Μπάσκετ posted by

Στον τελικό ο Θρύλος διέλυσε με 75-89 την ΑΕΚ

Οι «ερυθρόλευκοι» δεν ήταν καλοί στο πρώτο ημίχρονο και στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου βρέθηκαν να χάνουν ακόμη και με 17 πόντους διαφορά (51-34). Έκτοτε, όμως, έτρεξαν ένα επιμέρους 10-32 για το 61-66 και έκτοτε δεν κοίταξαν ποτέ ξανά πίσω τους φτάνοντας στη νίκη-πρόκριση.

Η ΑΜΥΝΑ: Οι Πειραιώτες δεν έπαιξαν καλή άμυνα στο πρώτο ημίχρονο με αποτέλεσμα να δεχτούν 41 πόντους στα πρώτα 20 λεπτά της αναμέτρησης. Στο δεύτερο μισό του ματς, όμως, οι Πειραιώτες έκλεισαν τους διαδρόμους προς το καλάθι, η ΑΕΚ δεν μπορούσε να περάσει τη μπάλα στη ρακέτα και με τεράστια δυσκολία πέτυχε τελικά 35 πόντους φτάνοντας τους 75.

Η ΕΠΙΘΕΣΗ: Όπως και η άμυνα, έτσι και η επίθεση των Πειραιωτών δεν ήταν καλή στο πρώτο ημίχρονο. Στο δεύτερο, όμως, όλα άλλαξαν με τους παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου να πετυχαίνουν 58 σε 20 λεπτά με τέσσερις παίκτες να τελειώνουν το ματς με διψήφιο αριθμό πόντων.

O MVP: Ο Ντάνιελ Χάκετ. Ο Ιταλός γκαρντ ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης και αυτός που έδειξε τον δρόμο στους συμπαίκτες του όταν η διαφορά βρέθηκε στο -17 στα μέσα της τρίτης περιόδου. Ο Χάκετ τελείωσε το παιχνίδι έχοντας 18 πόντους (5/7βολές, 2/5δίποντα, 3/4τρίποντα), δύο ριμπάουντ, τέσσερις ασίστ και τρία κλεψίματα.

ΤΙ ΚΡΑΤΑΕΙ, ΤΙ ΠΕΤΑΕΙ: Κρατάει τη φοβερή αντίδραση που είχε από το 24’ έως το τέλος της αναμέτρησης. Και πετάει το κακό διάστημα από το 10 έως το 24΄ όταν και βρέθηκε να χάνει με 17 πόντους διαφορά.