Μπάσκετ posted by

Άνετη νίκη επί της Εφές ο Θρύλος

Ο Ολυμπιακός «συνέτριψε» στο κατάμεστο ΣΕΦ την Αναντόλου Έφες με 75-57 και πέτυχε την 3η νίκη του στην Ευρωλίγκα σε σύνολο 5 αγώνων.

Παρά την περιφερειακή ευστοχία των Τούρκων, οι «ερυθρόλευκοι» με καλή άμυνα και με όπλο τους την υπεροχή τους στην ρακέτα προηγήθηκαν με 5π. (10-5). Ωστόσο, αστοχία και λάθη δεν τους επέτρεψαν να «ανοίξουν» περισσότερο το σκορ (17-14 στο 10’). Η είσοδος του Νάιτζελ Γουϊλιαμς Γκος επέτρεψε στην ομάδα μας να κυκλοφορήσει καλύτερα την μπάλα και με ένα επί μέρους σκορ 13-8 να βρεθεί για πρώτη φορά στο +12 (30-18) στο 16’. Οι φιλοξενούμενοι, όμως, αντέδρασαν και πάλι και διά χειρός Κλάιμπερν μείωσαν σε 33-25 στο 20’.

Στην 3η περίοδο οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα μπήκαν με τρομερή ενέργεια, έπαιξαν εξαιρετική άμυνα και με πρωταγωνιστές τους Κώστα Παπανικολάου και Αϊζάια Κάνααν εκτόξευσαν τη διαφορά στους 18π. (61-43). Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο «ερυθρόλευκος» ρυθμός «έπεσε», η διαφορά, ωστόσο, αυξήθηκε. Ο Ολυμπιακός… πόνταρε στην καλή του άμυνα και παρότι δεν σκόραρε με την ίδια συχνότητα, αύξησε  τις αποστάσεις στους 25π. (75-50, στο 38’). Με το ματς να έχει ήδη κριθεί, ο Γιώργος Μπαρτζώκας έριξε στο παρκέ τον Γιώργο Τανούλη. Αυτή ήταν η παρθενική παρουσία του νεαρού σέντερ στην Ευρωλίγκα.

Δεκάλεπτα: 17-14, 33-25, 61-43, 75-57.

Πηγή: olympiacosbc.gr