Μπάσκετ posted by

Ο Θρύλος «ισοπέδωσε» την Βίρτους στο ΣΕΦ με 117-71

Ο Ολυμπιακός «διέλυσε» την Βίρτους Μπολόνια στο ΣΕΦ με 117-71 στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας και επέστρεψε με εμφατικό τρόπο στις ευρωπαϊκές νίκες.

Η θριαμβευτική επικράτηση συνοδεύτηκε και με τρία ρεκόρ! Καλύτερου index, 159 (το προηγούμενο ήταν 141 και είχε σημειωθεί στις 21/11/2007 κόντρα στην Πρόκομ), περισσότερων ασίστ, συνολικά 33 (το προηγούμενο ήταν οι 29 ασίστ στο ματς με την Γκραν Κανάρια στις 21/12/2008), ενώ οι «ερυθρόλευκοι» ισοφάρισαν και την καλύτερη επίδοση σε σουτ τριών πόντων. Ευστόχησαν σε 18, όσα είχαν πετύχει και στις 26/11/2021 κόντρα στην Αρμάνι Μιλάνο.

Με σούπερ άμυνα και εξαιρετικά ποσοστά από την γραμμή του τριπόντου οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν με ένα σερί 11-0 και επέβαλλαν τον ρυθμό τους. Με πρωταγωνιστές τους Σάσα Βεζένκοφ και Αιζάια Κάνααν η ομάδα μας έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο + 16 (31-15), ενώ παρά τις μαζικές αλλαγές του Γιώργου Μπαρτζώκα στην 2η περίοδο ο ρυθμός δεν έπεσε… Ο Ολυμπιακός με όπλο του την εξαιρετική του άμυνα και επιθετικές αιχμές τους Κώστα Σλούκα και Άλεκ Πίτερς ανέβασε την διαφορά στο +26 (51-26 στο 16’) και την διατήρησε μέχρι και την ολοκλήρωση του πρώτου εικοσαλέπτου (61-35).

Η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε στην επανάληψη. Ο Φαλ εξακολούθησε να κυριαρχεί στην ρακέτα, ο Βεζένκοφ συνέχισε να σκοράρει με όλους τους τρόπους και η απόσταση που χώριζε τις δύο ομάδες έφτασε στους 32π. (71-39) στο 24’. Μάταια, η ιταλική ομάδα προσπαθούσε να μειώσει, καθώς η εξαιρετική άμυνα των «ερυθρολεύκων» δεν της άφηνε πολλά περιθώρια (84-55 στο 30’). Ο κόουτς Μπαρτζώκας ακολούθησε ακριβώς την συνταγή του πρώτου μέρους και άλλαξε εντελώς την 5άδα στην 4η περίοδο… Και δικαιώθηκε… Η άμυνα παρέμεινε από ατσάλι, την ίδια ώρα που ο Σακίλ ΜακΚίσικ έβλεπε το καλάθι σα βαρέλι (+40, 99-59 στο 33’). Με 2/2 ελεύθερες βολές ο Μπολομπόι έσπασε το φράγμα των 100π. μόλις στο 34ο λεπτό (101-59), ενώ με ½ ελεύθερες βολές του ίδιου οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν τη διαφορά στην μέγιστη τιμή της (+47, 117-70 στο 39’).

Δεκάλεπτα: 31-15, 61-35, 84-55, 117-71.

Πηγή: olympiacosbc.gr