Τον βαθμό της ισοπαλίας κατέκτησε ο Ολυμπιακός στο ντέρμπι με την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ 1-1

Η ομάδα μας αύξησε στους τρεις πόντους τη διαφορά από τον δεύτερο της βαθμολογίας Άρη, ενώ βρίσκεται στο +5 από τον ΠΑΟΚ. Ο Θρύλος μπήκε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και με έξοχο πλασέ του Βρουσάι πήρε κεφάλι στο σκορ 56′, ενώ είχε και άλλες ευκαιρίες για να διευρύνει το προβάδισμά του. Ωστόσο η ΑΕΚ ισοφάρισε στο 80′ με τον Σιμόες με τον μοναδικό τρόπο που απειλούσε σε όλο το ματς, τις στημένες μπάλες.

Ο κ. Πέδρο Μαρτίνς επέλεξε τον Σα στη θέση του τερματοφύλακα και τους Ραφίνια, Σεμέδο, Σισέ και Χολέμπας στην άμυνα από τα δεξιά προς τα αριστερά. Εμβιλά και Μπουχαλάκης ήταν τα δύο αμυντικά χαφ με τους Βρουσάι, Μασούρα στα άκρα και τον Τιάγκο Σίλβα πίσω από τον Ελ Αραμπί.

Οι δύο ομάδες πίεζαν αρκετά στη μεσαία γραμμή με αποτέλεσμα οι φάσεις σε κανονική ροή αγώνα να είναι μηδαμινές στα πρώτα λεπτά. Αντίθετα, όσες φορές απείλησαν ήταν από στημένες φάσεις, με σπουδαιότερη ευκαιρία αυτή του Ελ Αραμπί στο 17′. Συγκεκριμένα, ο Μασούρας εκτέλεσε το φάουλ από τα δεξιά, ο Μαροκινός με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία, αλλά ο Τσιντώτας έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ. Το σκηνικό παρέμενε το ίδιο, με τον Ολυμπιακό να έχει ελαφρά την κατοχή και να προσπαθεί με πολλές πάσες να φτάσει με αξιώσεις στην αντίπαλη περιοχή.

Οι γηπεδούχοι είχαν μόνο τα κόρνερ του Λιβάι Γκαρσία, ως τρόπο για να… ανησυχήσουν τον Σα. Ο άσος της ΑΕΚ στο 35′ προσπάθησε να σκοράρει με αυτόν τον τρόπο, ωστόσο ο Εμβιλά έδιωξε με το κεφάλι στην καλύτερη στιγμή της «Ένωσης» στο πρώτο ημίχρονο.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με δύο αλλαγές για την ομάδα μας, καθώς οι Φορτούνης και Καμαρά πήραν τη θέση των Μασούρα και Τιάγκο Σίλβα, αντίστοιχα. Στο 52’ ο Ολυμπιακός είχε την πρώτη του τελική, με τον Εμβιλά να γεμίζει από τα αριστερά και τον Ελ Αραμπί να αστοχεί στο γυριστό σουτ που επιχείρησε. Η υπεροχή του Θρύλου μετουσιώθηκε σε γκολ στο 56′ με τον Μπουχαλάκη να δίνει την ασίστ στον αμαρκάριστο Βρουσάι, ο οποίος με έξοχο δεξί πλασέ νίκησε τον Τσιντώντα και έγραψε το 0-1. Η ΑΕΚ προσπάθησε να απαντήσει με τον μοναδικό τρόπο που είχε καταφέρει να απειλήσει στο ματς, με στημένες μπάλες.

Η ομάδα μας ήταν ανώτερη και κυριαρχούσε στη μεσαία γραμμή, βγάζοντας εύκολα φάσεις επιθετικά. Στο 66′ ο Ελ Αραμπί δεν βρήκε την μπάλα όπως θα ήθελε και απέτυχε να τη σπρώξει στα δίχτυα, ενώ άστοχος ήταν και ο Φορτούνης στο επόμενο λεπτό. Η ΑΕΚ στο 68′ είχε την πρώτη της ευκαιρία σε κανονική ροή αγώνα, όμως ο Σα έδιωξε σε κόρνερ το σουτ του Μάνταλου. Τελικά οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 80′ με τον Σιμόες, ύστερα από εκτέλεση κόρνερ του Λιβάι Γκαρσία.

Στα εναπομείναντα λεπτά δεν άλλαξε κάτι και έτσι οι δύο ομάδες πρόσθεσαν έναν πόντο στη βαθμολογική τους συγκομιδή.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ραφίνια, Σεμέδο, Σισέ, Χολέμπας, Εμβιλά, Μπουχαλάκης, Βρουσάι (82′ Ραντζέλοβιτς), Μασούρας (46′ Καμαρά), Τιάγκο Σίλβα (46′ Φορτούνης), Ελ Αραμπί.

Πηγή: olympicos.org