Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε της ΑΕΛ με 3-1 για την τελευταία αγωνιστική της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος

Ο Θρύλος ήταν ανώτερος σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και έφυγε από τη Λάρισα με το τρίποντο, το οποίο τον απομακρύνει ακόμα περισσότερο από τους διώκτες του. Συγκεκριμένα η ομάδα μας μπαίνει στα πλέι οφς με 16 βαθμούς διαφορά από τον Άρη, 19 από την ΑΕΚ και 20 από τον ΠΑΟΚ. Το σκορ άνοιξε ο Χασάν με πέναλτι στο 33’, ενώ ο Ανδρούτσος στο 55’ έκανε δύο τα τέρματα της ομάδας μας. Ο Ελ Αραμπί ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0 και ο Νούνιτς στο 88’ έγραψε το τελικό 1-3.

Ο κ. Πέδρο Μαρτίνς επέλεξε τον Σα στη θέση του τερματοφύλακα και τους Ανδρούτσο, Παπασταθόπουλο, Εμβιλά, Χολέμπας στην άμυνα από τα δεξιά προς τα αριστερά. Μπουχαλάκης και Τιάγκο Σίλβα ήταν τα δύο αμυντικά χαφ με τους Φορτούνη, Ραντζέλοβιτς στα άκρα και τους Κάιπερς, Χασάν στην επίθεση.

Ο Ολυμπιακός είχε την κατοχή της μπάλας από τα πρώτα λεπτά και στο 11’ ο Φορτούνης με σουτ έξω από την περιοχή ανάγκασε τον Ναγκί στην πρώτη του επέμβαση στο ματς. Ο γκολκίπερ της ΑΕΛ έπεσε στη δεξιά του γωνία και έδιωξε, κρατώντας έτσι ανέπαφη την εστία του. Στο 14’ η ομάδα μας είχε τη δεύτερή της ευκαιρία στο ματς, με τον Ραντζέλοβιτς να σουτάρει μέσα από την περιοχή και τον αντίπαλο τερματοφύλακα να διώχνει ενστικτωδώς.

Με τη συμπλήρωση του πρώτου ημιώρου ο Κολομπίνο επιχείρησε το σουτ στην κίνηση έξω από την περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε λίγα μέτρα πάνω από το δοκάρι, στην πρώτη ουσιαστική απειλή της ΑΕΛ στο ματς.

Η ομάδα μας μετουσίωσε την υπεροχή της σε γκολ στο 33’ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Χασάν, το οποίο κέρδισε ο ίδιος από τράβηγμα αντιπάλου του. Ο Αιγύπτιος δεν μπόρεσε να απολαύσει το τέρμα που σημείωσε, καθώς τρία λεπτά αργότερα αποχώρησε τραυματίας με τον Μασούρα να παίρνει τη θέση του. Στο 42’ οι γηπεδούχοι είχαν τη μεγαλύτερή τους ευκαιρία με τον Ντουρμισάι να σουτάρει στην κίνηση από τα δεξιά της περιοχής και τον Σα να μπλοκάρει δύσκολα.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τον Κώστα Φορτούνη να επιχειρεί το σουτ από το ημικύκλιο της περιοχής και τη «στρογγυλή θεά» να φεύγει πάνω από το δοκάρι. Τελικά το 2-0 επιτεύχθηκε λίγα λεπτά αργότερα. Συγκεκριμένα στο 55’ ο Ανδρούτσος με σουτ διπλασίασε τα τέρματα του Θρύλου και πανηγύρισε το πρώτο του τέρμα στο πρωτάθλημα.

Αμέσως μετά ο κ. Μαρτίνς έριξε στο ματς τους Μπρούμα, Ελ Αραμπί και Σουρλή στη θέση των Ραντζέλοβιτς, Κάιπερς και Φορτούνη, αντίστοιχα. Στο 72’ ο Μασούρας απείλησε με το κεφάλι, αλλά ο Ναγκί μπλόκαρε, ενώ στο 75’ ο Μπρούμα με σουτ έστειλε την μπάλα ξυστά από το δεξί δοκάρι. Στο 80’ ο Ελ Αραμπί, μετά από πάσα του Μασούρα έγραψε το 0-3. Το τελικό 1-3 διαμόρφωσε ο Νούνιτς με κεφαλιά στο 88’.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ανδρούτσος, Παπασταθόπουλος, Εμβιλά, Χολέμπας, Μπουχαλάκης (83’ Βαλμπουενά), Τιάγκο Σίλβα, Φορτούνης (62’ Σουρλής), Ραντζέλοβιτς (62’ Μπρούμα), Κάιπερς (62’ Ελ Αραμπί), Χασάν (37’ Μασούρας).