Αντίο… με ήττα για τον Θρύλο

Το τελευταίο του ματς για τους ομίλους του UEFA Europa League, έδωσε ο Ολυμπιακός το βράδυ της Πέμπτης στο «Γ. Καραϊσκάκης». Οι «ερυθρόλευκοι» ηττήθηκαν από τη Ναντ με 0-2.

Ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος από τους Γάλλους, ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο, όμως του έλειψε το γκολ. Αντιθέτως, η Ναντ κατάφερε να σκοράρει στα τελευταία ματς της αναμέτρησης με τους Μοχάμεντ και Μπλας στο 79′ και 90′ αντίστοιχα.

Σε ένα ματς στο οποίο οι «ερυθρόλευκοι» είχαν στην αρχική τους σύνθεση πέντε ποδοσφαιριστές από την ακαδημία, τους Τζολάκη, Ανδρούτσο, Βρουσάι, Καλογερόπουλο, Ρέτσο, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο χρησιμοποιήθηκε και ο Σαπουντζής επίσης από τα τμήματα υποδομής της ομάδας.

Είχε τις ευκαιρίες, όχι το γκολ

Μπήκε καλά ο Ολυμπιακός στο πρώτο ημίχρονο απέναντι στη Ναντ. Οι «ερυθρόλευκοι» από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης άρχισαν να βγαίνουν μπροστά και να ψάχνουν το γκολ. Μόλις στο 6ο λεπτό του αγώνα ο Μπόουλερ έκανε στην κίνηση το σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής με τον Λαφόν να μπλοκάρει σταθερά.

Στο 19′ ο Ολυμπιακός βγήκε και πάλι στην επίθεση απειλώντας την εστία των Γάλλων. Σέντρα του Ανδρούτσου από τα δεξιά, με τον Ελ Αραμπί να κάνει την κεφαλιά όμως και πάλι ο Λαφόν αντέδρασε και έδιωξε σε κόρνερ, ενώ ένα λεπτό μετά επίσης ο τερματοφύλακας της Ναντ έδιωξε το σουτ του Μπόουλερ μετά από ατομική ενέργεια.

Λίγα λεπτά αργότερα, στο 29′, ήταν η στιγμή του Αμπουμπακάρ Καμαρά να απειλήσει όταν πήρε την μπάλα έξω από την περιοχή και πλάγια θέση αριστερά, με τον Λαφόν να διώχνει ξανά. Από την πλευρά της η Ναντ την πρώτη της καλή στιγμή την είχε στο 45′, μετά από κόρνερ του Σιμόν και κεφαλιά του Νεπέ, με την μπάλα να πηγαίνει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Τζολάκη.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι «ερυθρόλευκοι» προσπάθησαν να βρουν και πάλι τους κενούς χώρους στην άμυνα των Γάλλων, με το ρυθμό όμως στο ματς να έχει πέσει σε σχέση με το πρώτο μέρος της αναμέτρησης. Ο Ολυμπιακός όμως κατάφερε να βγει μπροστά και να ψάξει το γκολ.

Η καλύτερη στιγμή για την ομάδα του Πειραιά ήταν στο 63′, όταν ο Κούντε έκανε το μακρινό σουτ με τον τερματοφύλακα και πάλι να είναι στη σωστή θέση και να διώχνει την μπάλα προτού καταλήξει στα δίχτυα του. Από εκεί και πέρα οι Γάλλοι όσο περνούσε ο χρόνος κέρδιζαν χώρο στο γήπεδο.

Στο 77′ ο Μπαμπά έκανε το σουτ έξω από την περιοχή του Τζολάκη με την μπάλα να καταλήγει άουτ, όμως δύο λεπτά μετά ο Μπλας έκανε τη σέντρα από τ’ αριστερά και ο Μοχάμεντ με το κεφάλι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1. Το τελικό 0-2 διαμορφώθηκε στο 90′, όταν ο Μπλας έκανε το πλασέ από το ύψος του πέναλτι.

Έτσι έκλεισε ο Ολυμπιακός τον φετινό του κύκλο στην Ευρώπη και στη διοργάνωση του UEFA Europa League.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μίτσελ): Τζολάκης, Ανδρούτσος, Ρέτσος, Καλογερόπουλος (60’ Σισέ), Βρουσάι (46’ Βρσάλικο), Μπουχαλάκης, Κούντε, Μπόουλερ (85’ Άβιλα), Αμπουμπακάρ Καμαρά (69’ Μαρσέλο), Ελ Αραμπί (46’ Σαπουντζής), Ουί Τζο Χουάνγκ.

Ναντ (Κομπουαρέ): Λαφόν, Κορσιά, Καστελέτο, Παλουά, Φάμπιο (5’ λ. τρ. Άπια), Σισοκό, Μουτουσαμί (73’ Σιριβέγια), Σιμόν (46’ Μπλας), Γκεσάν (80’ Κοκό), Νεπέ (73’ Μπαμπά), Μοχάμεντ.