Ο Ολυμπιακός πέρασε νικηφόρα από την Τρίπολη, επικρατώντας του Αστέρα με 2-0

Ο Θρύλος δεν άφησε περιθώρια αμφισβήτησης της ανωτερότητάς του «καθαρίζοντας» την υπόθεση νίκη από το πρώτο ημίχρονο, όταν πέτυχε τα δύο γκολ της αναμέτρησης. Ο Τικίνιο, μετά από κεφαλιά πάσα του Μασούρα άνοιξε το σκορ στο 7’ και στο 23’ ο Αγκιμπού Καμαρά σημείωσε το πρώτο του τέρμα στο πρωτάθλημα. Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός έπεσε χωρίς να σημειωθούν πολλές αξιόλογες φάσεις.

Ο κ. Πέδρο Μαρτίνς επέλεξε τον Βατσλίκ στη θέση του τερματοφύλακα και τους Καρμπόβνικ, Παπασταθόπουλο, Σισέ, Ρέαμπτσιουκ στην άμυνα από τα δεξιά προς τα αριστερά. Μπουχαλάκης και Μαντί Καμαρά ήταν τα δύο αμυντικά χαφ με τους Μασούρα, Ονιεκουρού στα πλάγια και τον Αγκιμπού Καμαρά πίσω από τον Τικίνιο.

Η ομάδα μας μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και μόλις στο έβδομο λεπτό κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ. Συγκεκριμένα ο Μ. Καμαρά έβγαλε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Μασούρας με κεφαλιά πάσαρε στον Τικίνιο, ο οποίος δεν έχασε την ευκαιρία και με σουτ έκανε το 0-1. Οι παίκτες του Πέδρο Μαρτίνς ήλεγχαν το ρυθμό του αγώνα και στο 22’ ο Αγκιμπού Καμαρά επιχείρησε τη σέντρα σουτ από τα δεξιά, ο γκολκίπερ του Αστέρα δεν υπολόγισε σωστά, με αποτέλεσμα η μπάλα να καταλήξει στο βάθος της εστίας.

Οι γηπεδούχοι εκτός από τη φάση του 14’ όπου το γκολ σωστά δεν μέτρησε για οφσάιντ, δεν δημιούργησαν άλλη αξιόλογη φάση. Το σουτ του Αλβάρες στο 39’ δεν ανησύχησε τον Βατσλίκ στην αμέσως επόμενη καλύτερη στιγμή. Ο Ολυμπιακός θα μπορούσε να είχε πάει στα αποδυτήρια με τρία γκολ διαφορά, αλλά στις καθυστερήσεις η αντεπίθεση δεν στέφθηκε με επιτυχία.

Στις αρχές του δευτέρου μέρους οι δύο ομάδες είχαν από μία καλή στιγμή, χωρίς ωστόσο να μπορέσουν να ολοκληρώσουν τις προσπάθειές τους. Στο 57’ ο κ. Μαρτίνς πραγματοποίησε τις πρώτες του δύο αλλαγές με τους Βρουσάι, Εμβιλά να παίρνουν τη θέση των Μαντί Καμαρά και Μασούρα, αντίστοιχα. Στο 69’ ο Ελ Αραμπί μπήκε στο ματς αντί του Τικίνιο.

Τα λεπτά κυλούσαν με τον Ολυμπιακό να ελέγχει τη μεσαία γραμμή και να μην επιτρέπει στους αντιπάλους του να πατήσουν στην περιοχή του Βατσλίκ. Το 0-2 έμεινε μέχρι το τέλος και έτσι ο Θρύλος έφτασε στην τρίτη διαδοχική νίκη του στο πρωτάθλημα.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Βατσλίκ, Καρμπόβνικ, Παπασταθόπουλος, Σισέ, Ρέαμπτσιουκ, Μπουχαλάκης, Μαντί Καμαρά (57’ Βρουσάι), Αγκιμπού Καμαρά (78’ Κούντε), Μασούρας (57’ Εμβιλά), Ονιεκουρού (78’ Βαλμπουενά), Τικίνιο (69’ Ελ Αραμπί).

Πηγή:olympiacos.org