Ο Ολυμπιακός γνώρισε την ήττα από την Αταλάντα, αλλά το 2-1 του δίνει την ευκαιρία να πάρει την πρόκριση στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης»

Ο Θρύλος ήλεγχε το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο, διάστημα στο οποίο κατάφερε να προηγηθεί χάρη στο εκπληκτικό τέρμα του Τικίνιο στο 16’. Το σύνολο του Πέδρο Μαρτίνς θα μπορούσε να είχε σημειώσει και άλλο τέρμα, με τον Ονιεκουρού να χάνει σημαντική ευκαιρία στο 34’. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση μέσα σε τρία λεπτά με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ντζιμσίτι (61’, 63’).

Ο κ. Πέδρο Μαρτίνς επέλεξε τον Βατσλίκ στη θέση του τερματοφύλακα και τους Παπασταθόπουλο, Μανωλά, Σισέ στο κέντρο της άμυνας. Λαλά και Ρέαμπτσιουκ τοποθετήθηκαν στα πλάγια με τους Εμβιλά, Αγκιμπού Καμαρά στον άξονα. Την τριάδα της επίθεσης αποτελούσαν οι Ονιεκουρού, Μασούρας και Τικίνιο.

Ο Ολυμπιακός έβγαινε συχνά μπροστά στα πρώτα λεπτά, αλλά δεν μπορούσαν να ολοκληρώσουν θετικά τις προσπάθειές τους οι ποδοσφαιριστές του Πέδρο Μαρτίνς. Οι γηπεδούχοι κυκλοφορούσαν την μπάλα στη μεσαία γραμμή και στο 8’ έχασαν την πρώτη τους ευκαιρία με τον Μουριέλ. Ωστόσο τον δρόμο προς τα δίχτυα βρήκε ο Τικίνιο με εκπληκτικό σουτ έξω από την περιοχή. Ο Βραζιλιάνος βρήκε χώρο, επιχείρησε το συρτό σουτ, στέλνοντας τη «στρογγυλή θεά» στην αριστερή γωνία του ανήμπορου να αντιδράσει Μούσο.

Το σκηνικό παρέμεινε το ίδιο με τους Ιταλούς να έχουν την κατοχή και να ψάχνουν τους διαδρόμους προς την περιοχή του Βατσλίκ, ο οποίος στο 24’ μπλόκαρε εύκολα στη γωνία του το σουτ του Μούριελ. Ο Θρύλος είχε πάει το ματς εκεί που ήθελε, με τον Τικίνιο να αποτελεί την αιχμή του δόρατος μπροστά. Στο 34’ ο Ονιεκουρού βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά σπατάλησε την ευκαιρία και απέτυχε με σουτ να δώσει προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του.

Οι στημένες φάσεις αποτελούσαν τον μοναδικό τρόπο απειλής και ανησυχίας για την «ερυθρόλευκη» άμυνα, χωρίς ωστόσο η Αταλάντα να μπορεί να τις εκμεταλλευτεί. Έτσι, ο διαβασμένος Ολυμπιακός πήρε αυτό που ήθελε και πήγε στα αποδυτήρια με το προβάδισμα.

Οι δύο αλλαγές του Γκασπερίνι στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους βοήθησαν τους γηπεδούχους επιθετικά, αλλά ο Βατσλίκ όποτε χρειάστηκε ανταποκρίθηκε σωστά κρατώντας ανέπαφη την εστία του. Στο 60’ το άουτ έγινε κόρνερ από λανθασμένη απόφαση του διαιτητή και ο Ντζιμσίτι εκμεταλλεύτηκε το δώρο και με κεφαλιά έφερε το ματς στα ίσα. Τρία λεπτά αργότερα και πάλι από κόρνερ, ο Ντζιμσίτι στάθηκε τυχερός από τις κόντρες και με σουτ ολοκλήρωσε την ανατροπή του σκορ.

Στο 64’ ο Πέδρο Μαρτίνς πραγματοποίησε την πρώτη του αλλαγή με τον Μαντί Καμαρά να μπαίνει στη θέση του Μασούρα. Ο Ολυμπιακός ανέβασε πιο ψηλά τις γραμμές του και ισορρόπησε, μεταφέροντας συχνά την πίεση στην αντίπαλη περιοχή. Στο 72’ ο Ελ Αραμπί μπήκε αντί του Τικίνιο προκειμένου να δώσει πνοή επιθετικά στον Θρύλο.

Στο 76’ ο Μαντί Καμαρά έκλεψε και έβγαλε τον Αγκιμπού Καμαρά μόνο απέναντι από τον Μούσο, αλλά ο νεαρός άσος από τη Γουινέα έχασε το κοντρόλ και την ευκαιρία να γράψει το 2-2. Στο επόμενο λεπτό απείλησε ο Εμβιλά με γυριστό σουτ από το ημικύκλιο της περιοχής.

Στα εναπομείναντα λεπτά δεν άλλαξε κάτι με τον Ολυμπιακό να φεύγει από την Ιταλία με την ήττα.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Βατσλίκ, Λαλά, Μανωλάς, Παπασταθόπουλος, Σισέ, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά (85’ Μπουχαλάκης), Α. Καμαρά, Ονιεκουρού (85’ Λόπες), Μασούρας (64’ Μ. Καμαρά), Τικίνιο (72’ Ελ Αραμπί).