Μπάσκετ posted by

Ποδαρικό με το δεξί ο Θρύλος στο ΣΕΦ

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το 2023, με τον ίδιο τρόπο που έκλεισε το 2022: Με εκκωφαντική νίκη! Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα επιβλήθηκε -στο κατάμεστο ΣΕΦ- της Αρμάνι Μιλάνο με 82-66, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας.

Με τον Άλεκ Πίτερς να βλέπει το καλάθι σα βαρέλι (πέτυχε 13π. στο πρώτο δεκάλεπτο) και τον Κώστα Παπανικολάου να κάνει εξαιρετική δουλειά και στις δύο πλευρές του παρκέ, οι «ερυθρόλευκοι» επέβαλλαν τον ρυθμό του και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +12 (27-15).

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε και με 15π. (32-17), όμως, η κακή αμυντική λειτουργία του και τα αρκετά λάθη (σε αντίθεση με το πρώτο δεκάλεπτο που οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα δεν έκαναν ούτε ένα) επέτρεψαν στην Αρμάνι να κάνει το come back και να πλησιάσει στους 3π. (41-38). Τελικά με τρίποντο στην εκπνοή του δεύτερου δεκαλέπτου, ο Σάσα Βεζένκοφ διαμόρφωσε το 44-38.

Mέχρι το 25’ τoν πρώτο λόγο είχαν οι άμυνες, με αποτέλεσμα οι «ερυθρόλευκοι» να διατηρήσουν απλά ένα μικρό προβάδισμα (46-43). Ωστόσο, μέσα από την άμυνα, όπου αρχικά πρωταγωνίστησε ο Αϊζάια Κάνααν, ο Ολυμπιακός κατάφερε να βρει ρυθμό, να τρέξει στον αιφνιδιασμό και με ένα επί μέρους σκορ 13-1 να «χτίσει» και πάλι μια διαφορά 15π. (59-44) στο 30’.

Και δεν σταμάτησε εκεί… Με τον Τόμας Γουόκαπ να κάνει εξαιρετική δουλεία στην άμυνα και επιθετική πολυφωνία, εκτόξευσε τον δείκτη της διαφοράς στους 22π. (72-50 στο 36’) και έφτασε με χαρακτηριστική άνεση στη νίκη.

Δεκάλεπτα: 27-15, 44-38, 59-44, 82-66.

Πηγή: olympiacosbc.gr