Μπάσκετ posted by

Επιστροφή στις νίκες ο Θρύλος

Ο Ολυμπιακός επικράτησε στην παράταση της Παρτιζάν με 98-94 (85-85 κ.α.), στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας, σε μια αναμέτρηση που στερήθηκε των υπηρεσιών τριών παικτών του, αλλά είχε στο πλευρό του τον «πύρινο» κόσμο του!

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας είδε λίγες ώρες πριν το ματς τους Ίγκνας Μπραζντέικις (τενοντίτιδα αριστερού γόνατος) και Λουκ Σίκμα  (τενοντίτιδα αριστερού αχίλλειου) να βγαίνουν νοκ άουτ, ενώ ήταν δεδομένο πως δεν θα είχε στην διάθεσή του και τον τραυματία, Σακίλ ΜακΚίσικ.

Παρά το γεγονός ότι ο Μουστάφα Φαλ αρχικά και ο Νίκολα Μιλουτίνοφ στην συνέχεια, «έφθειραν» με φάουλ τους ψηλούς της Παρτιζάν και επικράτησαν κατά κράτος στην ρακέτα, το ματς ήταν ντέρμπι μέχρι το 8’ (21-20). Ωστόσο, με πιεστική άμυνα και επιθετικές αιχμές τους Γιαννούλη Λαρεντζάκη και Νάιτζελ Γουϊλιαμς Γκος, ο Ολυμπιακός κατάφερε με ένα επί μέρους σκορ 8-1 να βρεθεί για πρώτη φορά στο +7 (28-21) στο 10’.

Ο Αϊζάια Κάνααν άνοιξε πυρ, ο Νίκολα Μιλουτίνοφ κυριάρχησε κάτω από τα καλάθια και ο Ολυμπιακός ανέβασε τον δείκτη της διαφοράς στους 12π. (43-31). Οι «ερυθρόλευκοι» διατήρησαν σταθερά αποστάσεις (49-39) μέχρι το 19’, όμως, στο τελευταίο λεπτό έχασαν την επαφή με το καλάθι και είδαν την Παρτιζάν να μειώνει στους 6π. (49-43).

Και στην επανάληψη, ωστόσο, εμφανίστηκαν… αποσυντονισμένοι. Κακές επιθετικές επιλογές, λάθη και αμυντικά κενά, επέτρεψαν στους Σέρβους -που βρήκαν στόχο από την περιφέρεια- να φέρουν τα πάνω κάτω και να «χτίσουν» μια διαφορά 14π. (53-67) στο 28’.

Οι «ερυθρόλευκοι» έβγαλαν αντίδραση πίεσαν στην άμυνα (69-73 στο 33’ και 73-75 στο 36’), όμως, ο Κέβιν Πάντερ ήταν ασταμάτητος και κράτησε την Παρτιζάν σταθερά σε θέση οδηγού. Με τρεις βολές του Λαρεντζάκη ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 79-79. Με τρίποντο του Σμάιλαγκιτς οι φιλοξενούμενοι προσπέρασαν με 79-82, όμως, με ένα σερί 6-0 δια χειρός Παπανικολάου και Λαρεντζάκη ο Ολυμπιακός βρέθηκε στο +3 (85-82) 7.7’’ για το τέλος. Δεν κατάφερε, όμως, να κλειδώσει τη νίκη… Η Παρτιζάν ισοφάρισε στην εκπνοή με τρίποντο του Νάναλι (85-85) και έστειλε το ματς στην παράταση.

Ο Νίκολα Μιλουτίνοφ κυριάρχησε κάτω από τα καλάθια, όμως, το ματς παρέμεινε ντέρμπι μέχρι και το 4ο λεπτο της παράτασης (91-91). Με ½ βολές του Σέρβου σέντερ και λέι απ του Γκος 17’’ για το τέλος, ο Ολυμπιακός βρέθηκε στο +3 (94-91). Από τη γραμμή της φιλανθρωπίας ο Αβράμοβιτς μείωσε σε 94-93, ο Λαρεντζάκης «έγραψε» το 96-93 και ο Αβράμοβιτς με ½ μείωσε στο καλάθι (96-94) 5.7’’ για τη λήξη. Στην συνέχεια ο Ολυμπιακός πόνταρε τα λεφτά του στην άμυνα, ο Γουόκαπ μάζεψε το επιθετικό ριμπάουντ, κέρδισε το φάουλ από τον Νάναλι και με 2/2 βολές «καθάρισε» οριστικά την υπόθεση νίκη.

Δεκάλεπτα: 28-21, 49-43, 59-69, 85-85. Παρ.: 98-94

Πηγή: olympiacosbc.gr