Μπάσκετ posted by

ΑΝΕΤΗ ΝΙΚΗ ΤΟΥ ΘΡΥΛΟΥ 83-64

Ο Ολυμπιακός αγωνίστηκε με… εντεκάδα λόγω των πολλών απουσιών και μέσο όρο ηλικίας όσων αγωνίστηκαν τα 24 χρόνια, αλλά αυτό ουδόλως πτόησε τους πρωταθλητές Ελλάδος οι οποίοι επικράτησαν του Κόροιβου Αμαλιάδας με 83-64 και έφτασαν τις έξι νίκες μετά από εφτά αγωνιστικές στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ.
Ο Θρύλος αγωνίστηκε για ακόμη ένα παιχνίδι χωρίς τους Σπανούλη, Πρίντεζη, Λοτζέσκι και Γιανγκ, αλλά αυτό δεν πτόησε στο ελάχιστο την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου.
O Ολυμπιακός άρχισε για ακόμη μια φορά ένα παιχνίδι όντας εξαιρετικός επιθετικά. Από το ξεκίνημα της αναμέτρησης οι Πειραιώτες επέβαλαν τους κανόνες τους σε άμυνα και επίθεση και έτσι προηγήθηκαν με 24-17 στο τέλος της πρώτης περιόδου.
Στη δεύτερη περίοδο οι πρωταθλητές Ελλάδος συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και παίζοντας εξαιρετική άμυνα έστειλαν τη διαφορά στο +15 (44-29) με τον Γιάννη Σφαιρόπουλο να δίνει χρόνο συμμετοχής σε Τολιόπουλο και Μουράτο και με τους «ερυθρόλευκους» να προσφέρουν ουσία και θέαμα.
Στο τρίτο δεκάλεπτο η εικόνα του ματς δεν άλλαξε. Ο Θρύλος σκόραρε και πάλι περισσότερους από 20 πόντους σε μια περίοδο και η διαφορά έφτασε τους 20 πόντους (73-53) στο 30’ με τέσσερις παίκτες του Ολυμπιακού ως εκείνο το σημείο να έχουν διψήφιο αριθμό πόντων.
Στην τελευταία περίοδο οι «ερυθρόλευκοι» μόνο ως αγγαρεία δεν αντιμετώπισαν την αναμέτρηση και παίζοντας φανταστική άμυνα κράτησαν τους φιλοξενούμενους για έξι λεπτά στους 5 πόντους για το 72-52 του 34’.
Δεκάλεπτα: 24-17, 44-29, 67-47, 83-64.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Παπαπέτρου 5 (1τριπ, 5ριμπ, 1ασ), Στρόμπερι 13 (3ριμπ, 3ασ), Τσαϊρέλης 7 (2ριμπ, 2ασ), Μιλουτίνοφ 12 (11ριμπ, 1ασ), Μάντζαρης 8 (2τριπ, 3ριμπ, 6ασ, 2κλεψ), Χάντερ 12 (11ριμπ, 1κλεψ), Τολιόπουλος 4, Μουράτος, Αγραβάνης 13 (3τριπ, 3ριμπ), Χάκετ 6 (6ριμπ, 3ασ), Αθηναίου 3 (1τριπ, 2ριμπ).

Κόροιβος Αμαλιάδας (Μαρκόπουλος): Ντέιβις 15 (2), Πουλιανίτης 4, Γεωργάκης 6, Βασιλόπουλος 11 (3τριπ, 8ριμπ), Κάουνσιλ 5, Χάρντιγκ 6, Σινετός, Χαριτόπουλος 9 (6ριμπ), Τρότερ 6, Βαρδακαστάνης, Σλαφτσάκης 1, Μπατής 1.

Πηγή:olympiacosbc.gr