Εύκολη νίκη για τον Θρύλο επί του Λεβαδειακού με 6-0

Άνετος ο Ολυμπιακός απέναντι στον Λεβαδειακό, πραγματοποίησε καλή εμφάνιση και πήρε τη νίκη με 6-0, για την 25η αγωνιστική του πρωταθλήματος Stoiximan Super League.

Οι «ερυθρόλευκοι» σε όλη τη διάρκεια του ματς ήταν ανώτεροι από τον αντίπαλό τους και σε καμία περίπτωση δεν άφησαν τους φιλοξενούμενους να ψάξουν κάτι περισσότερο από την αναμέτρηση. Χαρακτηριστικό, άλλωστε, το γεγονός πως μόλις στο 2ο λεπτό του αγώνα ο Ολυμπιακός έκανε το 1-0 με τον Μπιέλ, ενώ στο 38′ ο Χουάνγκ σημείωσε το 2-0. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Μπιέλ στο 49′ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0, στο 58′ ο Μπακαμπού με πέναλτι «έγραψε» το 4-0 και ο Κανός με δύο γκολ στο 86′ και 88′ διαμόρφωσε το τελικό 6-0.

Πριν την έναρξη του ματς κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή, ενώ ο Ολυμπιακός να σημειωθεί πως αγωνίστηκε και με μαύρα περιβραχιόνια, μετά από την τραγωδία στα Τέμπη και τον θάνατο δεκάδων συνανθρώπων μας.

Αποφασισμένος μπήκε ο Ολυμπιακός στον αγώνα και το έδειξε αυτό από τα πρώτα κιόλας λεπτά. Μόλις στο 2′ έγινε το 1-0, όταν ο Φορτούνης έδωσε στον Μπιέλ ο οποίος μετά από ωραία ατομική ενέργεια έκανε το σουτ έξω από την περιοχή και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Λίγο αργότερα, στο 8′, ο Μασούρας έκανε το σουτ έξω από την περιοχή με τον Γκροφ να διώχνει και στη συνέχεια της φάσης ο Ανδρούτσος σέντραρε από τα δεξιά και ο Μασούρας ξανά πήρε την κεφαλιά όμως πήγε άουτ. Δύο λεπτά μετά, ο Μπακαμπού έκανε τη «σκαφτή» μπαλιά στον Φορτούνη ο οποίος κοντρόλαρε μέσα στην περιοχή αλλά το ωραίο πλασέ πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 15′ ο Ανδρούτσος σέντραρε από τα δεξιά, ο Μασούρας πήρε την κεφαλιά και έδιωξε ο Γκροφ, ενώ στο 23′ ο Λεβαδειακός είχε τη μόνη καλή στιγμή στον αγώνα όταν ο Γιαννιώτας σέντραρε από τα δεξιά ο Δούμτσιος έκανε την κεφαλιά όμως πήγε άουτ.

Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν να είναι κυρίαρχοι στον αγώνα και να δημιουργούν τη μία ευκαιρία μετά την άλλη. Στο 25′ ο Φορτούνης σέντραρε από τα δεξιά, ο Μασούρας πήρε την κεφαλιά και ο Γκροφ έδιωξε ξανά, ενώ στο 38′ ο Φορτούνης έβγαλε την ασίστ από εκτέλεση κόρνερ και ο Χουάνγκ με σουτ στην κίνηση από το πλάι της μεγάλης περιοχής σημείωσε το 2-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός έδειξε ξανά από νωρίς πως είχε διάθεση για να μεγαλώσει το σκορ. Στο 49′ ήρθε το 3-0, όταν ο Μασούρας πίεσε τον αμυντικό του Λεβαδειακού, ο Φορτούνης έκλεψε την μπάλα και έβγαλε την ασίστ για το δεύτερο γκολ του Μπιέλ, λίγο μετά στο 58′ ο Ολυμπιακός κέρδισε το πέναλτι μετά από χέρι μέσα στην περιοχή του Λεβαδειακού. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μπακαμπού και σημείωσε το 4-0.

Ο ρυθμός δεν έπεσε και στο 86′ έγινε το 5-0 με τον Κανός μετά από γύρισμα του Βαλμπουενά, ο Ισπανός ήταν αυτός ο οποίος διαμόρφωσε το 6-0 στο 88′ μετά από ασίστ του Ανδρούτσου.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μίτσελ): Πασχαλάκης, Ραμόν, Ντόη, Μπα, Ανδρούτσος, Σαμασέκου, Χουάνγκ (59′ Κασάμι), Φορτούνης (73′ Βαλμπουενά), Μπιέλ (59′ Κανός), Μασούρας (73′ Μπουτούτσι), Μπακαμπού (59′ Ελ Αραμπί).

Λεβαδειακός (Γ. Πετράκης): Γκροφ, Βήχος, Παζ, Τσάπρας, Ντεντάκης, Χάμοντ (70′ Νίκας), Μεχία (59′ Μπελμόντ), Γιαννιώτας (83′ Ντα Σίλβα), Συμελίδης (58′ Σαβιέρ), Βρακάς (70′ Σαχπεκίδης), Δούμτσιος.