Πρόκριση με 4αρα για τον Θρύλο

Γκολ, θέαμα και πρόκριση είχε το «μενού» του αγώνα του Ολυμπιακού με τον Α.Ο. Χανιά στην Κρήτη για την 2η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Κυπέλλου Ελλάδας. Ο Θρύλος ήταν καταιγιστικός και συνέτριψε με 4-0 τον αντίπαλό του επικυρώνοντας από την 2η κιόλας αγωνιστική την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Η ομάδα μας είχε τρελά κέφια και από το 1ο λεπτό έδειξε τις διαθέσεις της. Κι αυτές ήταν να παίξει επιθετικά και να «καθαρίσει» το συντομότερο δυνατό την υπόθεση νίκη και κατ’ επέκταση την πρόκριση «χορταίνοντας» παράλληλα και μπάλα τον κόσμο της που βρέθηκε στο γήπεδο.

Μόλις στο 16’ ο Καμπιάσο άνοιξε το σκορ κι ενώ ήδη ο Θρύλος είχε δημιουργήσει μια σπουδαία ευκαιρία. Το 2-0 έγινε στο 25’ από τον Ιντέγε ενώ το 3-0 στο 42’ με αυτογκόλ. Μπορεί ν’ ακουστεί υπερβολικό αλλά τα τρία γκολ στο πρώτο ημίχρονο ήταν λίγα για την ομάδα μας που είχε 14 τελικές προσπάθειες και οι 9 εξ’ αυτών ήταν εντός εστίας.

Στην επανάληψη ο Ολυμπιακός προσπάθησε να πετύχει ακόμα περισσότερα γκολ και το κατάφερε σε δύο περιπτώσεις αλλά δυστυχώς μέτρησε μόνο το ένα. Στο 49’ ο Πάρντο με καταπληκτικό δεξί σουτ έστειλε τη μπάλα στο δεξί «παραθυράκι» κάνοντας το 4-0. Στο 69’ έβαλε ένα ακόμη γκολ ο Ολυμπιακός με τον Καρντόσο ωστόσο αυτό ακυρώθηκε, κακώς όπως φάνηκε από το ριπλέι, ως οφ σάιντ (σ.σ.: σύμφωνα με την υπόδειξη του επόπτη επηρέασε τη φάση ο εκτεθειμένος Φιγκέιρας).

Στα πολύ θετικά του αγώνα, πέρα από την άνετη νίκη και την πρόκριση, η χρησιμοποίηση παιδιών από την Ακαδημία μας (Χουτεσιώτης, Μανθάτης, Ανδρούτσος, Τσιμίκας) και η επάνοδος στην αγωνιστική δράση του Ντε Λα Μπέγια μετά από απουσία λόγω τραυματισμού.

Α.Ο. ΧΑΝΙΑ (Θοδωρής Γκάτζιος): Αθανασίου, Ζερής, Ηρακλής, Θεολόγου, Δαμιανάκης, Φουρλάνος (71’ Βαρούχας), Γκεμίσης, Τσουκάνης, Μανιάς, Νικολόπουλος (46′ Ντούμος), Λύρας (58’ Σταμάτης).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πάουλο Μπέντο): Χουτεσιώτης, Μποτία, Ρομαό, Φιγκέιρας, Ντε Λα Μπέγια (77’ Τσιμίκας), Καμπιάσο, Μπουχαλάκης, Μάριν, Πάρντο, Μανθάτης (65’ Ανδρούτσος), Ιντέγε (46’ Καρντόσο).