Ο Ολυμπιακός έφυγε με τη νίκη 0-1 από το Περιστέρι απέναντι στον Ατρόμητο

Ο Θρύλος είχε την υπεροχή σε όλο το ματς, χάνοντας πολλές ευκαιρίες να πετύχει γκολ νωρίτερα. Ελαμπντελαουί και Μασούρας έχασαν τις σημαντικότερες ευκαιρίες του ματς πριν το γκολ του Χασάν, με την ομάδα του Μαρτίνς μάλιστα να παίζει με παίκτη λιγότερο από το 73’, λόγω λάθος υπόδειξης για δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Νορβηγό αμυντικό.

Ο Ολυμπιακός είχε την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού με τον Σουντανί να επιχειρεί το σουτ από το ημικύκλιο της περιοχής και τον Μέγιερι να μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια προ του Μασούρα. Η ομάδα μας είχε τον έλεγχο και με ωραίους συνδυασμούς από τα άκρα αποδιοργάνωνε την αντίπαλη άμυνα. Οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να «χτυπήσουν» με αντεπιθέσεις και σε μία από αυτές ο Βέλλιος με προβολή έστειλε την μπάλα στις διαφημιστικές πινακίδες.

Ο κ. Μαρτίνς χρειάστηκε να πραγματοποιήσει γρήγορα την πρώτη του αλλαγή ρίχνοντας στον αγώνα τον Φορτούνη στη θέση του τραυματία Σουντανί (18′). Παράλληλα ο Πορτογάλος τεχνικός μετέτρεψε το σύστημα σε 4-2-3-1, με τον Έλληνα άσο να αγωνίζεται πίσω από τον Ελ Αραμπί.

Μετά το πρώτο 20λεπτο η ομάδα μας πατούσε πιο εύκολα στην περιοχή του Ατρομήτου χάνοντας αρκετές ευκαιρίες για να αποκτήσει το προβάδισμα. Αρχικά στο 23′ ο Βαλμπουενά έβγαλε σε θέση βολής τον Ελαμπντελαουί ο οποίος με σουτ από τα δεξιά της περιοχής έστειλε τη «στρογγυλή θεά» λίγα εκατοστά πάνω από τα δοκάρια. Ίδια κατάληξη είχε και το σουτ του Ελ Αραμπί από το ίδιο περίπου σημείο, ενώ στο 29′ ήταν η σειρά του Μπουχαλάκη να απειλήσει. Η ομάδα μας συνέχισε να έχει τα ηνία της μεσαίας γραμμής και στο τελευταίο λεπτό του πρώτου μέρους ο Μέγιερι και ο Γούτας έδιωξαν πάνω στη γραμμή τη διπλή ευκαιρία του Μασούρα.

Το σκηνικό δεν άλλαξε ούτε στο δεύτερο μέρος με τον Φορτούνη να χάνει την πρώτη ευκαιρία με σουτ έξω από την περιοχή στο 50′. Το παιχνίδι είχε αποκτήσει γρήγορο ρυθμό με την μπάλα να πηγαίνει από τη μία περιοχή στην άλλη. Στο 59′ ο προπονητής της ομάδας μας πραγματοποίησε και τη δεύτερη του αλλαγή με τον Χασάν να μπαίνει αντί του Μασούρα.

Στο 66′ η μαγική μπαλιά του Φορτούνη έβγαλε τον Ελαμπντελαουί απέναντι από τον Μέγιερι, με την μπάλα να καταλήγει λίγα εκατοστά δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Ούγγρου γκολκίπερ. Ο Ολυμπιακός είχε εγκατασταθεί στην περιοχή του Ατρομήτου και πίεζε για το γκολ που θα τον έβαζε σε θέση οδηγού του σκορ.

Από το 73′ η ομάδα μας χρειάστηκε να αγωνιστεί με παίκτη λιγότερο, καθώς ο Ελαμπντελαουί αντίκρισε -λανθασμένα- για δεύτερη φορά την κίτρινη κάρτα και πήρε την άγουσα για τα αποδυτήρια. Ο Γκασπάρ πήρε τη θέση του Ελ Αραμπί για να καλύψει το κενό στο δεξί άκρο της άμυνας στην τελευταία αλλαγή του κ. Μαρτίνς.

Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα, ο Θρύλος συνέχισε να πιέζει και να ψάχνει το γκολ, όντας συνεχώς έξω από την περιοχή των γηπεδούχων. Στο 87’ το σουτ του Γκασπάρ κόντραρε και η μπάλα έφυγε κόρνερ, ενώ ένα λεπτό αργότερα, ο Χασάν αστόχησε ελάχιστα με το κεφάλι. Ότι δεν πέτυχε ο Αιγύπτιος σε εκείνη τη φάση το κατάφερε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων. Ο Βαλμπουενά έκανε πολύ ωραία μπαλιά σημαδεύοντας τον επιθετικό του Ολυμπιακού, που με ωραία κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα περιστεριώτικα δίχτυα για το 0-1!

Τα χρονικά περιθώρια ήταν έτσι κι αλλιώς ελάχιστα, με τους Πειραιώτες να διατηρούν το υπέρ τους σκορ μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή, φεύγοντας από το Περιστέρι με το τρίποντο!

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ελαμπντελαουί, Σεμέδο, Μπα, Τσιμίκας, Γκιλιέρμε, Μπουχαλάκης, Βαλμπουενά, Μασούρας (59′ Χασάν), Σουντανί (18′ Φορτούνης), Ελ Αραμπί (76′ Γκασπάρ).