντρόλ όμως τη στιγμή που πήγε να πραγματοποιήσει το πλασέ πρόλαβε και τον έκοψε ο Μάγκνουσον. Δέκα λεπτά μετά, 12′, οι Πειραιώτες απείλησαν ξανά, όταν μετά από ατομική ενέργεια του Άβιλα η μπάλα κατέληξε στον Μπιέλ ο οποίος έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή αλλά κατάφερε να βάλει το πόδι του ο Σάντσες.

Στο 24′ του αγώνα οι «ερυθρόλευκοι» πάτησαν και πάλι την περιοχή του Παναθηναϊκού, ο Μπακαμπού είχε την μπάλα στα πόδια μέσα στην περιοχή και κατάφερε να στρώσει για τον Χάμες, ο οποίος από ο ύψος του πέναλτι πλάσαρε και ο Μπρινιόλι έδιωξε.

Λίγα λεπτά αργότερα, στο 32′, ο Μασούρας έκανε με το αριστερό το σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή και ο Μπρινιόλι ξανά έδιωξε σε κόρνερ. Ο Ολυμπιακός έχοντας καταφέρει να ισορροπήσει την κατοχή της μπάλας στο πρώτο ημίχρονο, στο 43′ είχε άλλη μία καλή στιγμή με το μακρινό σουτ του Εμβιλά, το οποίο όμως κατέληξε άουτ.

Ο Ολυμπιακός στο δεύτερο ημίχρονο βγήκε εξίσου δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και μάλιστα αυτήν τη φορά είχε την κατοχή της μπάλας, παίζοντας τον Παναθηναϊκό για αρκετά λεπτά στο μισό γήπεδο.

Μάλιστα οι «ερυθρόλευκοι» είχαν συνεχόμενες ευκαιρίες, στην προσπάθειά τους να βρουν τον τρόπο να προηγηθούν στον αγώνα. Στο 49′ Μπιέλ και Μπακαμπού έπαιξαν το ένα-δύο, με τον πρώτο να γίνεται ο τελικός αποδέκτης της μπάλας και να πλασάρει μέσα από την περιοχή με τον Μπρινιόλι να διώχνει με τα πόδια. Δέκα λεπτά μετά, 59′, ο Παπασταθόπουλος έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή των γηπεδούχων, μετά από εκτέλεση φάουλ, με την μπάλα να καταλήγει άουτ.

Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός είχε δύο συνεχόμενες καλές στιγμές, στο 61′ ο Χάμες εκτέλεσε κόρνερ με τον Μασούρα να πιάνει την κεφαλιά και ο Μπρινιόλι να διώχνει σε κόρνερ, ενώ ένα λεπτό μετά ο Χάμες έκανε το μακρινό σουτ και ξανά ο γκολκίπερ των γηπεδούχων έστειλε την μπάλα σε κόρνερ.

Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να απειλήσει την εστία του Πασχαλάκη στο 79′, μετά από λάθος της άμυνας των «ερυθρόλευκων» με την μπάλα να καταλήγει στον Σποράρ ο οποίος πλάσαρε αλλά ο Παπασταθόπουλος πρόλαβε και έβαλε το πόδι του για να διώξει. Επίσης στο 80′ ο Πέρεθ έκανε το μακρινό σουτ, με τον Πασχαλάκη να μπλοκάρει σταθερά.

Μέχρι το 84′, τη στιγμή που ο Ολυμπιακός κατάφερε να κάνει το 0-1 με εντυπωσιακό τρόπο στη Λεωφόρο. Σέντρα του Άβιλα από τα δεξιά, ο Ελ Αραμπί έκανε το γύρισμα μέσα από την περιοχή του Παναθηναϊκού και ο Μπιέλ με σουτ στην κίνηση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μπρινιόλι.

Επίσης στο 89′ ο Χουάνγκ δοκίμασε το μακρινό σουτ με τον Μπρινιόλι όμως να μπλοκάρει σταθερά.

Ο διαιτητής της αναμέτρησης, Κέλετ, έδωσε έξι λεπτά καθυστερήσεις, όμως στο 90+7′ έδωσε πέναλτι τη στιγμή που ο Άβιλα προσπάθησε να προστατέψει την μπάλα από τον Ιωαννίδη στην τελευταία φάση του αγώνα. Ο Δανός ρέφερι είδε τη φάση και στο VAR και έδειξε την άσπρη βούλα του πέναλτι, το οποίο εκτελέστηκε στο 90+13′ και διαμορφώθηκε το 1-1 από τον Σποράρ.

Παναθηναϊκός (Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Σάντσες (46’ Κώτσιρας), Σένκεφελντ, Μάγκνουσον, Χουάνκαρ, Πέρεθ, Τσέριν (87’ Ιωαννίδης), Μπερνάρ, Παλάσιος (53’ λ. τρ. Κουρμπέλης), Βέρμπιτς (78’ Βαγιαννίδης), Σπόραρ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μίτσελ): Πασχαλάκης, Άβιλα, Ντόη, Παπασταθόπουλος, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Χουάνγκ, Μασούρας (75’ Βρουσάι), Χάμες Ροντρίγκες (86’ Φορτούνης), Μπιέλ (90+3’ Μπόουλερ), Μπακαμπού (75’ Ελ Αραμπί).