Μπάσκετ posted by

Θρύλος και στη Βαρκελώνη

Ο Ολυμπιακός νίκησε 69-67 τη Μπαρτσελόνα εκτός έδρας για τη 17η αγωνιστική της Ευρωλίγκας και έφτασε στο 12-5.

Ο Ολυμπιακός δεν άρχισε καλά το παιχνίδι, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 13-6, αλλά στη συνέχεια, με επιμέρους 2-7, οι «ερυθρόλευκοι» επέστρεψαν για το 15-13 με το πρώτο δεκάλεπτο να τελειώνει 20-17 υπέρ των γηπεδούχων.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Άντε Τόμιτς έκανε ζημιά, αλλά ο Ολυμπιακός είχε πάντα τις απαντήσεις με το ημίχρονο να τελειώνει 33-29 υπέρ της Μπαρτσελόνα. Στο τρίτο δεκάλεπτο, η παρουσία του Γουότερς και η ηγετική εμφάνιση του Πρίντεζη, κράτησαν τον Θρύλο κοντά στο σκορ. Κάθε φορά που η Μπαρτσελόνα προσπαθούσε να ξεφύγει ο Λοτζέσκι ήταν εκεί, ο Παπανικολάου, ο Παπαπέτρου και ο Μιλουτίνοφ έκαναν απίστευτη δουλειά και στις δύο μεριές του παρκέ και έτσι ο Ολυμπιακός έμενε κοντά στο σκορ.

Στις αρχές της τελευταίας περιόδου η Μπαρτσελόνα προηγήθηκε 64-58, αλλά ο Μάντζαρης ήταν εκεί. Με τρίποντο μείωσε σε 64-61 και στη συνέχεια το ματς πήγαινε πόντο-πόντο. Ο Κόπονεν έκανε το 67-67 πριν ο Μάντζαρης με 2/2 βολές 7’’ πριν το τέλος κάνει το 67-69. Στην τελευταία φάση, ο Ολυμπιακός απέδειξε γιατί διαθέτει την καλύτερη άμυνα της Ευρώπης , δεν επέτρεψε στη Μπαρτσελόνα ούτε καν να σουτάρει και έφτασε στη μεγάλη νίκη.

Δεκάλεπτα: 20-17, 33-29, 54-56, 67-69

Μπαρτσελόνα (Μπαρτζώκας): Ράις 15 (1), Ντόελμαν 5 (1), Ντόρσεϊ 7, Κλαβέρ 4, Ναβάρο 3 (1), Βεζένκοφ 2, Όλεσον, Κόπονεν 16 (4), Ρένφρο 3, Τόμιτς 12.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Γκριν 8 (2), Μπιρτς 2, Γιανγκ 1, Παπαπέτρου 2, Γουότερς 8, Μιλουτίνοφ 6, Πρίντεζης 16 (1τρ., 9 ριμπ.), Παπανικολάου 8 (2τρ., 8 ριμπ.), Μάντζαρης 6 (1), Λοτζέσκι 11 (1), Αθηναίου 1

Πηγή: olympiacosbc.gr