Ποδόσφαιρο posted by

Ο Ολυμπιακός είχε τις ευκαιρίες, αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει στο εκτός έδρας ματς με τον Αστέρα Τρίπολης (0-0)

Παρά το γεγονός πως ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος από τον Αστέρα Τρίπολης και είχε καλές ευκαιρίες, δεν μπόρεσε να πάρει το «διπλό» για τη 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League, μετά το εκτός έδρας 0-0.

Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν ανώτεροι από τους γηπεδούχους, απείλησαν αρκετές φορές την εστία του Παπαδόπουλου, όμως σε καμία απ’ αυτές δεν κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ και έφυγαν από την Τρίπολη με το βαθμό της ισοπαλίας.

Είχε την κατοχή και τις ευκαιρίες

Μπορεί να μην κατάφερε να σκοράρει ο Ολυμπιακός στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο ήταν πιεστικός απέναντι στον Αστέρα Τρίπολης και είχε την κατοχή της μπάλας. Όπως επίσης οι «ερυθρόλευκοι» μπόρεσαν να δημιουργήσουν και ευκαιρίες για γκολ, χωρίς όμως να φτάνουν στο γκολ.

Στο 3ο λεπτό ο Αστέρας ήταν αυτός ο οποίος απείλησε με τον Μπαράλες όμως το πλασέ του κατέληξε άουτ. Από εκεί και πέρα ο Ολυμπιακός είχε την μπάλα στα πόδια του και έλεγχε το παιχνίδι. Μάλιστα μετά το πρώτο μισάωρο του αγώνα άρχισε να γίνεται όλο και πιο ουσιαστικός στο παιχνίδι του και έφτασε κοντά στο γκολ.

Στο 38′ ο Ζινκερνάγκελ έκανε το μακρινό σουτ με την μπάλα να καταλήγει άουτ, ενώ στο 43′ ο Εμβιλά έκανε τη βαθιά μπαλιά και ο Μασούρας βγήκε στην πλάτη της άμυνας, έκανε την κεφαλιά όμως ο Παπαδόπουλος μπλόκαρε σταθερά. Η τελευταία και καλύτερη φάση για τους «ερυθρόλεευκους» στο πρώτο μέρος της αναμέτρησης, ήταν στο 45+3′, όταν ο Ραντζέλοβιτς σέντραρε από τα δεξιά ο Ελ Αραμπί έκανε το κοντρόλ και πλάσαρε από το ύψος της μεγάλης περιοχής, με την μπάλα να κοντράρει και να περνάει ελάχιστα δίπλα από την εστία του Παπαδόπουλου για κόρνερ.

Το κυνήγησε μέχρι το τέλος

Το σκηνικό δεν άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Ολυμπιακός συνέχισε να έχει τον έλεγχο των κινήσεων και την μπάλα στα πόδια του και να απειλεί τον Παπαδόπουλο. Στο 58′ ο Χουάνγκ σούταρε έξω από τη μεγάλη περιοχή, η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό και πέρασε ελάχιστα. Στο 63′ ο Αστέρας μετά από αρκετή ώρα μπήκε στην περιοχή του Ολυμπιακού, ο Μπενίτο πήρε την κεφαλιά και ο Ατιένζα πλάσαρε και σκόραρε χωρίς όμως να μετράει το γκολ, καθώς ακυρώθηκε για φάουλ του Μπενίτο στον Άβιλα τη στιγμή που προσπάθησε ο αμυντικός των «ερυθρόλευκων» να διεκδικήσει την κεφαλιά.

Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν να έχουν το πάνω χέρι και να παίζουν στο μισό γήπεδο τον Αστέρα Τρίπολης και στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης κατάφεραν να δημιουργήσουν αρκετές ευκαιρίες. Στο 82′ ο Ροντρίγκες μπήκε από τα δεξιά στην αντίπαλη περιοχή, έκανε τη σέντρα με τον Τζουκάνοβιτς να βρίσκει την μπάλα με το χέρι και το παιχνίδι συνεχίστηκε με κόρνερ για τον Ολυμπιακό. Δύο λεπτά μετά, 84′, ο Βαλμπουενά σέντραρε από τα δεξιά με τον Ελ Αραμπί να πιάνει την κεφαλιά όμως η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ. Ίδια κατάληξη είχε και η φάση στο 85′ όταν ο Ουί Τζο Χουάνγκ κοντρόλαρε μέσα στην περιοχή και πλάσαρε. Από εκεί και πέρα, όπως στη φάση του 82′, έτσι και στο 87′ σε ανατροπή του Βαλμπουενά μέσα στην περιοχή ο διαιτητής έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι, τη στιγμή που ο Γάλλος ποδοσφαιριστής μπήκε στην περιοχή από τα δεξιά και προσπάθησε να απειλήσει.

Στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ολυμπιακός είχε νέα χαμένη ευκαιρία, όταν ο Βαλμπουενά έδωσε στα δεξιά για τον Ελ Αραμπί, ο οποίος όμως σούταρε άουτ από πλάγια θέση δεξιά και έτσι έμεινε το 0-0.

Αστέρας Τρίπολης (Η. Μεταξάς): Παπαδόπουλος, Άλβαρες, Καρμόνα (46′ Μπενίτο), Ατιένζα, Κάστανο, Μουνάφο (11′ λ.τρ. Ρ. Γκαρσία), Κάλεμπ, Γκαρντάβσκι (70′ Ριέρα), Μπερτόλιο (61′ Τζουκάνοβιτς), Τιλίκα (60′ Μπαρτόλο), Μπαράλες.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κ. Κορμπεράν): Βατσλίκ, Ρέαμπτσιουκ, Σισέ, Μπα, Άβιλα, Εμβιλά (81′ Κούντε), Ι. Χουάνγκ, Ζινκερνάγκελ (60′ Βαλμπουενά), Μασούρας (70′ Ουί Τζο Χουάνγκ), Ραντζέλοβιτς (70′ Ροντρίγκες), Ελ Αραμπί.

Πηγή: olympiacos.org