Φιλική νίκη για τον Ολυμπιακό με 2-0 απέναντι στη Χάντερσφιλντ

Μετά από τέσσερις ημέρες προπονήσεων στην Εστεπόνα της Ισπανίας, ο Ολυμπιακός αντιμετώπισε τη Χάντερσφιλντ στο πρώτο φιλικό κατά τη χειμερινή του προετοιμασία. Οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν με 2-0 τους Άγγλους χάρη σε γκολ των Φορτούνη (39′) και Ελ Αραμπί (72′), δείχνοντας αρκετά θετικά στοιχεία, ενώ παράλληλα και ο προπονητής Μίτσελ προχώρησε σε αρκετές δοκιμές.

Κινητικός και σκόρερ ο Φορτούνης

Στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός είχε καλή κίνηση στον αγωνιστικό χώρο και μπόρεσε να δημιουργήσει αρκετές ευκαιρίες. Σε μία απ’ αυτές κατάφερε να ανοίξει το σκορ και να προηγηθεί. Μόλις στο 1ο λεπτό ο Φορτούνης έκανε ωραία κάθετη μπαλιά για τον Μπακαμπού, ο οποίος βγήκε τετ α τετ με τον αντίπαλο γκολκίπερ, αλλά το πλασέ του κατέληξε άουτ.

Λίγα λεπτά αργότερα, στο 8′, ο Μαρσέλο δοκίμασε το σουτ με το αριστερό έξω από την περιοχή, με την μπάλα να κοντράρει και να καταλήγγει σε κόρνερ. Στο 13′ ο Μπιέλ «γέμισε» στην αντίπαλη περιοχή από εκτέλεση κόρνερ, ο Κασάμι πήρε την κεφαλιά, αλλά μπλόκαρε σταθερά ο τερματοφύλακας των Άγγλων.

Ο Μπακαμπού απείλησε ξανά στο 26′ με το κεφάλι, μετά από σέντρα του Φορτούνη, ενώ στο 39′ ο Έλληνας μέσος μετά από ατομική ενέργεια έκανε το σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0! Η τελευταία καλή στιγμή του ημιχρόνου ήταν στο 42′ το μακρινό σουτ του Σαμασέκου, το οποίο όμως κατέληξε ελάχιστα άουτ.

Πολλές αλλαγές και 2-0

Στο δεύτερο ημίχρονο της φιλικής αναμέτρησης, παρά τις πολλές αλλαγές που έκανε ο προπονητής του Ολυμπιακού, και πάλι η ομάδα είχε καλό πρόσωπο. Κατάφερε μάλιστα να σημειώσει ένα ακόμη γκολ για να διαμορφώσει και το τελικό αποτέλεσμα.

Στο 53′ ο Φορτούνης έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή της Χάντερσφιλντ, όμως οι αμυντικοί έδιωξαν πάνω στη γραμμή, ενώ στο 72′ ο Βρουσάι έδωσε στον Ελ Αραμπί με τον Μαροκινό φορ του Θρύλου να κοντρολάρει και να πλασάρει για το τελικό 2-0 του αγώνα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μίτσελ): Κρίστινσον (46′ Τζολάκης), Ανδρούτσος (59′ Βρουσάι), Ντόη (70′ Καλογερόπουλος), Ρέτσος, Μαρσέλο (59′ Λάιντνερ), Κασάμι (70′ Νταμπό), Αγκ. Καμαρά (70′ Εμβιλά), Σαμασέκου (59′ Μπουχαλάκης), Φορτούνης (59′ Μπόουλερ), Μπιέλ (59′ Μασούρας), Μπακαμπού (59′ Ελ Αραμπί).

Χάντερσφιλντ (Φοθέρινχαμ): Μπιλόκαπιτς, Ανγιόριν, Ρούφελς, Κασουμού, Χολμς, Ρουντόνι, Γουορντ, Τζάκσον, Λις, Σπένσερ, Χέλικ, ενώ έπαιξαν και οι Νίκολς, Εμπέτε, Ρόουντς, Μαχόνεϊ, Μπόιλε, Κέσλερ, Χάρατ, Χολμς, Καμαρά, Ντιαρά, Αγινά.