Χωρίς γκολ έληξε το ματς του Ολυμπιακού με την ΑΕΚ στο «Γ. Καραϊσκάκης»

Παρά τις μεγάλες ευκαιρίες που είχε ο Ολυμπιακός απέναντι στην ΑΕΚ δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη στο «Γ. Καραϊσκάκης», μετά το τελικό 0-0 για τη 13η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League.

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν αρκετές καλές στιγμές στον αγώνα, ενώ σκόραραν και με τον Χάμες Ροντρίγκες όμως το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ και έτσι έμεινε το 0-0 στην αναμέτρηση με την ΑΕΚ, στο τελευταίο ματς του πρώτου γύρου του πρωταθλήματος.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός μπήκε καλά και είχε την κατοχή της μπάλας πιέζοντας την ΑΕΚ σε όλο το γήπεδο. Στη συνέχεια όμως οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να δημιουργήσουν ευκαιρίες με τους Γκαρσία και Ρότα στο 16′ και 19′ αντίστοιχα. Στην πρώτη φάση ο Παπασταθόπουλος έδιωξε την μπάλα προτού περάσει τη γραμμή από το πλασέ του Γκαρσία, ενώ στο 19′ ο Ρότα πλάσαρε από τα δεξιά και ο Πασχαλάκης έδιωξε.

Οι «ερυθρόλευκοι» απείλησαν την ΑΕΚ στο 26′, όταν ο Χάμες Ροντρίγκες έκανε το σουτ έξω από την περιοχή και ο Αθανασιάδης μπλόκαρε σταθερά την μπάλα.

Έμεινε το 0-0 και οι δύο ομάδες πήγαν στ’ αποδυτήρια για το ημίχρονο της αναμέτρησης.

Είχε τις ευκαιρίες όχι το γκολ

Στο δεύτερο μέρος του αγώνα ο Ολυμπιακός έτρεξε και πίεσε την ΑΕΚ και κατάφερε να δημιουργήσει αρκετές επικίνδυνες στιγμές στην περιοχή του Αθανασιάδη. Μόλις τέσσερα λεπτά μετά την επανέναρξη του αγώνα, ο Μασούρας έκλεψε την μπάλα μέσα στην περιοχή και έκανε το σουτ από πλάγια θέση αριστερά, όμως κατέληξε ελάχιστα άουτ.

Ένα λεπτό αργότερα, στο 50′, ο Μπακαμπού έστρωσε στον Εμβιλά με τον Γάλλο να κάνει το σουτ στην κίνηση αλλά όχι με τον επιθυμητό στόχο. Στο 58′ ο Ολυμπιακός σκόραρε με τον Χάμες μετά από γύρισμα του Μασούρα, αλλά το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ στον Έλληνα εξτρέμ.

Η ΑΕΚ απείλησε στο 67′, όταν ο Γκαρσία βγήκε τετ α τετ από τ’ αριστερά και ο Πασχαλάκης έδιωξε σε κόρνερ, ενώ στο 74′ ο Χουάνγκ σέντραρε στην περιοχή της ΑΕΚ, ο Μπακαμπού έκανε την παράλληλη κεφαλιά με τον Παπασταθόπουλο να βρίσκει την μπάλα με το κεφάλι και τον Αθανασιάδη να διώχνει τελευταία στιγμή, ενώ στην επαναφορά ο Γκάρι Ροντρίγκες έκανε το πλασέ όμως έδιωξαν οι αμυντικοί της ΑΕΚ. Επίσης στο 83′ ο Βρουσάι δοκίμασε το σουτ από μακρινή απόσταση αλλά η μπάλα πήγε άουτ, ενώ στο 86′ ο Πασχαλάκης μπλόκαρε σταθερά την κεφαλιά του Μουκουντί μετά από κόρνερ του Γκατσίνοβιτς.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μίτσελ): Πασχαλάκης, Άβιλα (89′ Αγκιμπού Καμαρά), Παπασταθόπουλος, Ντόη, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Ίνμπομ Χουάνγκ, Χάμες Ροντρίγκες (89′ Φορτούνης), Μπιέλ (82′ Βρουσάι), Μασούρας (60′ Γκάρι Ροντρίγκες), Μπακαμπού (82′ Ελ Αραμπί).

ΑΕΚ (Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Μουκουντί, Μοχαμάντι, Ρότα, Βίντα, Γιόνσον, Γκατσίνοβιτς, Πινέδα (81′ Μάνταλος), Άμραμπατ (75′ Φαν Βέερτ), Γκαρσία, Αραούχο.