Μπάσκετ posted by

Θρίαμβος του Θρύλου μέσα στη Βιτόρια

Ο Ολυμπιακός πέρασε με 95-90 από μια από τις δυσκολότερες έδρες της Ευρώπης. Οι πρωταθλητές Ελλάδος νίκησαν τη Μπασκόνια και έφτασαν στο 3-1 στη φετινή Ευρωλίγκα.

Το ματς άρχισε με τα τρίποντα να είναι περισσότερα από τα δίποντα και για τις δύο ομάδες και έτσι οι Βάσκοι κατάφεραν να προηγηθούν με 27-22, οι περισσότεροι πόντοι ήρθαν από τα χέρια του Βασίλη Σπανούλη. Είτε μέσω ασίστ είτε όταν ο ίδιος σκόραρε.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Πειραιώτες συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό. Αλλά από την άλλη, αμυντικά δεν μπορούσε να σταματήσει τους γηπεδούχους που είχαν βάλει έναν τρελό ρυθμό στο ματς. Στο τρίτο δεκάλεπτο, όμως, ο Θρύλος γύρισε το ματς, οι Πειραιώτες έβρισκαν λύσεις από όλους επιθετικά, βελτίωσε την άμυνα του και μείωσε σε 74-72 στο 30’. Στην τελευταία περίοδο ο Ολυμπιακός έπαιξε το απόλυτο μπάσκετ.

Ο αρχηγός συνέχισε να καθοδηγεί τους πάντες, ο Γκριν πήρε… φωτιά και έτσι το ματς γύρισε, ο Παπαπέτρου με σπουδαίες άμυνες, ο Παπανικολάου ήταν εντυπωσιακός και στις δύο μεριές του παρκέ, ο Μπιρτς έκανε ό,τι ήθελε στις δύο ρακέτες και ο Σπανούλης συνέχισε ασταμάτητος για το 90-95.