Μπάσκετ posted by

ΕΓΡΑΨΕ ΙΣΤΟΡΙΑ Ο ΘΡΥΛΟΣ ΣΤΟ ΜΠΑΣΚΕΤ

Έγραψε ιστορία στην αναμέτρηση ο Ολυμπιακός, καθώς έγινε η πρώτη ομάδα στην ιστορία του ελληνικού πρωταθλήματος, που κατόρθωσε να κρατήσει στο “μηδέν” τον αντίπαλο της σε ένα δεκάλεπτο. Μέτρησε σκορ 21-0 στην τρίτη περίοδο, παίζοντας καταπληκτική άμυνα, με την Κηφισιά να αδυνατεί να σκοράρει, έχοντας 0/13 σουτ εντός πεδιάς.

Το ιστορικό 21-0 στην τρίτη περίοδο, με τους παίκτες του Θρύλου να γίνονται η πρώτη ομάδα στα χρονικά του επαγγελματικού πρωταθλήματος, που κατορθώνουν να κρατήσουν στο “μηδέν” σε ένα δεκάλεπτο τον αντίπαλο τους. Το ημίχρονο ήταν στο 50-38 και το τέλος της περιόδου βρήκε τους “ερυθρόλευκους” να προηγούνται με 71-38. Σε εκείνο το διάστημα η Κηφισιά μέτρησε 0/13 σουτ εντός πεδιάς.

Ο Παπαπέτρου έκανε ρεκόρ πόντων στην καριέρα του στο παιχνίδι, καθώς έφτασε τους 20 πόντους στο ματς, με τους Όντομ και Ουόρικ να διαμορφώνουν το 95-53. Στο τελευταίο λεπτό ο Ολυμπιακός στόχευσε στο να φτάσει τους 100 πόντους, αλλά δεν το κατάφερε, νικώντας με σκορ 97-59 την ομάδα των Βορείων Προαστίων.

Τα δεκάλεπτα: 28-21, 50-38, 71-38, 97-59

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Σπανούλης 13 (2), Μιλουτίνοβ 2, Αγραβάνης 7 (1(, Μάντζαρης 8 (1), Παπανικολάου 8 (1), Όντομ 8, Χάντερ 5, Παπαπέτρου 20 (4), Στρόμπερι 12 (1), Τσαϊρέλης, Ουόρικ 6, Χάκετ 12 (2).

Κηφισιά (Παπαθεοδώρου): Χατζηνικόλας 3, Πόποβιτς 2, Σταμάτης 2, Κασελάκης 9, Χογκ 15, Μάρσαλ 3, Στίγκερς 8, Γκίκας, Χρυσικόπουλος 5, Ελ-Αμίν 2, Σμιθ 10.