Καλύτερος ο Ολυμπιακός από τον Παναθηναϊκό, με το ματς όμως να μένει στο 0-0

Ανώτερος σε όλους τους τομείς ήταν ο Ολυμπιακός απέναντι στον Παναθηναϊκό, όμως το ματς της 24ης αγωνιστικής της Stoiximan Super League έμεινε στο 0-0, στο «Γ. Καραϊσκάκης». Χαρακτηριστικό το γεγονός πως οι «ερυθρόλευκοι» είχαν σχεδόν τις τριπλάσιες τελικές από τον αντίπαλό τους, όμως το ακυρωθέν γκολ του Βρουσάι στο 89′ στάθηκε αιτία να μην έρθουν οι τρεις βαθμοί της νίκης.

Ο Ολυμπιακός είχε στο ματς ένα δοκάρι με τον Μπακαμπού και ένα ακυρωθέν γκολ με τον Βρουσάι, όπως και πολλές χαμένες ευκαιρίες, εν αντιθέσει με τον Παναθηναϊκό που απείλησε ουσιαστικά μόλις μία φορά την εστία του Πασχαλάκη.

Στο πρώτο μέρος της αναμέτρησης ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά και είχε μεγάλη ευκαιρία μόλις στο 4ο λεπτό, όποτε ήταν και η μεγαλύτερη ευκαιρία του ημιχρόνου. Ο Μπακαμπού μπήκε στην περιοχή του Παναθηναϊκού από τα δεξιά, έκανε το πλασέ αλλά η μπάλα σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι του Μπρινιόλι. Μισή ώρα μετά, συγκεκριμένα στο 34′, ο Ολυμπιακός είχε επίσης μία μεγάλη στιγμή για να προηγηθεί, όταν ο Φορτούνης «γέμισε» στην περιοχή από εκτέλεση φάουλ, ο Εμβιλά έκανε την κεφαλιά-πάσα με την μπάλα να πηγαίνει στον Κανός, ο Ισπανός έκανε το πλασέ από κοντινή απόσταση χωρίς όμως τον επιθυμητό στόχο καθώς πήγε άουτ.

Ο Ολυμπιακός είχε άλλες δύο ευκαιρίες πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου, όμως και στις δύο ο Μπρινιόλι μπλόκαρε σταθερά. Συγκεκριμένα, στο 42′ ο Μπιέλ βγήκε στην αντεπίθεση και έκανε το σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή με τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων να αντιδρά σωστά, όπως και στο 45′ στο σουτ του Ροντινέι με το αριστερό, επίσης έξω από τη μεγάλη περιοχή.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι «ερυθρόλευκοι» ήταν ακόμη πιο δυνατοί και πιεστικοί απέναντι στον Παναθηναϊκό. Στο 50′ ο Κανός έκανε το σουτ έξω από την περιοχή με την μπάλα να πηγαίνει ελάχιστα άουτ. Δύο λεπτά μετά, στο 52′, ο Κανός έκλεψε την μπάλα έκανε το πλασέ από το ύψος του πέναλτι όμως η μπάλα κόντραρε και κατέληξε κόρνερ. Λίγο αργότερα, στο 68′, ο Φορτούνης έδωσε στον Ροντινέι το πλασέ του οποίου πήγε άουτ, ενώ στο 73′ ο Μασούρας μετά από ατομική ενέργεια πλάσαρε από κοντινή απόσταση και η μπάλα πέρασε δίπλα από την εστία του Μπρινιόλι. Ένα λεπτό μετά, 74′, ο Φορτούνης εκτέλεσε φάουλ με τον Παπασταθόπουλο να πιάνει την κεφαλιά και τον Μπρινιόλι να διώχνει την τελευταία στιγμή σε κόρνερ.

Ο Παναθηναϊκός το μόνο που κατάφερε ήταν να απειλήσει στο 79′ με το πλασέ του Σπόραρ, όμως η μπάλα πήγε άουτ και στο 82′ ο Ολυμπιακός είχε μία ακόμη μεγάλη ευκαιρία. Ο Μασούρας έκλεψε την μπάλα από τ’ αριστερά, έδωσε στον Ελ Αραμπί ο οποίος άφησε για τον Κανός το πλασέ του οποίου όμως μπλόκαρε ο Μπρινιόλι, ενώ την ίδια κατάληξη είχε και φάση του 86′ όταν ο Χουάνγκ έκανε τη σέντρα και ο Ελ Αραμπί από κοντά την προβολή.

Ο Ολυμπιακός μπόρεσε να σκοράρει στο 89′, όταν ο Βρουσάι μπήκε από τα δεξιά στη μεγάλη περιοχή και πλάσαρε για να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Παναθηναϊκού. Όμως ο διαιτητής ακύρωσε το γκολ λανθασμένα για οφσάιντ στον Ελ Αραμπί ο οποίος δεν ήρθε ποτέ σε επαφή με την μπάλα προτού αυτή φτάσει στον σκόρερ Βρουσάι.

Στις καθυστερήσεις του αγώνα, στο 90+9′, ο Παπασταθόπουλος «είδε» τη δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε από το ματς. Έτσι έμεινε το 0-0 στον αγώνα με τον Ολυμπιακό να άξιζε τη νίκη απέναντι στον Παναθηναϊκό, χαρακτηριστικό και το γεγονός πως ο κόσμος με τη λήξη του ματς χειροκρότησε την ομάδα για την εμφάνισή της.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μίτσελ): Πασχαλάκης, Ρέαμπτσιουκ (81′ Ραμόν), Μπα, Παπασταθόπουλος, Ροντινέι, Εμβιλά, Χουάνγκ, Φορτούνης (81′ Βαλμπουενά), Μπιέλ (68′ Μασούρας), Κανός (88′ Βρουσάι), Μπακαμπού (68′ Ελ Αραμπί).

Παναθηναϊκός (Ι. Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Βαγιαννίδης (61′ Κότσιρας), Σένκεφελντ, Σάρλια, Χουάνκαρ (73′ Πούχατς), Πέρεζ, Κουρμπέλης (73′ Τσέριν), Μαντσίνι, Παλάσιος, Μπερνάρντ (88′ Κοκάι), Ιωαννίδης (60′ Σποράρ).